Autor Wątek: Ekspres do kaw mlecznych  (Przeczytany 6284 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Sierpień 2018, 20:55:55 »
Dokladnie jak poprzednik pisze, odrobina cierpliwości i ciekawa uzywka się trafi. Do kaw mlecznych hx bedzie wygodniejszy niż maszyna jednobojlerowa, chyba że zakładasz max 2 kawy na raz.
LMWDP #469

Offline oenomaos Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM + Gaggia Baby Dose + Moccamaster GCS
  • Młynek: Compak K3 Advanced Touch, Ceado 37s
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Sierpień 2018, 21:05:39 »
oki, no własnie o tych nowych myślałem, natomiast o tych ciekawych używkach nic nie wiem:D , na co patrzeć, za czym się rozglądać? o czym myślicie ze może się trafić? w sumie 2 na raz wystarczą;D choć jak znajomi wpadną to hmmm...

Offline zioloka

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Październik 2018, 16:10:26 »
Witam,

Jako że jest to mój pierwszy post najpierw chciałem się przywitać (͡°͜ʖ͡°)

Planuję zakup ekspresu i przekopując to forum trafiłem na ten post. Warunki określone przez autora postu są zbieżne z moimi (dlatego postanowiłem napisać tutaj), jednakże jak ktoś już kiedyś powiedział "diabł tkwi w szczegółach" :). Aktualnie mam automat (będzie dalej służył), ale czasem brakuje mi porządnego espresso oraz bardzo dobrze spienionego mleka (teraz głównie są to kawy mleczne, bo espresso z mojego automatu mi nie smakuje). A że chcę kupić ekspres kolbowy "na lata" (młynek chcę kupić za ~2k zł), to mam kilka pytań:

1. Kwestia serwisu i dostępności części oraz uszczelek w Polsce - jak to się ma do takich marek jak Bezzera, VIBIEMME, Lelit, ECM, Rocket, Profitec, Quickmill, Elba, czy Ascaso (te ekspresy mi się wizualnie podobają). Kupując sprzęt za =>5k zł nie chciałbym się np. za 5 lat dowiedzieć, że części albo uszczelek już do mojego modelu nie ma.
2. Czy każdy z ekspresów jestem w stanie sam odkamienić/wyczyścić?
3. Ekspresu nie będę podłączał do wodociągu (być może kiedyś), będę wlewał wodę filtrowaną.
4. Jakie mogą wchodzić jeszcze w grę rozwiązania techniczne biorąc pod uwagę, że być może i przez 2 lub 3 dni nie będę używał ekspresu? Czy w takim razie jestem zdany tylko na termoblok? A może jednak bojler/2 bojlery/hx? Co prawda woda będzie filtrowana, ale może parę dni w ekspresie postać.
5. Skoro kawa będzie głównie mleczna (chyba, że po kupnie zestawu więcej będzie espresso - na co mam nadzieję) to w grę wchodzi natychmiastowy dostęp do pary i chciałbym (chociaż może ktoś mnie przekona, że to jest niepotrzebne) mieć możliwość sterowania mocą/ciśnieniem pary.
6. Piorytet - wygoda użytkowania i robienia kaw jednak głównie mlecznych.

Sporo czytałem o Ascaso steel duo PID i mam pytania do osób użytkujących ten ekspres:
1. Czy te przyciski przy wyświetlaczu są dobrej jakości?
2. Czy faktycznie muszę wejść do menu żeby włączyć termoblok z parą (gdzieś to wyczytałem)?
3. Czy brak pokrętła (brak klasycznego zaworu pary) do sterowania mocą pary nie jest przeszkadzający? W wersji "uno" jest pokrętło i moim zdaniem dzięki niemu ma się lepszą kontrolę nad procesem spieniania mleka. Nie bardzo rozumiem, dlaczego w wersji "duo" z tego zrezygnowano. Czy faktycznie mleko spienia się na "gęsty jogurt"?

Młynek będziek kupiony z tych trzech (biorąc pod uwagę rozmiar PF ekspresu): Baratza Sette, F4 nano (i-bar mini), ceado e5p/e6p.
Jeśli coś wymaga doprecyzowania, to proszę o info.

Dziękuję za pomoc.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4812
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Październik 2018, 16:17:54 »
1. Czy te przyciski przy wyświetlaczu są dobrej jakości?
2. Czy faktycznie muszę wejść do menu żeby włączyć termoblok z parą (gdzieś to wyczytałem)?
3. Czy brak pokrętła (brak klasycznego zaworu pary) do sterowania mocą pary nie jest przeszkadzający? W wersji "uno" jest pokrętło i moim zdaniem dzięki niemu ma się lepszą kontrolę nad procesem spieniania mleka. Nie bardzo rozumiem, dlaczego w wersji "duo" z tego zrezygnowano. Czy faktycznie mleko spienia się na "gęsty jogurt"?

Ja tylko tak na szybko w celu sprostowania.
1. Przyciski są metalowe. Trudno o lepsze.
2. Termoblok pary jest włączony. Wejść w menu trzeba aby go ewentualnie wyłączyć na stałe. Operacja włączenia lub wyłączenia trwa 5 - 10 sekund.
3. Nam nie przeszkadza i wychodzi piękny jogurcik ale niech się wypowiedzą użytkownicy.
PS. Możesz sam sprawdzić na naszym stoisku nr 12 podczas Warszawskiego Festiwalu Kawy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline zioloka

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Październik 2018, 14:45:52 »
Ja tylko tak na szybko w celu sprostowania.
1. Przyciski są metalowe. Trudno o lepsze.
2. Termoblok pary jest włączony. Wejść w menu trzeba aby go ewentualnie wyłączyć na stałe. Operacja włączenia lub wyłączenia trwa 5 - 10 sekund.
3. Nam nie przeszkadza i wychodzi piękny jogurcik ale niech się wypowiedzą użytkownicy.
PS. Możesz sam sprawdzić na naszym stoisku nr 12 podczas Warszawskiego Festiwalu Kawy.

Dziękuję za wyjaśnienia i zaproszenie, ale niestety, aktualne remonty na liniach kolejowych PKP powodują, że do Warszawy mam ponad 7 godzin jazdy (mieszkam w Szczecinie), a to już robi się spora wycieczka.
Dla mnie jeszcze istotnym czynnikiem przy wyborze (jednak dosyć drogiego sprzętu do zastosowań domowych) jest kwestia późniejszego serwisu. Rozumiem, że w przypadku Ascaso nie będzie w przyszłości problemu z żadną częscią zamienną? Natomiast widzę jeszcze u Was w ofercie również takie marki jak Elba, La Macatec, czy Vibiemme. Czy to są także uznane marki? No i jakie są szanse ich późniejszego serwisowania w Polsce, czy dostępności części?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4812
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Październik 2018, 14:54:30 »
Części do tych marek są ogólnodostępne. I to niekoniecznie u dystrybutorów. Można je dostać w ATP lub Gastroparts.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline słoń

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Sage Barista Pro (SES878BTR)
  • Młynek: Sage Barista Pro (SES878BTR)
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Październik 2018, 18:30:00 »
Z tej strony założyciel wątku.
Tak tylko piszę informacyjnie, że finalnie zdecydowałem się na:
- młynek: Eureka Mignon Specialita,
- ekspres: Graef Contessa ES1000.

Wiem, że nie cieszy się ten ekspres powodzeniem i znaleźć jakąś o nim opinię graniczy z cudem, ale trudno. Zdecydowały względy praktyczne oraz cena, ok 5000 vs 6200 za BZ13 DE PID.
Pozdrawiam!
Słoń
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2018, 18:51:50 wysłana przez słoń »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Październik 2018, 18:35:10 »
Podziel się opinią.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Remogiusz

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Październik 2018, 18:39:19 »
Co on ma w lewym"oczku"? ;-) bo w prawym widzę manometr...

Online Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 677
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Październik 2018, 18:47:02 »
kto pisze takie opisy :)

· Porcjomierz do espresso z timerem
· Bezszmerowa pompa espresso, maks. 16 barów

naprawdę coś takiego kupiłeś? na targowisku masz piękną BZ za 6k
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2018, 18:54:45 wysłana przez Mader »

Offline Remogiusz

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Październik 2018, 18:48:29 »
Ja myślałem, że to HX z E61 A to termoblok  :wow2:

Offline słoń

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Sage Barista Pro (SES878BTR)
  • Młynek: Sage Barista Pro (SES878BTR)
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Październik 2018, 19:13:34 »
naprawdę coś takiego kupiłeś? na targowisku masz piękną BZ za 6k

No jeszcze nie kupiłem, na razie się zdecydowałem. Z zakupem muszę poczekać do przeprowadzki bo nie mam gdzie go postawić obecnie, nawet na podłodze miejsca mam mało ;).

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline słoń

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Sage Barista Pro (SES878BTR)
  • Młynek: Sage Barista Pro (SES878BTR)
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Czerwiec 2020, 12:23:57 »
Przepraszam za odkopanie wątku, nie chcę zakładać nowego jako, że poniższy post jest bezpośrednią kontynuacją moich rozterek.

Dokonało się - zakupiłem nowy ekspres. W pierwszym poście macie mniej-więcej czego oczekiwałem po nowej maszynie - miała służyć przede wszystkim do kaw z mlekiem.
Dlatego chciałem dwubojlerowca, dwutermoblokowca lub HX. Bo nie chciałem długo czekać na przełączanie się pomiędzy parzeniem kawy a spienianiem mleka.

W międzyczasie zakupiłem młynek - Eureka Mignon Specialita, który >>niestety<< musiałem sprzedać, pozdrawiam nowego właściciela - mam nadzieję, że służy mu dzielnie.
Dziś wiem, że sprzedałem go niepotrzebnie. No ale stało się.

Tak więc musiałem zakupić zarówno ekspres jak i nowy młynek, oczywiście znowu chciałem Eurekę.

Ale... życie płata figle i YouTube podpowiedział mi w propozycjach recenzję nowego Breville Barista Pro, u nas znany jako Sage Barista Pro.
Jeśli chodzi o Sage/Breville jedynym modelem który brałem pod uwagę był Dual Boiler. Rozważałem go na poważnie, ale resztę modeli automatycznie odpuściłem jako
niespełniające wymagań (1 termoblok) lub przerost formy nad treścią i cena (Oracle).

Tymczasem obejrzawszy z ciekawości reckę Baristy Pro dowiedziałem się, że wyposażony jest on w ThermoJet, który przełącza maszynę z trybu pary na parzenie i odwrotnie
niemal natychmiast. Bez czekania, lub upuszczania i marnowania wody jak w moim poprzednim ekspresie.
Potraktowałem to jako fajną ciekawostkę. Ale - stety lub niestety - ziarno zostało zasiane w mojej głowie i od tamtej pory zacząłem najpierw sporadycznie a potem
coraz częściej zastanawiać się, czy aby to mi nie wystarczy, czy naprawdę potrzebuję jednoczesnego parzenia i spieniania skoro przełączanie się pomiędzy nimi trwa tyle co nic.

Biorąc dodatkowo pod uwagę, że jest on wyposażony w młynek i zakup tego ekspresu byłby nieporównywalnie tańszy niż zestawu o którym myślałem od początku, stopniowo coraz częściej rozważałem jego zakup. Szukałem wad - młynek nie ma zbyt wysokich notowań, niestandardowy rozmiar filtrów, brak ciśnieniomierza... ale tak:
- jeśli nie będę z młynka zadowolony - kupię tę Eurekę,
- sprawdziłem w Necie dostępność akcesoriów do tego portafiltra - wszystko co potrzebuję jest dostępne w rozmiarze 54mm: tampery, distribution tools, nawet NPF jest dostępny,
- ciśnieniomierza nie miałem wcześniej i nauczyłem się obchodzić bez niego, potrafię ocenić ekstrakcję po jej przebiegu i odpowiednio zmienić parametry mielenia czy ilości kawy w sitku...

Tak więc biorąc pod uwagę wszystkie "za" i "przeciw" zakupiłem Sage Barista Pro w kolorze czarnym. Po 5 dniach użytkownia mogę jedynie bardzo krótko napisać, że:
- Zrobienie 6 latte pod rząd to żaden problem, to przełączanie się z pary na kawę działa naprawdę szybko i świetnie,
- Jakość wykonania portafiltra w porównaniu z Dedicą to niebo a ziemia (stal vs aluminium),
- Dla Was to norma, ale ja cieszę się z posiadania w końcu zaworu trójdrożnego,
- Nie bez znaczenia jest obecność PID,
- Młynek póki co daje radę, na pewno nie jest gorszy od mojego poprzedniego, fajnie się go tuninguje no i jest cichszy (choć do Eureki mu bardzo daleko).

Wątek do zamknięcia :)
Pozdro
Słoń.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do kaw mlecznych
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Czerwiec 2020, 12:35:20 »
Gratuluje zakupu  [emoji106] Nie zapomnij o przedłużeniu gwarancji do 3 lat (trzeba się zarejestrować na stronie). 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi