Autor Wątek: Guatemala - co myślicie?  (Przeczytany 5167 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Styczeń 2019, 12:20:40 »
Wyczucie rzeskosci i cytrusowosci w takim weglu jak prezentuje zdjęcie moim zdaniem jest kwestia nastawienia umysłu. Pewnie na puszce jest tak napisane.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Styczeń 2019, 13:47:16 »
Jak tak was czytam to mi powoli przechodzi ochota na dripa :)
98 st. hmm, czajnik na 96, po zagotowaniu 99, zdejmuje i preinfuzja 98. Pewnie realnie w hario 96.
Co do kawy to dopiero jak tempa wody oprze się prawie o gotowanie to znika gorzko-cierpi smak na korzyść lekko czekolady mgiełki cytrusów.
OK. Kawa loduje w Jurze bo tam smakuje najlepiej a w lutym specjały od Antonia to testów i nauki dripa ;)
Co do porad to prosiłabym o linki do filmów.
Jest długi temat d dripie ale strasznie naukowy a ja jeszcze jaikiem kawowym jestem.

ps, idę na szklankę w szklance :)
powoli się nawracam!! :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Styczeń 2019, 14:27:43 »
Tyle że temperatura ma takie samo znaczenie niezaleznie od metody parzenia...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6217
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Styczeń 2019, 14:30:47 »
Jak tak was czytam to mi powoli przechodzi ochota na dripa
Nie zniechęcaj się. Przecież kawę pijesz dla własnej przyjemności, rób tak żeby Ci smakowało. A w wolnych jak będziesz mieć ochotę możesz testować inne przepisy.

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Styczeń 2019, 15:41:22 »
Wszystko na uśmiech, spoko  8)
Na razie to dopiero z v60 załapałam czyli 1pre + 4 ;)
A tu w wątku o dripie pre + 2x do pełna lub dwukrotne przelewanie?!! Cuda na kiju :)

Słuchajcie dajcie linki do omawianych metod, pliss!
powoli się nawracam!! :)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Styczeń 2019, 15:50:51 »

Słuchajcie dajcie linki do omawianych metod, pliss!

Dla łatwiejszego obycia się ze sprzętem i kawa, polecam najpierw wybrać jeden sposób, tj ilość kawy do ilości wody, przeważnie bazuje się na 6g kawy na 100g wody. Czas 3:30 i polewanie zawsze tak samo. I jakąś temperaturę, ale tu już zależy nieco od kawy. Po czasie dowiesz się jak smakuje kawa przy stosowaniu danego sposobu i wtedy można dalej się bawić w modyfikacje.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Styczeń 2019, 16:10:20 »
Przy tak ciemnej kawie lepiej skrócić czas parzenia. Na początek do 2:30, a dalsze "czasowe kroki" zależnie od efektów.

Offline dammiano

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: V60; Aeropress; kawiarka Bialetti; frenchpress;
  • Młynek: Baratza Virtuoso. Comandante C40 MK3
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Luty 2019, 14:13:29 »
Apropos Gwatemali to jestem świeżo po degustacji tyle, że zgoła innej  ;) Gwatemala Finca la Azotea od Hard Beans, palona jasno pod dripa, w opisie truskawka i śliwka w czekoladzie. Najwyraźniej nie jestem wystarczająco zaawansowanym smakoszem bo truskawek nie potrafię odnaleźć ale za to śliwkę w czekoladzie czuć bardzo wyraźnie  [emoji38] Mi smakowała  :ok:

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Luty 2019, 14:42:20 »
Cie\kawe jakie nuty smakowe czulibyśmy w kawach gdyby tak wcześniej nie czytać opisów. Podejrzewam, że rozrzut byłby spory a chociażby dlatego, że każdy smakosz określa i przypisuje smak, na podstawie swoich doświadczeń smakowych (każdy ma inne). U mnie to wygląda tak, że po przeczytaniu opisu doszukuję się właśnie tych określonych smaków ale nie wiem czy to więcej sugestywnie czy przypadkiem bez opisu wyczuwałbym inne smaki  ;-)

 

Offline dammiano

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: V60; Aeropress; kawiarka Bialetti; frenchpress;
  • Młynek: Baratza Virtuoso. Comandante C40 MK3
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Luty 2019, 16:30:49 »
Nie ukrywam, że ja również sugeruję się opisem ale chyba nie sposób tego uniknąć. Już na etapie wyboru kawy czytam opis i szukam tego co mnie interesuje a po zaparzeniu próbuję te smaki odnaleźć  :) no a bywa różnie ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Luty 2019, 14:51:15 »
A ja nie, kupuję kawę na czuja, wiem co mi smakuje i czego się mniej więcej po jakiej kawie spodziewać. Próbuję, staram się sprecyzować to co czuję i wtedy sprawdzam z opisem. Cieszę się jak dziecko jak opus pokrywa się z moimi spostrzeżeniami :-).

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Luty 2019, 19:42:05 »
Apropos Gwatemali to jestem świeżo po degustacji tyle, że zgoła innej  ;) Gwatemala Finca la Azotea od Hard Beans, palona jasno pod dripa, w opisie truskawka i śliwka w czekoladzie. Najwyraźniej nie jestem wystarczająco zaawansowanym smakoszem bo truskawek nie potrafię odnaleźć ale za to śliwkę w czekoladzie czuć bardzo wyraźnie  [emoji38] Mi smakowała  :ok:

Ciekawe, muszę spróbować! Właśnie Gwatemala zawsze smakowała mi jako dojrzała, czerwono-owocowa, winna. Odmiennie od rześkiej i cytrusowej Kolumbii. Dwie były moimi pierwszymi kawami speciality.
Do Gwatemali na pewno powrócę.

Teraz opiszę mały teścik dripowy (sorki że ot)
Dzisiaj po przyjeździe z ferii zapragnęłam orzeźwić się kofeinowo po średnich espresjach jakie serwowano w barach.
Szklana Antonia do młyna, 98 st czajnik, doza z 20g/~200ml i.. twarda cytrusowość, zero syropu i zapachy palonego węgla.
Jeszcze raz tym razem zalecane 95 st. i ~250ml. Jejciu, cytrynki rozpłynęły się jak poranna mgiełka a całość poszła w fajny kompot wiśniowy! Troche węgla palonego zostało no ale szklana Antonia palona do zalewajki więc wybaczam :)
Oczywiście do dripa są dedykowane single a tutaj użyłam testowo tylko. Niedługo nowe zamówienia i pojedziemy z koksem ;)
powoli się nawracam!! :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6217
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Luty 2019, 20:52:32 »
Nie do końca jestem w stanie uchwycić tę myśl swawolną. Czy byłabyś w stanie zbliżyć się nieco bardziej do języka polskiego, dla takich dinozaurów jak ja ?

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Luty 2019, 22:05:33 »
Przepraszam bardzo szanownego kolegę. Pisałam skrótowo na kolanie ze smartfona co chwila rozpraszana.
Już nie mogę edytować ale obiecuję poprawę.
::)
powoli się nawracam!! :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6217
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Guatemala - co myślicie?
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Luty 2019, 22:10:41 »
Czyli to zapewne po części twórczość słownika w Twoim smartfonie. Musisz go upomnieć niech się poduczy trochę polskiego ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi