Autor Wątek: kawa w kawiarce pożegnania z afryką - słabo leci kawa - w czym problem ?  (Przeczytany 15627 razy)

Offline baszek

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: kawiarka
Witam
Posiadam kawiarkę pożegnania z afryką.
Coś takiego: (tylko u mnie zaworek nie znajduje się z boku tylko na górze jakiś jest - przy korpusie do zakręcania)


Problem polega na tym, że coś słabo się przez niego przeciska kawa - nie wiem w czym problem ? Zakupiłem już nową uszczelke i dalej jest tak samo. Jeśli wyłączyłbym ją zaraz jak zaczyna syczeć to jest bardzo mało kawy - zostaje woda po rozkręceniu. Kawiarke odziedziczyłem i widać że ktoś wcześniej miał podobny problem, gdyż zrobił maleńką dziurkę w lejku, która ja obecnie załatałem :-)
Też zastanawiam się czy kawa nie jest zbyt drobno zmielona - w przypadku kawy, która samemu mieliłem w jakimś szajskim młynku, kawa z kawiarki prawie w ogóle nie leci. Użyłem również jakieś zwyczajniej kawy sklepowej Tchibo i też bardzo mało kawy leci i trzeba dość długo jeszcze trzymać na gazie po tym jak zacznie syczeć.
Może faktycznie muszę mieć do tej kawiarki specjalnie mieloną kawe ?? Dodam że u mojego brata w bialetti - nie ma takiego problemu, nawet przy kawie zmielonej jak pył.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
To para wodna popycha wodę przez kawowe ciastko. Sprawdź szczelność parowej drogi. Jaki jest dystans między końcem lejka a dnem bojlera?
Kawa powinna być grubo zmielona.

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini
U mnie zawsze była to kwestia grubości przemiału.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
...i ilości kawy...
Za dużo kawy a tym bardziej ubita też hamuje przepływ. Mielić lepiej grubiej, to nie zaszkodzi a drobny przemiał jest mniej smaczny. Drobny przemiał to już wyższy poziom wtajemniczenia.
Musisz sprawdzić, jak radzi Antonio, czy przypadkiem para wodna gdzieś nie ucieka i traci ciśnienie pozwalające przepchnąć wodę przez kawę.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline baszek

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: kawiarka
Właśnie wcześniej uciekało starą uszczelką - teraz jest nowa i problem ten sam. Kawy nie sypie jakoś super dużo i nie ubijam.
Jedyną opcją to chyba grubo mielić kawe, gdyż z taką sklepowo mieloną też coś słabo sobie radzi.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Mimo wszystko warta rozważenia jest zmiana kawiarki. Jeśli oszczędzamy to warto poszukać używanej Bialetti, bywają na aukcjach. Różnica niebo a ziemia.

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini

...i ilości kawy...
Za dużo kawy a tym bardziej ubita też hamuje przepływ.
Prawda, powinienem dopisać. Spotkało mnie to parę razy....

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Piszesz o zaworku, a ja patrzę na zdjęcie i ten dziwny dziobak z prawej strony. Bo chyba nim ma lecieć kawa?
Długi ten dolot. Ciekawa konstrukcja (coś jak kawiarka GSI).

To wygląda jak imbryczek porcelanowy postawiony na korpusie kawiarki, która jest sama w sobie całością (imbryk to dodatek).
Chyba, że się mylę?


Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Raczej tak, bo w innym wypadku nie byłoby jak nalać z tego imbryczka. Musi być zdejmowany. Ogólnie dziwna konstrukcja - strasznie przekombinowana.

Offline baszek

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: kawiarka
Tak to jest taka konstrukcja że tym dziobakiem leci do porcelanowego dzbanka - dzbanek się normalnie zdejmuje z kawiarki.
Dzisiaj robiłem kawe i dałem jej po prostu troche mniej i już jest lepiej. Myśle że jak zakupie jakąś inną kawe lub jakąś grubo mieloną to też będzie lepiej  - zauważyłem że tą co obecnie używam to też jakaś wersja espresso kawy, która została zmielona na pył.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
W każdych konstrukcjach przyczyn klęski należy szukać:

1. W stopniu zmielenia kawy.
2. Kawiarce (uszczelki, skręcenie części, zaworek i sama konstrukcja kawiarki).
3. Przygotowaniu całego zestawu. Do wszystkiego co już opisane pobawiłbym się także ilością wody. Daj jej może więcej (potem mniej) niż zalecana ilość czy wlewana obecnie.

Offline baszek

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: kawiarka
Doprawadza mnie do szału już ta kawiarka.
Ostatnio robiłem z kawą sklepową segafredo i było ok - wczoraj zrobiłem sobie z świeżo grubo mielonej kawy i nie chciało przelecieć przez kawiarkę - musiałem jeszcze długą trzymać ją na gazie i kawa nie była dobra - chyba się przypaliła.
Już chyba wiem czemu wcześniej ktoś zrobił małą dziurkę w tym dnie lejka, która ja usunąłem - może miał ten sam problem i rozwiązaniem jest właśnie zrobienie małej dziurki to woda łatwiej przejdzie przez sitko - tylko pewnie będzie rozchodzi się nierównomiernie.

Pokomibinuje jeszcze troche i chyba kupie nową kawiarke gdyż trace nerwy.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Dziś robiłem w kawiarce bialetti z reduktorem Kolumbię Huila. Niestety nie umiem w kawiarce robić kawy wyszło coś co chyba gorsze od Forte. Oczywiście nie wina kawy tylko mojego zaparzania. Wolę przelewy jednak.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Moje ostatnie kawiarkowe przygody to mielenie dokładnie takie jak do dripu i woda ~90C do zbiornika i na gaz -  może tak spróbuj
LMWDP #469

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Chyba bardziej wole delikatne, klarowne napary  niż siermiężne ciężkie mokki ala "ekspresso" :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi