Autor Wątek: Mielenie i inne sprawy - do Aeropressu i kawiarki  (Przeczytany 6620 razy)

Offline bartekb

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit PL41TEM
  • Młynek: Baratza Encore
Mielenie i inne sprawy - do Aeropressu i kawiarki
« dnia: 15 Marzec 2017, 12:39:33 »
Witam,

po długiej lekturze wielu wątków na forum, zrezygnowałem z kupowania "taniego i dobrego" automatu do kawy i zainwestowałem niecałe 300 zl w Aeropress, młynek Rhinowares i ziarna Johan & Nyström - Ethiopia Guji oraz Coffeelab - Dobry Przelew. Ponieważ wcześniej w domu piłem łyżeczkę rozpuszczalnej, a w pracy mam automat, to mielenie i cala procedura stanowi dla mnie pewne wyzwanie. Na stronie Rhinowares są wprawdzie pewne wskazówki co do tego jak mielić, ale w reszcie internetów albo na youtube jest wiele sprzecznych informacji. A chciałbym treściwej instrukcji, żeby przez 100 filiżanek nie dochodzić do tego jak te kawę parzyć, tylko przez np. 10 :) Wobec tego kilka pytań:
  • Jak grubo/drobno mielić do Aeropressu, a jak do kawiarki? A przynajmniej do którego grubiej?
  • Czym będzie skutkować w smaku grubsze albo drobniejsze zmielenie?
  • Czy ubijać wsypana kawę w Aeropresie lub kawiarce?
  • Czy cos stoi na przeszkodzie, żeby zalewać Aeropress woda 100 stopni? Kawę traktuje z reguły jako element deseru, wobec czego pije ją zawsze długo, bo w międzyczasie chrupię ciastka albo mlaskam czekoladą i szybkie stygnięcie kawy jest upierdliwe. W kawiarce tego problemu nie ma, kawa jest gorętsza na starcie.
  • W pracy pije kawę z ekspresu Jura WE6 i jest rewelacyjna. Nawet przy zwykłych ziarnach Segafredo, a nie żadnych wysublimowanych za duze pieniądze, smakuje mi o wiele bardziej niż to co uzyskuje w domu (z kawiarki jeszcze jako tako). Oczywiście nie kupie takiej Jury do domu (przynajmniej jeszcze nie), wiec zastanawiam sie czy i co mogę zrobić, żeby w domu uzyskać taka creme, gęstość i aromat? Może jakaś kolba da sobie rade?

Dzięki za odpowiedzi.
Bartek

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Mielenie i inne sprawy - do Aeropressu i kawiarki
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Marzec 2017, 16:00:17 »
Te wszystkie informacje juz sa na forum, poszukaj dobrze :)
1. Do aeropressu jest totalna dowolność, raz miele drobniej niz espresso, raz na końcu skali EK-43.
Do kawiarki trochę grubiej niz espresso. Poczytaj forum

2. Najprościej rzecz ujmując: za grube - płytko/kwaśno/wodnisto  za drobne - goryczkowato/syropowo/ciezko
Ale tez nie zawsze, poczytaj forum

3. Można, ale nie trzeba. Poczytaj forum


4. Nie odczujesz różnicy między 100 stopniami a 94 (nawet 85, a jak wiadomo, chłodniejsze wolniej stygnie), ale kawa odczuje i wytracisz jej esencje i nawet aromat. Ale więcej info znajdziesz jak poczytasz na forum.

5. Kolba bedzie droższa niz automat :) poza tym z tego automatu leci raczej sztuczna crema a ta kawa nie ma smaku prócz oleju i smaru ;) kawiarka najlepiej odda to co chcesz uzyskać.

Podsumowując: długa droga przed tobą i duzo szukania informacji. Powodzenia :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline TheNaturat Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: DeLonghi; Siemens EQ.7; Aeropress; French Press
  • Młynek: Rhinowares; Wilfa Svart WSCG-2
Odp: Mielenie i inne sprawy - do Aeropressu i kawiarki
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Marzec 2017, 20:45:22 »
Z jakiego przepisu korzystasz robiąc kawę z Aeropressu?
specjalistycznyspecjalista.blogspot.com

Offline bartekb

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit PL41TEM
  • Młynek: Baratza Encore
Odp: Mielenie i inne sprawy - do Aeropressu i kawiarki
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Marzec 2017, 21:53:43 »
z tego automatu leci raczej sztuczna crema a ta kawa nie ma smaku prócz oleju i smaru  kawiarka najlepiej odda to co chcesz uzyskać.

:) smar i olej w tym przypadku to kwestia ziaren czy ekspresu?
To co chcę uzyskać, to właśnie ten smar i olej. Jak się do tego zbliżyć? Mniej wody w kawiarce albo inny rodzaj ziaren?

Z jakiego przepisu korzystasz robiąc kawę z Aeropressu?

bluebottlecoffee.com/preparation-guides/aeropress

Biorąc pod uwagę efekt gorszy niż z kawiarki i ilość drobnych czynności, które trzeba wykonać w trakcie przygotowania naparu (pilnować temp., odczekać określony czas, mieszać raz, drugi raz itp.), to z Aeropressa jestem niezadowolony. Kawiarka jest praktycznie bezobsługowa, łatwiejsza w czyszczeniu i kawa robi się sama ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mielenie i inne sprawy - do Aeropressu i kawiarki
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Marzec 2017, 22:28:25 »
Ciężki temat wybrałeś, bo oba sprzęty mają sporo przepisów, a każdy zupełnie inny sposób mielenia.

Skoro szukasz smaków ekspresu, to na początek proponuję przepis z opakowania aeropresu (najlepiej z tej samej kawy, która Ci smakuje, przynajmniej w ramach porównania, bo może to właśnie kwestia kawy), a potem zapraszam do tematów na temat każdego ze sprzętów -- znajdziesz tam drogowskazy na dalsze kombinowanie.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Mielenie i inne sprawy - do Aeropressu i kawiarki
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Marzec 2017, 22:28:35 »
Potraktuj to wszystko bardziej jako zabawę.
Nie skupiaj się nad tym, żeby zamieszać dokładnie 2 razy, żeby wlać 55 a nie 51g wody.

Spróbuj z najprostszym przepisem dającym fajne rezultaty
Metoda invert, ale możesz zalewać normalnie, woda okolo 92-94 stopnie
18/20g kawy zmielonej troche grubiej niż do 250 ml dripa, zalej najpierw 50 ml, lekko pomieszaj aeropressem przez kilka sekund, poczekaj do 30 sekundy, potem dobij do końca, poczekaj do 1:30, odwróć i przeciśnij :)
Jeżeli będzie zbyt płaska w smaku - zmiel drobniej, pojawi się nieprzyjemny posmak/gorycz zmiel grubiej

Mi z tego kawa wychodzi bardzo przyjazna
Najważniejsze to znaleźć swoje ustawienia - nie pasuje Ci ten sposób - poszukaj kolejnego :)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Mielenie i inne sprawy - do Aeropressu i kawiarki
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Marzec 2017, 09:53:23 »
To co chcę uzyskać, to właśnie ten smar i olej. Jak się do tego zbliżyć?  (...) taka creme, gęstość i aromat?
cremy z moki raczej nie będzie, tzn. pojawi się ale zniknie. Reszta jest do osiągnięcia. Moja propozycja - zalać zbiorniczek moki wodą o temp 85C, jasno-średnio palone ziarna single origin z dobrej palarni, przyda się dobry młynek pozwalający zmielić kawę drobniej bez tamowania przepływu wody przez kawę. Sitko moki do pełna, lekko ostukać żeby przemiał równo się ułożył, skręcić sprzęt i stawiać na mocniejszy ogień, nie zmniejszając płomienia aż do końca. Ekstrakcja jest wtedy krótka, zaczyna  się przy wyższym ciśnieniu i przebiega w bardzo wysokiej temperaturze, pozwala wycisnąć maksimum smaku z ziarna bez użycia dużej ilości wody. Można tak uzyskać nieduży objętościowo, intensywny napar a'la espresso. Bardzo dużo zależy tu od jednolitego i równomiernego rozłożenia przemiału w sitku, zaniedbanie tego elementu spowoduje kanałowanie.
Moka to ręczne urządzonko gdzie wszystko zależy od użytkownika, trzeba mieć trochę praktyki żeby wyczuć co i jak.
Więcej szczegółów na temat używania moki znajdziesz w specjalnie założonym do tego celu wątku na forum.

Oprócz moki warto zakupić Phina, robi coś pomiędzy moką a aeropressem i sypiąc więcej kawy a mniej wody też można uzyskać intensywne napary.
W obu przypadkach warto zainwestować w dobrej klasy młynek, poprawi to smak w każdej metodzie.
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2017, 11:04:35 wysłana przez grex »

Offline unida

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: AEG Electrolux EEA 120, Kawiarka
  • Młynek: Graef CM 702
Odp: Mielenie i inne sprawy - do Aeropressu i kawiarki
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Kwiecień 2017, 18:41:17 »
Czy na podstawie zdjęć może ktoś podpowiedzieć, który przemiał (młynek Graef 702) będzie najbardziej odpowiedni (zbliżony) do kawiarki?
01 Fine.jpg 05.jpg 10.jpg
15.jpg 20.jpg 25 Coarse.jpg

Offline MacDermot Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Aeropress, V60, Bialetti Moka Express, tygielek
  • Młynek: Armin Trösser, Rhinowares
Odp: Mielenie i inne sprawy - do Aeropressu i kawiarki
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Kwiecień 2017, 20:09:31 »
O chłopie, ale wielkie.  :wow2:
Moim zdaniem, od 1 do 3 patrząc od góry.

Offline unida

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: AEG Electrolux EEA 120, Kawiarka
  • Młynek: Graef CM 702
Odp: Mielenie i inne sprawy - do Aeropressu i kawiarki
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Kwiecień 2017, 21:52:23 »
Zdjęcia spore, by były czytelne. Myślałem, że w ogólnym widoku będą mniejsze, a dopiero po najechaniu kursorem się powiększą. Nieważne... :)
Czyli muszę drobniej mielić niż myślałem. Pierwsza fota to 1 czyli Fine, następne to 5, 10, 15, 20 oraz 25 czyli Coarse (skala 1-25 - młynek niekalibrowany). Przy Fine zapycha mi filtr (crema) w ciśnieniowym, więc uznałem, że do kawiarki musi być grubiej. To akurat kawa do eksperymentów (jakaś jacobs - wiem wiem, każda kawa ma indywidualne parametry mielenia do poszczególnych typów zaparzania). Chodzi mi o zakres w jakim szukać, by uzyskać dobry napar. Zakładam, że pozostałe etapy procesu kawiarkowego robię poprawnie ( no dobra, filtry aeropressowe jeszcze do mnie nie dotarły :) )Ostatnio zrobiłem na najgrubszym i nie było źle (subiektywnie), ale brakowało trochę treści. Nie wiem jeszcze dobrze, co oznacza dobrze przygotowany napar, wiec nie mam punktu odniesienia. Uczę się, a skoro ktoś może mi nieco naświetlić temat, to chętnie skorzystam :)

Offline MacDermot Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Aeropress, V60, Bialetti Moka Express, tygielek
  • Młynek: Armin Trösser, Rhinowares
Odp: Mielenie i inne sprawy - do Aeropressu i kawiarki
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Kwiecień 2017, 22:27:15 »
Polecam cały temat o kawiarce, dużo tam zostało dobrego napisane. :)
Z mojej strony powiem, że kawiarka jest po prostu specyficzna i kapryśna. Czasem wychodzi mi kawa, która jest jednocześnie niedoparzona i przeparzona. :)
Moim ideałem jest napar po prostu zbalansowany, dosyć oleisty. Bardzo mi podpasowały jasne wypały, choć lubią wyjść nieprzyzwoicie gorzkie.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mielenie i inne sprawy - do Aeropressu i kawiarki
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Kwiecień 2017, 22:31:54 »
Kawiarka to grubiej niż espresso, drobniej niż drip, gdzieś mniej więcej konsystencja soli stołowej.
Generalnie, na niewielkim ogniu powinna kawa wypływać Ci do górnej połówki w miarę spokojnie, nie powinna pryskać.
Ale nie używaj słabej kawy do nauki, to strata czasu. Kup świeżą kawę pod Mokę w jednej z polskich palarni i zacznij od tego, będzie efektywniej i smaczniej od samego początku.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi