Autor Wątek: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso  (Przeczytany 11768 razy)

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« dnia: 14 Kwiecień 2017, 02:38:40 »
Nie chcę zaśmiecać okolicznego wątku zwłaszcza, że moje pytanie dotyczy konkretnej a jednocześnie dość popularnej tutaj maszyny...

Czy ktoś opanował pojedyncze sitko w tym ekspresie (Dream, Arc, Basic - bebechy chyba  te same, mowa o thermobloku) i mógłby podzielić się receptą na udane pojedyncze espresso ?
Albo najlepiej jeszcze wrzucić film z ekstrakcji z poglądem na uzyskany efekt (crema, wypływ i jednolitość naparu).

p/s uprzedzam, że nie przyjmuję do wiadomości rad p.t. "przesiądź się na podwójne sitko".

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Kwiecień 2017, 07:07:38 »


dość popularnej tutaj maszyny...

Dość popularne to są ascaso z boilerem, termoblok jest jeszcze nowalijką.
Radził nie będę bo rady nie przyjmiesz. ;)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Kwiecień 2017, 09:33:34 »
uprzedzam, że nie przyjmuję do wiadomości rad p.t. "przesiądź się na podwójne sitko

A my w płacz :-) Jak już jakimś cudem opanujesz powtarzalność to opatentuj sposób i sprzedaj za grube pieniadze.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Kwiecień 2017, 09:56:57 »
Typowe pojedyncze sitka są o poprzeczkę odbijaka potłuc.
Jedną z najłatwiejszych i najtańszych dróg jest sitko do La Marzocco za 15 zł, w którym cała kawa mieści się w cylindrze a nie rozkłada się w całym sitku. O ile pasuje do kolby w Ascaso. Wtedy można liczyć na równą ekstrakcję, a nawet cremę.

W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Kwiecień 2017, 18:51:54 »
Ja mam Basica zaledwie kilka dni ale używam pojedyńczego i dziś wyszlo mi ok 20 ml espesso w 25 sekund, ciut przymocno ubiłem, ale z racji tego ze po zmieleniu na rowno z krawedziami nie ubija sie tak jak w podwojnym sitku. Crema 3-4 mm i nawet takie pajączki były widoczne. Czyli kawy ciut mniej niż rowno z krawedziami, ubijamy i 25 sekund. Młynek i2 mini z ustawień fabrycznych z 5 obrotów w stronę drobniejszych. Ciasteczko też ładne wypadło.
Jeszcze mam filtr IMS precyzyjny do prysznica. Chociaż może to co według mnie ok nie jest ok dla kogoś innego  :-D
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2017, 19:22:44 wysłana przez tom517 »

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Kwiecień 2017, 15:50:15 »
z łaski swojej wrzuć filmik z ekstrakcji na pojedynczym sitku (oczywiście mowa o niezablokowanym)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Maj 2017, 14:55:49 »

Filmik, chociaż trochę lżej powinienem ubić. Przy podwójnym byłoby ok 50ml, przy pojedyńczym trzeba albo grubiej mielić albo lżej ubijać.
« Ostatnia zmiana: 04 Maj 2017, 15:29:27 wysłana przez DrUsagi »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Maj 2017, 15:29:21 »
Kawa wypływająca z wylewki powinna lecieć cienkim równomiernym i jednostajnym strumyczkiem. To co jest na filmiku to jest porażka, strumyczki kawy nie powinny tak tańczyć. Musisz troszkę popracować nad tym. Powodzenia.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Maj 2017, 16:07:37 »
Filmik, chociaż trochę lżej powinienem ubić. Przy podwójnym byłoby ok 50ml, przy pojedyńczym trzeba albo grubiej mielić albo lżej ubijać.

Człowieku nie pij tego to nie espresso a jakieś popłuczyny ;-)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Maj 2017, 16:57:43 »
Buu... czasami dobrze żyć w nieświadomości 😀
No to jak na razie chyba raz mi prawie wyszło ale z podwojnego, pamiętam poczułem smak czekolady w kawie.
A to podwójne, wydaje się stabilniejszy przepływ
youtu.be/F275Jg95NKw
« Ostatnia zmiana: 04 Maj 2017, 17:25:15 wysłana przez tom517 »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Maj 2017, 18:59:34 »
Dalej wali z siłą wodospadu, niczym na gazowanej wodzie.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Maj 2017, 19:05:07 »
A kawa kiedy palona? I jaka?
LMWDP #469

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Maj 2017, 19:06:58 »
Buu... czasami dobrze żyć w nieświadomości 😀
No to jak na razie chyba raz mi prawie wyszło ale z podwojnego, pamiętam poczułem smak czekolady w kawie.
A to podwójne, wydaje się stabilniejszy przepływ
youtu.be/F275Jg95NKw

A próbowałeś przed ekstrakcją najpierw przepuścić przez grupę gorącą wodę? Takie zjawisko zdarzało mi się zaobserwować gdy ekspres był zbyt mocno nagrzany, tyle tylko że ja mam bojler ;-) 

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Maj 2017, 19:16:04 »
Wodę przepuszczam przed, kawa Barca blue z lutego. Myślałem, że jak około 50ml w 25 sek to ok. Z tego co oglądam dłużej powinna lecieć taka czekoladka, krócej jaśniejsza.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso... w Ascaso
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Maj 2017, 19:30:17 »
50 ml to dla mieszanki z robustą raczej gdzie crema dopełnia objętość a nie 100% arabiki. Lepiej zaprzęgnij wagę i staraj się uzyskać napar ważący podwójną lub 2,5-krotną wagę użytej mielonki w kolbie. Na dzień dobry przyjdzie Ci skręcić młynek na drobniejsze mielenie.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi