Autor Wątek: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.  (Przeczytany 54043 razy)

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #105 dnia: 31 Styczeń 2019, 11:06:08 »
Bawię się w to z pół roku. Zawsze nagrzewam kubek, przelewam filtr dwa razy i trzymam wrzątek w kubku zanim mi woda nie dojdzie do 92 stopni. Muszę też napar zamieszać bo dole jest bardziej esencjonalny (ciut kwaskowy) niż na górze. Łyżkę którą mieszam też nagrzewam aby nie schłodzić naparu. Masakra ale summa summarum wychodzi kawa taką jak chcę. Spiesząc się i zalewając bez tych kroczków kawa wychodzi zawsze gorsza ... Kombinuje dalej choć nie wiem co będzie jak wjedzie kolba.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #106 dnia: 31 Styczeń 2019, 11:13:09 »
Cieplny fetyszysta :P
Ja wszystko co 'poniżej drippera' staram z kolei się mieć jak najzimniejsze, dodatkowo jak mi się chce, to kilkukrotnie przelewam w powietrzu kawę, żeby schłodzić i napowietrzyć, a i tak jeszcze muszę chwilę odczekać niż temperatura będzie optymalna do meksymalnie wydajnej percepcji smaków;)

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #107 dnia: 31 Styczeń 2019, 11:15:53 »
Przelewałem też w powietrzu ;) dla mnie bez większej różnicy w smaku.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #108 dnia: 31 Styczeń 2019, 17:23:41 »
Chyba odpuszczę czajniki i kupię termometr z sondą. 200 zł z dokładnością 0,1 i z klipsem na konewkę. Może to rozwiąże sprawę.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #109 dnia: 31 Styczeń 2019, 19:31:43 »
Dobry termometr i tani, tylko niezbyt piękny :) TM902C

Offline Aces High

  • Wiadomości: 6
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #110 dnia: 06 Luty 2019, 10:57:35 »
Nie jestem na sto procent pewny, ale po zdjęciach wygląda jak ślad po zgrzewaniu/spawaniu nierdzewki. Choć raczej jest to zgrzew. Takie ślady albo się poleruje albo wytrawia kwasem i napięciem elektrycznym przy pomocy odpowiedniego urządzenia.
Nierdzewna zmienia kolor przy wysokich temperaturach.
W tym hario może było na takiej zgrzewarce całe denko zgrzane do reszty czajnika, a w miejscu gdzie ślad jest największy rozpoczęto proces zgrzewania.


w nowym czajniku nie było żadnych śladów, pojawiły się mniej więcej po miesiącu użytkowania. Jeśli ktoś zastanawiał nad dokładnością tego Hario... powiem dramat. Po długiej wymianie korespondencji z producentem stwierdzili, że dopuszczają różnicę temperatury +/- 5 stopini. WTF?? w czajniku za ponad 800 ziko z regulacją temperatury co 1 stopień...

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #111 dnia: 06 Luty 2019, 12:21:05 »
Jeśli ktoś zastanawiał nad dokładnością tego Hario... powiem dramat.
W jaki sposób mierzyłeś temperaturę?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #112 dnia: 06 Luty 2019, 12:47:07 »
dopuszczają różnicę temperatury +/- 5 stopini
Kwestia jeszcze dla jakiej ilości wody. Przy minimalnej ilości może być taki rozstrzał.

Ile nalewasz wody do czajnika?


Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #113 dnia: 06 Luty 2019, 14:02:06 »
Minimum to przynajmniej zakryty czujnik temperatury i trochę czasu żeby ciepło "rozeszło się" po całej objętości (przy dużej ilości wody).
Druga kwestia to czy błąd jest stały i można brać poprawkę, czy wyniki jak z maszyny losującej.

Aż z ciekawości zobaczę jak to wygląda w przypadku brewsita vs analogowy do mleka, bo jak na razie ślepo ufam elektronice  [emoji39]


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #114 dnia: 06 Luty 2019, 14:57:48 »
Minimum to przynajmniej zakryty czujnik temperatury
Zakryty czujnik to zdecydowanie za mało. Powinno być z pół litra przynajmniej. Przeważnie producent określa optymalne wartości.
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2019, 15:00:29 wysłana przez krystians »

Offline Aces High

  • Wiadomości: 6
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #115 dnia: 07 Luty 2019, 00:36:01 »
woda do pełna, aż do wskaźnika, żeby nie było za dużo wahań. Termometry igłowe sztuk 2, skalibrowane i wskazują taką samą temperaturę. Czajnik grzeje jak chce. Raz niedogrzewa, raz przegrzewa. Woda nie nagrzewa się równomiernie, więc teoretycznie czujnik powinien być tak skalibrowany, że zadana temperatura powinna być uzyskana w całej masie wody po uśrednieniu, czyli wymieszaniu. I tu też zonk, bo zazwyczaj temp jest wyższa od zadanej o kilka stopni.

Offline Aces High

  • Wiadomości: 6
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #116 dnia: 07 Luty 2019, 00:37:18 »
czy ktoś robił zaawansowane pomiary w brewiscie albo bonavicie? Jak to wygląda w tamtych czajnikach?

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #117 dnia: 16 Marzec 2019, 11:43:28 »
A ja mam takie pytanie - czy ktoś spotkał się z takim tematem w Brewiscie (Brewista Smart Brew Digital Kettle 1.2L ) - mianowicie temperatura na wyświetlaczu skacze sobie o kosmiczne wartości w trakcie podgrzewania/gotowania wody ?
Opiszę dokładniej co mam na myśli - mianowicie czajnik zaczął tak reagować z miesiąc przed upłynięciem gwarancji (przypadek ?) ale były to sporadyczne zdarzenia i nie miały one wpływu na proces gotowania wiec stwierdziłem ze to po prostu jakiś chwilowy błąd...niestety wraz z postępem czasu jest coraz gorzej. Podczas procesu gotowania temperatura wzrasta sobie i co 0,5 sekundy zmienia się wartość na jakąś np 20 stopni niższa, później na 8 stopni niższą i za chwile wraca do tej która jest "prawdziwa". Nie wpływało to na początku na proces gotowania/podgrzewania. Po prostu temperatura na wyświetlaczu tylko sobie "tańczyła". Niestety od jakiegoś czasu ma to już jakiś wpływ (nie zawsze) na proces gotowania wody - widać to szczególnie przy osiąganiu docelowej temperatury...np ustawione jest 90 stopni do pogrzania i aktualnie temperatura jest 87 i czajnik normalnie"zwalnia" aby nie przegrzać za bardzo - i pomalutku dobija do zadanej temperatury. Tylko ze u mnie po takim 87 czajnik za 0,5sek pokazuje 80, za kolejne 0,5s 74 stopnie i wtedy reaguje dłuższym niż powinien załączeniem grzania i np przegrzewa całość do 93 stopni...nie jest to możne jakoś specjalnie niebezpieczne ale ostatnio miałem również przypadek ze baza zawiesiła się na 79 stopni mimo ze czajnik grzał i przez 5 minut na pełnej mocy gotował wodę...zaczynam to być coraz bardziej "niebezpieczne" - pomijam  to że jestem zażenowany tym że czajnik za tyle pieniędzy ma jakieś takie odpały.

Wykluczam podróbkę gdyż czajnik kupiłem u @malkos w swiezopalona.pl  .Czajnik jest zawsze czysty gdyż używam wody z filtra i regularnie o niego dbam (odkamieniam). Obecnie ma chyba lekko powyżej 2,5roku.  Czy ktoś spotkał się już z czymś takim ? Bo nie uśmiecha mi się kupowania nowego...jakieś podpowiedzi co z tym zrobić? Z góry dzięki

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #118 dnia: 16 Marzec 2019, 11:52:10 »
Mam dziwne wrażenie, że przy odkamienianiu uszkodziłeś czujnik - ja tak miałem przy uszkodzonym termometrze, dokładnie taki sam cyrk był ze wskazaniami, tyle że u mnie w ogóle nie pokazywał realnej temperatury. Chyba że Ci zalało elektronikę... Otwórz i sprawdź jeszcze.

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #119 dnia: 16 Marzec 2019, 12:42:24 »
Mam dziwne wrażenie, że przy odkamienianiu uszkodziłeś czujnik - ja tak miałem przy uszkodzonym termometrze, dokładnie taki sam cyrk był ze wskazaniami, tyle że u mnie w ogóle nie pokazywał realnej temperatury. Chyba że Ci zalało elektronikę... Otwórz i sprawdź jeszcze.
Jakby wskazywał niepoprawne wartości to bym był w stanie w to uwierzyć ... ale to jest w stanie się zepsuć na 2/3 sekundy po czym poprawnie pokazać w tej pozostałej 1/3 sekundy? Po za tym ten "czujnik" wbudowany w czajnik wygląda jak kawałek stali wiec nie wiem co miałoby się w nim uszkodzić podczas odkamieniania?
Czajnik przy rozpoczęciu bomblowania wskazującego na gotowanie pokazuje temp rzędu 98-100 stopni wiec wg mnie pomiar jest ok.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi