Autor Wątek: Jaka kawiarke zakupic  (Przeczytany 6651 razy)

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Jaka kawiarke zakupic
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Grudzień 2018, 13:17:04 »
Mam Bialetti 6tz, dokupiłem sobie reduktor, a potem... kupiłem GAT 3tz, bo wygodniej (i ekonomiczniej) było sypać mniejszą ilość kawy. I mimo wszystko proponowałbym zacząć od kawiarki o mniejszej pojemności.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Jaka kawiarke zakupic
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Grudzień 2018, 15:29:11 »
reduktory są średnie, fajne od okazji, żeby nie kupować osobnej kawiarki dla wyjęcia od święta, ale do regularnego już nie, duża kawiarka z dużą ilością wody zachowuje się inaczej niż mniejsza i trza się do takiego reduktora przyzwyczaić i odpowiednio szybciej zdejmować z ognia, bo wstawianie jej z połową wody w zbiorniku się zupełnie nie sprawdza.

A co do teori że 3tz daje lepszy napar niż 6tz, to jestem za a nawet przeciw ;) wydaje mi się że kluczowe jest nauczenie się i wstrzelenie w daną sztukę, te kawiarki pomiędzy producentami rozmiarami i modelami sie wbrew pozorom dość mocno różnią i różnie zachowują, uważam, ze dobrze wypracowana szóstka zrobi równie przyjemną kawę co trójka, ale jednocześnie jako użytkownik wszystkich tych rozmiarów, stwierdzę, że mniejsze kawiarki są poprostu prostsze. Do takiej szóstki wchodzi duuużo kawy na raz, łatwiej ją zatkać, zbyt drobne zmielenie tworzy solidny korek do przepchnięcia się przez wodę, a każde zwiększenie ciśnienia wiąże się tu ze wzrostem temperatury, wydaje mi się, że mamy mniejsze pole akceptowalnego zakresu niż przy mniejszych. Wręcz kawiarką z którą miałem w życiu najmniej kłopotów i prawie zawsze w niej trafiam, jest gat 1tz i chyba dlatego tak bardzo lubię tę mini zabawkę :]

Jak chcę zrobić kawiarkę dla siebie i żony, to i tak wolę przelecieć sie dwa razy z świetną brikką 2tz (~17g kawy do niej wchodzi) niż z 6tz, która w sumie stoi w szafie jjuz od nie wiem nawet kiedy, a gdzie mam reduktor schowany to zupełnie nie pamiętam ;)

Offline kurek1978

  • Wiadomości: 13
Odp: Jaka kawiarke zakupic
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Grudzień 2018, 16:15:30 »
 :Dziekuję bardzo za pomoc.Wybieram Bialetti 3TZ i spieniacz tej samej firmy

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Jaka kawiarke zakupic
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Grudzień 2018, 16:26:17 »
:Dziekuję bardzo za pomoc.Wybieram Bialetti 3TZ i spieniacz tej samej firmy

Przez "spieniacz tej samej firmy" masz na mysli ten wynalazek "Tuttocrema" ? Jesli tak to nie warto, zwykly french press spieni mleko dokladnie tak samo. Do tego masz szklany dzbaneczek a nie plastik-fantastik wiec mozesz sobie latwo ocenic konsystencje i objetosc mleka. Przy okazji z FP bedziesz sobie mogl zaparzyc herbatke. ;)

https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/60241389/
https://www.ceneo.pl/15411062

Osobiscie mam tego 2 i naprawde goraco polecam nie ma sie absolutnie do czego przyczepic, dobrej jakosci materialy i wszystko mozna rozkrecic do czyszczenia. Ten plastik w gornej czesci pod pokrywka mozna zdjac - jest wogole nie potrzebny do ubijania mleka.

« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2018, 18:21:57 wysłana przez k3lt »

Offline kurek1978

  • Wiadomości: 13
Odp: Jaka kawiarke zakupic
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Grudzień 2018, 20:13:59 »
Ok.To musze anulowac zakupy jak mówicie ze spieniacz taki sobie i niewarto tyle płacic

Offline piotrek693

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5+IMS
  • Młynek: Eureka Mignon, Xeoleo 50mm
Odp: Jaka kawiarke zakupic
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Marzec 2019, 22:21:09 »
Podepnę się pod temat, ponieważ jutro odbieram ręczny młynek i też będę chciał dokupić kawiarkę - praca/wyjazdy. Czy ktoś ma pozytywne/negatywne doświadczenia związane z kawiarkami ze stali nierdzewnej? Ponieważ mam dużą wewnętrzną awersję do podgrzewanego aluminium... Myślałem o modelu Bialetti Venus 2 TZ

Offline Grappa Mężczyzna

  • Wiadomości: 210
  • Ekspres: Gaggia Espresso, moka, phin, v60-2, ice coffee maker, AP
  • Młynek: Aergrind, Brasilia BFD
Odp: Jaka kawiarke zakupic
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Marzec 2019, 01:33:53 »
IKEA 4Tz polecam

Offline Kawko

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Jaka kawiarke zakupic
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Marzec 2019, 09:51:38 »
Ja korzystam z Bialetti Venus 2tz od ponad roku i ogólnie jestem zadowolony, ale gdybym miał kupować jeszcze raz, to kupiłbym 4tz, ze względu na pojemność właśnie.

Wcześniej używałem właśnie kawiarki aluminiowej (Gnali & Zani 3tz za około 40zł) i byłem z niej bardziej zadowolony.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi