Autor Wątek: Ciemna strona mocy  (Przeczytany 13093 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #75 dnia: 03 Luty 2019, 14:02:21 »
w Neapolu nie byłem, więc nie mogłem spróbować jak smakuje kawa serwowana na miejscu
Odpwiedź na trochę stary wpis, ale:







Kawa z taką ilością cremy w kawiarniach to rzadkość. Ten kieliszek - oni to tak lubią pić. A smak? Mnie smakowała, czyli asfalt. Możesz mieć jednak rację, że w kawach ciemno palonych smakuje palenie, a nie kawa.

Inna rzecz, że w firmie, w której byłem stał automat. Taki duży, vendingowy. Były w niem dwie kawy w ziarnach - coś miejscowego i Lavazza. Miejscowi, zwykli kawopijcy, żadni smakosze, cmokali z uznaniem, że Lavazza to jest to, a ta druga, to taka byle jaka.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6201
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #76 dnia: 03 Luty 2019, 14:09:03 »
Dziwne, słyszałem, że we Włoszech Lavazza i Segafredo do niedawna były tylko towarem marketowym niskiej jakości i żadna szanująca się kawiarnia nie wychyliłaby się, żeby serwować je gościom. To tak jakby ktoś u nas w kawiarni chwalił się, że serwuje Fort. Może taki lokalny folklor?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #77 dnia: 03 Luty 2019, 14:50:59 »
Lavazzy nie dawali w kawiarni - tam jednak królują lokalne marki.
Lavazza była w automacie i smakowała Neapolitańczykom.

PS. Odrobinkę rozumiem włoski, ale jak mówili miejscowym dialektem, to nie byłem nawet pewien, czy mówią po włosku.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6201
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #78 dnia: 03 Luty 2019, 15:41:01 »
 Wybacz nie doczytałem. Jakoś w głowie z tymi zdjęciami mi się wymiksowalo.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #79 dnia: 12 Luty 2019, 12:21:52 »
600 gram Passalacqua Haremu wypite.
Konkluzja: jako ristretto, tak kawa moim zdaniem się broni. Sama palarnia Passalacqua, też wygląda na fajną rodzinną firmę (chociaż, trzeba pamiętać, że to rodzina z Neapolu ;), i wśród lokalnych mieszkańców budzi pozytywne emocje.
Ostatnie 400 gram wędruje do zamrażalnika i będzie podróżowało ze mną i z Robotem. Dzięki mocnemu paleniu, można zupełnie pominąć proces rozgrzewania ręcznej dźwigni, co jest fajną wartością dodaną. No i mielenie tych ziaren na C40, lekko i przyjemnie :)

W przyszłości mam w planach jeszcze przetestować ich tańszy blend Passalacqua Mexico oraz inną lokalną palarnię z Neapolu Saka Caffe.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #80 dnia: 03 Marzec 2019, 20:23:07 »
Nie wiem czy warto kupować Harem. Spróbuj może Mexico. Ale generalnie nie polecam szczególnie, te pn wątek to raczej taka ciekawostka niż coś co ma zachęcać do zakupu.

@pj.w : Polecałeś to kupiłem Harem. No może jednak nie jestem aż takim zwolennikiem ciemno palonych kaw - bo trochę mnie zaskoczyła chrupaniem w młynku ;-) Ale w sumie coś w sobie ma. Bez problemu dam radę z całym kilogramem. ;-) I przyznam że zrobiłem błąd nie wczytując się w Twoje komentarze - po paru kawach też skończyłem na obniżeniu temperatury PID'a i raczej drobniejszym mieleniu (mam ekstrakcję ustawioną na stałe 25 sekund). Muszę jeszcze spróbować w phinie.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #81 dnia: 26 Grudzień 2023, 10:17:42 »
Ostatnio u mnie w na stałe zagościły kawy od Saka Caffe, czerwony Classic Bar ostatnio u CoffeeLovers za 74 złote. Mniej więcej poł na pół arabiki i robusty.
Nie do końca pasuje do prezentowanych tu czarnych błyszczących ziarenek, bo Saka pali dużo delikatniej, ale profil smakowy nadal klasyczny, tylko z minimalną nutą świeżej kwasowości (którą można zamaskować parametrami ekstrakcji jeżeli komuś na tym zależy).

A na święta kupiłem jeszcze paczkę  Caffé Barbera Classica. Tu już oleiste, zwęglone ziarna a w filiżance słodko-gorzko, gęsto i w 100% w temacie :) 

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #82 dnia: 26 Grudzień 2023, 11:29:53 »
Właśnie wypiliśmy po połowie z zięciem Javę classic 001 z VST 22g: doza 20,5g, czas ekstrakcji 27s, ratio 1:2, klasyczna pychota bez wspomagania robustą :D Espresso wykonane na najlepszym ekspresie pod słońcem, tj LM Micra :hihihi: Dla celów poznawczych bezpośrednio wcześniej było espresso na podobnych ustawach z jasnej Etiopii.
« Ostatnia zmiana: 26 Grudzień 2023, 11:41:38 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #83 dnia: 26 Grudzień 2023, 11:51:52 »
Lubię Javę, ale z całym szacunkiem, to zupełnie inne doznania niż Saka Classic Bar. Nie wspominając o węgielkach Barbery.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #84 dnia: 26 Grudzień 2023, 12:00:28 »
Lubię Javę, ale to zupełnie inne doznania niż Saka Classic Bar.
Muszą być inne. Mnie nie pasuje "uboga" robusta, a że czasami lubię zrobić sobie "włoskie espresso", to szukałem świeżej kawki ciemno palonej, bo włoskie wielkie brandy w Polsce przeważnie były stare.  Niekiedy można trafić miesięczną Illi classico, jednakże mnie bardziej smakuje 001.
« Ostatnia zmiana: 26 Grudzień 2023, 12:29:34 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #85 dnia: 26 Grudzień 2023, 12:16:01 »
Ja teraz dostałem Saka palone 7.12.23 bodajże.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 479
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #86 dnia: 26 Grudzień 2023, 12:51:38 »
Jaka doza, ratio i czas na Saka? Chyba się skuszę, dawno nie miałem w młynku kawy z włoskich palarni.
Kawy Saka z Coffee lovers, oni podają datę palenia?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #87 dnia: 26 Grudzień 2023, 13:03:13 »
CL - nie podają daty palenia na stronie ale regularnie sprowadzają kawę, więc można mailem/telefonem się umówić aby wysłali dopiero z nowej dostawy. Daty są na opakowaniach.

Na dużej dźwigni: 15 gram, preinf 1,5-2 bar (3-5 s) uzysk 22-24g, do 30 sekund.

Na małej dźwigni - 14 gram, około 89C (+_2C), uzysk i czas "na oko" mam taki punkt na dźwigni, że przerywam ekstrakcję, wychodzi w okolicach 30 gram.

Mielę na stożku.

Tylko mówimy o Saka. Ta Barbera to ciekawostka, tego nie mogę polecić.

Mam jeszcze Tafuri Amalfi, ta sama palarnia co Saka, ale jeszcze nie próbowałem. Pozycjonują tą markę wyżej niż Saka. Miałem blend Ravello od nich, ale IMHO Saka tańsza i bardziej w klimacie klasyki.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 479
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #88 dnia: 26 Grudzień 2023, 16:18:02 »
Dziękuję @pj.w. Elektra ma problem z cremą, trzeba się wyrabiać przy cappuccino  :) przy mieszankach z robustą crema byłaby bardziej trwała. Tyko muszę pressurestat w Elektrze skręcić bo temperatura za wysoka. Ciekaw też jestem jak te włoskie mieszanki wyszłyby na pojedynczym sitku w klasycznym ratio 1:3.

Dużo piję kawy i z ostatnich moich zakupów mam takie spostrzeżenia, że zaczyna brakować kaw „środka”, średniopalonych w średniej cenie :) . Kawy oznaczone przez palarnie jako średniopalone zaczynają „ciemnieć” , widać to po kolorze ziarna, temperaturze parzenia, czy po kolorze espresso, cena tyko pozostaje średnia, nieadekwatna do jakości kawy.
Może lepiej dołożyć i kupić droższą lepszą kawę , albo tańszą włoską mieszankę, po biegunach.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #89 dnia: 26 Grudzień 2023, 16:34:30 »
IMHO Classic Bar za 74 warte swojej ceny.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi