Autor Wątek: drip ile czasu na dozę  (Przeczytany 13679 razy)

Offline Bogdan Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Expobar Brewstus IV
  • Młynek: Eureka Zenith Club E
drip ile czasu na dozę
« dnia: 26 Marzec 2015, 11:40:52 »
Jako, że powoli już raczkuję z parzeniem kawy w dripie pojawiła się u mnie pewna wątpliwość co do czasu przelewania.

Otóż jeśli zwiększamy dozę (chcę aby korzystajac z Hario V2) zaparzyć na dwa kubki czy to oznacza, że powinienem wydłużyć czas czy też zwiększyć grubość przemiału dla zachowania przedziału czasowego 3.5-4 minuty?

Szczerze powiedziawszy jak wsypałem 30g dozy na 500ml to czas zaparzania skończyłem na 6 minutach   :smiech:
(kawa co prawda zacna bo Kenia Nyeri Mutitu od Antonia)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Marzec 2015, 11:43:35 »
Ostatnio też zaparzałem takie dozy po 30g na 500ml. Trzeba tak kawę zmielić, by zmieścić się w ok. 3 minuty.

Przy większych dozach być może dobrym rozwiązaniem byłoby zaparzenie danej porcji kawy połową wody i dolanie wody do naparu... Coś w rodzaju "bypassu" stosowanego w ekspresach przelewowych.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Marzec 2015, 11:56:16 »
czy też zwiększyć grubość przemiału dla zachowania przedziału czasowego
Teoretycznie tak. Aczkolwiek najlepiej sprawdzić obie (jeszcze lepiej wszystkie :diabelek:) opcje i wybrać tę, która Ci bardziej odpowiada.

Bypass też nie jest zły. Zawszę się nim ratuję gdy zaparzy się ponad moje siły ;)

Offline Bogdan Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Expobar Brewstus IV
  • Młynek: Eureka Zenith Club E
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Marzec 2015, 12:10:09 »
a dolewka wody w jakiej temperaturze (pytam na zapas po trosze, gdyż póki co nie mam termometru i metodą "ekspercką" uznałem, że 1.5 minuty po zagotowaniu wody ma ona około 90 stopni :D)  ??

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Marzec 2015, 13:29:19 »
Termometr nie jest drogi, a na spadanie temperatury ma wpływ wiele czynników. W różnych warunkach temperatura będzie spadała inaczej.

Co do dripa - zawsze zwiekszam przemiał przy wiekszej ilości kawy. Po jakims czasie "współpracy" z mlynkiem, będziesz juz orientował się jak zmienić przemiał przy danej ilości kawy.

A co do 6 minutowego dripa - z każdej kawy można się czegoś nauczyć. Trzeba tylko próbować i wyciągać wnioski. Każdemu może smakowac "inny" drip :)

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Marzec 2015, 14:09:58 »
Ostatnio też zaparzałem takie dozy po 30g na 500ml. Trzeba tak kawę zmielić, by zmieścić się w ok. 3 minuty.

Dokładnie, ja używam 30-32g/500ml. Generalnie trudno w domu zrobić przyzwoite 500ml+ dripa na raz (chyba, że z Chemexa). Ja właśnie robię codziennie 500ml dla siebie i narzeczonej, czas to ~3-3,5 minuty, w Technivormie/filtrze Melitta (właściwie to Technivorm zdechł, więc tylko Melitta). Duże znaczenie mają też filtry (ja używam niebielonych Melitta bo są łatwo dostępne i wydaje mi się, że jest lepszy clean cup niż przy białych.

Przy takim czasie zaparzania woda w konewce też zdąży trochę temperatury zgubić, ale to inna kwestia ;)

Offline Kerm

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Hario V60
  • Młynek: Hario Mini
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Kwiecień 2016, 13:44:52 »
Nie wiem w którym temacie zadać moje pytanie więc pytam tu: czy z dripa v60-01 można jednocześnie zrobić 2 filiżanki kawy (180ml jedna)? Czy wsypując kawę na 2 porcje i zalewając dripa, przelewając do serwera smak będzie gorszy niż robiąc dwie oddzielne kawy z dwóch porcji w dwóch nowych filtrach?

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwiecień 2016, 14:25:13 »
Ja robię 350-340ml z 01. Czasem też 200ml dla samego siebie. Oba napary są inne. Najlepsza metoda sprawdź sam ;)

Offline Kerm

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Hario V60
  • Młynek: Hario Mini
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Kwiecień 2016, 16:08:24 »
Ja robię 350-340ml z 01. Czasem też 200ml dla samego siebie. Oba napary są inne. Najlepsza metoda sprawdź sam ;)
Dzięki ale za dużo mi nie pomogłeś. :D Czy może ktoś odpowie bardziej z teoretycznego punktu widzenia?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Kwiecień 2016, 16:28:24 »
Czy wsypując kawę na 2 porcje i zalewając dripa, przelewając do serwera smak będzie gorszy niż robiąc dwie oddzielne kawy z dwóch porcji w dwóch nowych filtrach?

Mniejszy drip prawie zawsze jest smaczniejszy. Oczywiście pojemność w granicach rozsądku, na przykład 150 i 300 ml.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Kwiecień 2016, 18:04:14 »
Ja robię 350-340ml z 01. Czasem też 200ml dla samego siebie. Oba napary są inne. Najlepsza metoda sprawdź sam ;)
Dzięki ale za dużo mi nie pomogłeś. :D Czy może ktoś odpowie bardziej z teoretycznego punktu widzenia?
W takim razie bardziej teoretycznie odpowiadam:
V01 ma w opisie 200-360ml więc zgodnie z zaleceniami producenta mozesz zrobić drip 360 ml.

Moim zdaniem drip 200 i 350 jest tak samo smaczny. Choć niewątpliwie inny.

Polecam praktykę. Dobierz taki stopień mielenia dla 200 i dla 350ml aby skończyć parzenie w tym samym czasie np. ~2:30 i spróbuj który smakuje Ci bardziej :)

Offline Kerm

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Hario V60
  • Młynek: Hario Mini
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Kwiecień 2016, 18:23:12 »
O widzisz jeśli chodzi o ten czas parzenia bardzo ważna wskazówka. Będę próbował, merci.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Kwiecień 2016, 18:28:19 »
Przy większej objętości jest grubsze mielenie. Dlatego warto wydłużyć czas zaparzania, na przykład o 15 sekund na każde dodatkowe 50 ml.

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Kwiecień 2016, 20:14:27 »
Czytam to co piszecie i wychodzi na to, że wszystko robie źle. Dripem bawie się od kilku dni, mam za sobą 11 filtrów i w sumie za każdym razem parze inaczej. Kwestia tego co mam ochotę wypić. Parzę 200/250/400 lub 500ml w zależności od potrzeby. Póki co jestem na etapie, że nie wiem jak ja mam lać tą wodę w tą kawę, żeby mi nie wyleciała do brzegów dripa :D Bo ile razy nie robię to nigdy nie mogę tak przelać, żeby mi woda za bardzo ponad stan kawy nie wyszła. Czasowo wychodzi mi średnio między 2,3-3min, przy 500ml koło 4min, ale skoro źle zalewam to nie ma to znaczenia pewnie. Jakie macie triki na to zalewanie?

Offline Deszcz

    • Czarny Deszcz
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 119
    • Czarny Deszcz
  • Ekspres: Nuova Simonelli Appia i inne
  • Młynek: Fiorenzato 64 evo
Odp: drip ile czasu na dozę
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Kwiecień 2016, 20:45:48 »
Zgadzam się co nieco większych czasów zaparzania przy większych dozach - np. 500 ml.

Natomiast jeśli chodzi o polewanie to polecam polewać równymi porcjami np. 50 g wody i spiralnie od wewnątrz na zewnątrz. Nie dopuszczając do sytuacji gdy poziom naparu w driperze spadnie na tyle, że kawa polewana będzie "sucha" - staraj się utrzymywać  stały poziom wody, nie wlewając też zbyt dużo. Kawa ma się zaparzać - woda ma się przesączać przez warstwę kawy, a nie przelewać górą przez filtr.
Czarny Deszcz pada od 2014 roku

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi