Autor Wątek: Codziennie inne ustawienia , gdzie może być probem ?  (Przeczytany 3358 razy)

Offline djs6

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: ECM Synchronika
  • Młynek: ECM V-Titan 64
Codziennie inne ustawienia , gdzie może być probem ?
« dnia: 29 Październik 2021, 09:05:30 »
Witam

Dzień dobry/cześć/serwus/etc.


wszystkich kawoszy , dołączyłem i ja do zakręconych na punkcie kawy. Ekspres Sage zamieniłem na myślę dobry wybór , bo ECM Synchonika i młynek V-Titan 64 to powinna być zacna para do wykonania dobrego espresso.
A rezultat jest taki ,że codziennie rano muszę zmieniać ustawienia młynka aby uzyskać wspomniane espresso . Trzymam się zasad , 18gr kawy , czas 30 sek.  ( tamper kupiłem nawet dynamometryczny bo myślałem ,że ubijam z przypadku za każdym razem inaczej ) i próbuję uzyskać ratio 1:2 w temperaturze 93 stopnie.
Kawy przemieliłem już ogrom i jak już dojdę to ustawień młynka na tyle ,że 1:2 mi wychodzi , następnego dnia znów zaczyna się od nowa. Ekstrakt  jest śmiesznie mały . Ustawienia młynka muszę zmieniać diametrialnie . Oczywiście ekspres nagrzany , około 1 godz. 
Gdzie może być problem ? Co robię źle ? Pomocy :)
« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2021, 20:17:43 wysłana przez Fux »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Codziennie inne ustawienia , gdzie może być probem ?
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Październik 2021, 20:27:15 »
Hehe A ja mam Sage i wszystko wychodzi cacy. Nic nie piszesz o kawie. Ja na początku miałem podobną walkę, niezależnie jak mieliłem nic nie wychodziło lub za każdym razem inny rezultat. Później okazało się , że mój Sage nie lubi kaw single tylko blendy.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Codziennie inne ustawienia , gdzie może być probem ?
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Październik 2021, 20:40:30 »
Młynek użytkujesz tak jak został zaprojektowany tzn. z zasypanym hopperem? Jeżeli tak, to proponuję rano zmielić kilka (kilkanaście) gramów kawy i wyrzucić. Tego typu młynki mają sporą retencję i kawa przez noc wietrzeje dlatego, jeżeli jej nie wyrzucisz, pierwsze espresso zaparzy się szybciej.

Jeżeli dalej jest problem, to powodem może być nowość młynka. Nowe żarna przez pierwsze kilka kilogramów się "docierają". U mnie objawiało się to tym, że musiałem stopniowo zmieniać przemiał na coraz drobniejszy. Niektórzy, żeby przyspieszyć ten proces, mielą kilka kilogramów taniej np. marketowej kawy. W Eureka Specialita po ok. 2kg ustawienia zaczęły być już b. powtarzalne.

Edit: przeoczyłem, że problem u Ciebie jest w drugą stronę tzn. kawa następnego dnia leci za wolno. Dopytam więc jeszcze, czy przy zmianie ustawień, zanim zaparzysz kawę, wyrzucasz odpowiednią ilość żeby cała doza miała nowe ustawienia?
« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2021, 20:48:07 wysłana przez arob »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Codziennie inne ustawienia , gdzie może być probem ?
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Październik 2021, 02:01:11 »
Oczywiście ekspres nagrzany , około 1 godz. 
A młynek ma stare fusy.
Po prostu: pierwszy przemiał do śmietnika, albo - jak jest parzony - do zlewu bądź gardła "chińskiego ochotnika".
Jakbym sugerował się porannym espresso, to bym uznał, że zakup Ceado był złym pomysłem.
Wprawdzie Jason DinAlt mówił, że "pierwsze jest najlepsze", to z całą pewnością nie miał na myśli pierwszego espresso. :-)

Offline djs6

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: ECM Synchronika
  • Młynek: ECM V-Titan 64
Odp: Codziennie inne ustawienia , gdzie może być probem ?
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Październik 2021, 09:38:45 »
Bardzo dziękuję za podpowiedzi ! Kawy używam świeżo palonej , palarnia Euro Cafe , konkretnie Mujeres . Faktycznie rano nie wyrzucałem pierwszego przemiału , może w tym być cała sprawa.

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Codziennie inne ustawienia , gdzie może być probem ?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Listopad 2021, 21:52:04 »
Jak koledzy wcześniej zmielić z 15 g do utylizacji ,o zobaczy aczkolwiek wpływ na ziarna w hoperze ,może mieć równie wilgotność jak i temperatura. Dzień w dzień co do grama bez korekty będzie ciężko. Zostaje jeszcze kwestia powtarzalności dystrybucji , tu również jest czynnik zmienny
Bardzo dziękuję za podpowiedzi ! Kawy używam świeżo palonej , palarnia Euro Cafe , konkretnie Mujeres . Faktycznie rano nie wyrzucałem pierwszego przemiału , może w tym być cała sprawa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi