Autor Wątek: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.  (Przeczytany 53541 razy)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #165 dnia: 11 Październik 2019, 20:48:14 »
@piomic nie wiem czy nadal aktualne ale zostawie tu wpis jakby komus innemu sie przydalo.
Tez mi padla Bonavita kilka miesiecy temu i problem byl z dioda zenera ZD1. U mnie pomiar rezystancji w dwie strony pokazywal 5ohm czyli prawie nic. Po wymianie czajnik znowu zaczal dzialac.
Oznaczenie diody to 4749 24V.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #166 dnia: 11 Październik 2019, 21:17:16 »


Mógłbyś zrobić mniej artystyczne ale równie wyraźne zdjęcia całej płytki z obu stron? Czy jest jeszcze płytka pomiaru temperatury? Ją też zrób z dwóch stron.
Oczywiście, mam już lepszy aparat - ale dziś nie dam rady. Płytki są dwie: jedna pod klawiaturą z wyświetlaczem to chyba moduł sterujący DC a druga z boku przyjmuje AC z przewodu i przekazuje do grzałki - tu jest też zasilacz.


Tez mi padla Bonavita kilka miesiecy temu i problem byl z dioda zenera ZD1.
Dzięki, sprawdzę.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #167 dnia: 11 Październik 2019, 22:06:22 »
Opór grzałki 1000W to około 53Ω.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #168 dnia: 11 Październik 2019, 22:22:16 »
Czyli moje 56Ω jest w porządku.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #169 dnia: 12 Październik 2019, 11:13:36 »
Tak to wygląda w całości, moduł zasilania z boku i układ z chipem pod panelem. Grzałka jest zasilana tymi przewodami w oplocie (biały i czerwony), dwa cienkie białe idą do termometru, czarno-biała wiązka łączy moduły.


Płytka zasilacza z dołu i góry, Q1 pod spodem jest okopcony, ZD1 pomierzę jutro (w robocie jestem, bez miernika):


Płytka sterowania z dołu i góry:


Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #170 dnia: 12 Październik 2019, 23:49:04 »
UWAŻAJ, W TYM UKŁADZIE NAPIĘCIE SIECI NIE JEST SEPAROWANE ŻADNYM TRANSFORMATOREM. ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ.
No więc tak. Trochę ciężko z tych zdjęć było, nieco zgadywałem połączenia, ale mniej więcej coś mam. Zasilanie z sieci idzie poprzez bezpiecznik F1 poprzez C1,R1,R1A na prostownik D1-D4. Po prostowniku napięcie stałe jest filtrowane poprzez kondensator C3 i C4. Stabilizowane jest diodą Zenera ZD1, obniżane poprzez R4 i stabilizowane dalej poprzez ZD2, wygładzane poprzez C2 zasila układ wyświetlacza i sterowania. Napięcie to można zmierzyć na styku VCC w stosunku do masy (GND)  Załączenie grzałki realizowane jest poprzez podanie napięcia na bazę tranzystora Q1 poprzez rezystor R5 z modułu sterowania, co załącza przekaźnik podający napięcie na grzałkę. Pierwszą rzeczą jaką powinieneś sprawdzić jest napięcie na punkcie VCC w stosunku do masy. Brak tego napięcia powoduje martwotę układu.  Jeśli to napięcie jest, trzeba sprawdzić czy dochodzi napięcie sterujące tranzystor załączający przekaźnik K1. Jeśli jest, trzeba sprawdzić napięcie na cewce przekaźnika. Jeśli i to napięcie jest a mino to nie załącza się przekaźnik, to on jest uszkodzony. Jeśli pomimo obecności napięcia zasilania moduł sterowania, nie wychodzi z niego sygnał sterujący tranzystorem, trzeba szukać usterki w module sterowania. Mam nadzieję, że z tego chaosu coś zrozumiałeś. Powodzenia.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2019, 00:00:06 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #171 dnia: 13 Październik 2019, 08:38:54 »
UWAŻAJ, W TYM UKŁADZIE NAPIĘCIE SIECI NIE JEST SEPAROWANE ŻADNYM TRANSFORMATOREM. ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ. (...) Mam nadzieję, że z tego chaosu coś zrozumiałeś. Powodzenia.

Tak, zrozumiałem. Za gówniarza trochę się bawiłem lutownicą. Brak transformatora to pierwsze co mnie uderzyło (za moich czasów był nieodzowny przy zasilaniu z sieci) a mostek prostowniczy ze stabilizacją występował zawsze jako następne ogniwo układu.
Jeszcze nie mierzyłem ale przy padniętym przekaźniku działałby wyświetlacz - a jest martwy. Obstawiam zasilacz.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #172 dnia: 13 Październik 2019, 14:51:38 »
Pierwszy stopień zasilacza jest do załączenia przekaźnika z cewką na 24V, więc takie napięcie powinno być na ZD1. Drugi stopień to inne napięcie. Jakie? Nie udało mi się znaleźć na to odpowiedzi, ale na pewno dużo niższe. Może 5V?
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #173 dnia: 13 Październik 2019, 15:56:21 »
Coś tam pomierzyłem, między C1 a R3 jest około 3V, za R3 (czyli na wejściu na mostek) 1,75V, na wyjściu z mostka już ułamki 0,08V. Opory na tranzystorze Q1 są dziwne: między nóżkami po lewej w obie strony po 10MΩ, między dolną a prawą w obie strony 2,7kΩ, górna i prawa w jedną 23kΩ, w drugą 58kΩ. Czyli wychodzi na to, że tranzystor uwalony - tylko jakim cudem tranzystor na końcu łańcucha uceglił panel podłączony wcześniej?
Aha, jeszcze ta boczna nitka przez R2 do D6 i D7 ma 130V. I to by było na tyle pomiarów - bateria w mierniku mi padła.



Bym zapomniał: na wyjściu do grzałki jest cały czas 30V.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2019, 15:58:29 wysłana przez piomic »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #174 dnia: 13 Październik 2019, 16:25:03 »
Jak mierzyłeś? Za C1 do R3 jest napięcie przemienne. Ma być mierzone w stosunku do "niebieskiego" kabla sieciowego. Zmierz napięcie przemienne na  prostowniku w miejscach oznaczonych na schemacie ~~. Następnie stałe napięcie na prostowniku oznaczone +-. Jakie jest napięcie stałe na bazie tranzystora (na jednej nodze rezystora R5) w stosunku do - prostownika? Zasada jest taka, żebyś mierzył napięcie do prostownika jako przemienne, a po prostowniku jako stałe.
Zmierz napięcie stałe na diodach Zenera DZ1 i DZ2.Przepraszam za ten bełkot jak dla przedszkolaka, ale lepiej wyjaśnić wszystko na początku, niż potem się dziwić, że coś nie gra. Na grzałce nie powinno być żadnego napięcia bez załączenia przekaźnika. No i ten bezpiecznik F1 jest na pewno dobry?
Ten tranzystor ma okropne lutowanie. Użyj kalafonii.

https://images89.fotosik.pl/264/4c7cb9fe350f0f69.jpg
Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.


Tranzystor nie musi być uwalony. Popraw to lutowanie na nim, wyjmij wtyczkę z płytki sterowania i dopiero mierz ten tranzystor. Elektrody po lewej to emiter i kolektor. W dobrym tranzystorze powinna być miedzy nimi bardzo duża rezystancja. Po prawej to baza. Żeby zmierzyć niektóre elementy, to  trzeba je wylutować. Ja wiem, ze przy SMD to trudne, ale inaczej nie da się zmierzyć np diody na cewce przekaźnika. Ta dioda też może dawać w tyłek. Załączyłem Ci schemat jaki udało mi sie odrysować z tych zdjęć. Możliwe są jakieś tam pomyłki bo nie wszystko dokładnie widać, ale ogólnie powinno to tak wyglądać.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2019, 17:29:55 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #175 dnia: 13 Październik 2019, 23:10:26 »


Jak mierzyłeś? Za C1 do R3 jest napięcie przemienne. Ma być mierzone w stosunku do "niebieskiego" kabla sieciowego.
Zgadza się, lub do białego grzałki bo są spięte na krótko.

Zmierz napięcie przemienne na  prostowniku w miejscach oznaczonych na schemacie ~~. Następnie stałe napięcie na prostowniku oznaczone +-. Jakie jest napięcie stałe na bazie tranzystora (na jednej nodze rezystora R5) w stosunku do - prostownika?
Jutro, jak baterię kupię.

Zasada jest taka, żebyś mierzył napięcie do prostownika jako przemienne, a po prostowniku jako stałe.
Zmierz napięcie stałe na diodach Zenera DZ1 i DZ2.Przepraszam za ten bełkot jak dla przedszkolaka, ale lepiej wyjaśnić wszystko na początku, niż potem się dziwić, że coś nie gra.
Spoko, niewiele pamiętam, przyda się odświeżenie wiadomości - ponad 30 lat się w to nie bawiłem.

Na grzałce nie powinno być żadnego napięcia bez załączenia przekaźnika.
Wiem, też byłem zaskoczony. Chyba że to mój miernik jest do bani.

No i ten bezpiecznik F1 jest na pewno dobry?
Tak. Opór zero, napięcie przed i za nim sieciowe.

Ten tranzystor ma okropne lutowanie. Użyj kalafonii.
Miał paskudne a dodatkowo trochę rozdłubałem cynę końcówkami miernika - jest czymś pokryta (lakier?) i nie łączy bez zadrapania.

Tranzystor nie musi być uwalony. Popraw to lutowanie na nim, wyjmij wtyczkę z płytki sterowania i dopiero mierz ten tranzystor. Elektrody po lewej to emiter i kolektor. W dobrym tranzystorze powinna być miedzy nimi bardzo duża rezystancja. Po prawej to baza.
Między emiterem a kolektorem jest 10MΩ - to chyba dużo?

Żeby zmierzyć niektóre elementy, to  trzeba je wylutować. Ja wiem, ze przy SMD to trudne, ale inaczej nie da się zmierzyć np diody na cewce przekaźnika. Ta dioda też może dawać w tyłek.

Tak też myślałem, na płytce mierzę opór układu, nie elementu. Obawiam się, że próba manipulacji moją transfomatorówką skończy się usmażeniem wszystkiego. Mam tu machera od telewizorów (starszy gość, naprawiał jeszcze czarno-białe), nie wiem czy nie lepiej zajrzeć do niego żeby spojrzał. Chyba dwa lata temu cośtam mu znalazłem w środku ale skończyło się dobrze więc pewnie zakład dalej czynny.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #176 dnia: 13 Październik 2019, 23:23:58 »
Jeśli ten tranzystor był tak lutowany, to ten czajnik chyba nie był ze sklepu. Jak był nowy, to tym czajnikiem sprzedawcy bym geometrię głowy zmienił. Płytki mogą być pokryte lakierem, żeby ochronić elementy przed wilgocią. Ale raczej na to nie wygląda. Rezystancja 10MOhm między kolektorem a emiterem to OK. Jak odepniesz wtyczkę, to rozłączysz sterowanie tranzystora od płytki z chipem. Powinno to wystarczyć do wiarygodnego pomiaru. Zanim zaczniesz lutować cokolwiek, odczytaj co jest napisane na tranzystorze. Gdyby udało Ci się odczytać co jest napisane na nim, będzie łatwiej. W ogóle pospisuj co jest wydrukowane na diodach. Można je będzie wtedy zidentyfikować. W tej chwili ważny jest ten tranzystor.  Poczekamy do jutra na wszystkie pomiary.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #177 dnia: 14 Październik 2019, 00:05:14 »


Jeśli ten tranzystor był tak lutowany, to ten czajnik chyba nie był ze sklepu.

Był. Z Coffeedesku. Mam fakturę.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #178 dnia: 14 Październik 2019, 08:52:01 »
To może być w takim razie jakiś powystawowy, albo reklamacyjny. Teraz po gwarancji nie ma już co protestować, ale skoro to nie jest przez Ciebie przelutowane, to są kpiny. Postaraj się za pomocą lupy określić co na tym tranzystorze jest napisane. Jakie są litery, cyfry czy symbole.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #179 dnia: 14 Październik 2019, 23:03:32 »
To może być w takim razie jakiś powystawowy, albo reklamacyjny.

Luty 2016, zrzut z historii zamówień. Słowa nie ma o powystawowości.

Z roboty wróciłem przed ósmą, jutro spróbuję ogarnąć pomiary.
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2019, 23:05:56 wysłana przez piomic »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi