Autor Wątek: Odwrócona osmoza - filtry do wody  (Przeczytany 118474 razy)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #165 dnia: 04 Grudzień 2018, 10:00:33 »
To jest optymistyczny wariant...

U mnie na wsi ~5lat nie było wodociągu, z uzyskanego info wynikało, że ze stugni głębinowych w okolicy woda zażelaziona, więc wykopaliśmy taką na ~7m, wodę do celów spożywczych kupowaliśmy lub przywoziliśmy ze źródełka ~2km. Dobrze, że tylko na weekendy tam jeździłem... W końcu gmina zrobiła wodociąg, po kolejnych ~5 latach kanalizację...


Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #166 dnia: 04 Grudzień 2018, 11:35:13 »
Niedługo będę miał problem w nowym domu. Wykopaliśmy studnię głębinową w zeszłym roku. Wody jeszcze nie badałem, ale jest dosłownie cuchnąca, jak gnojowica. Na podłączenie czeka zmiękczacz Buderus, ale mam przeczucie, że trzeba będzie jeszcze coś dokupić.
Jak myślicie, czy woda po zmiękczaczu będzie zdatna do picia?
Mój pomysł z dodatkową baterią na osmozę w kuchni nie przeszedł. Wszędzie będzie dochodziła woda po tym filtrze.
Zmiękczacz daje dużo soli to raczej dla maszyn nie dla ludzi, sprawdz po filtrze węglowym jak smakuje (przefiltruj britą).
Jak OK to kup filtry big blue na wejście wody i masz na całą chatę wodę...
np. https://allegro.pl/wwb10b-top-filter-filtr-weglowy-big-blue-bb-10-i5064909328.html

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #167 dnia: 04 Grudzień 2018, 12:34:15 »
No i najpierw przebadaj jednak tą wodę, bo może rzeczywiście jakaś gnojówka tam dociera z gospodarstwa od sąsiada.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #168 dnia: 04 Grudzień 2018, 12:37:12 »
No właśnie, bo czasem szamba mają wmurowane słoiki dnem do góry i po odbiorze te denka są rozbijane. Cały syf płynie do sąsiadów (do truciciela też)
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #169 dnia: 04 Grudzień 2018, 15:16:41 »
Sąsiadów nie mamy, pewnie odżelaziacz i napowietrzanie załatwi sprawę. Ludzie chyba często z takimi problemami borykają się. Tym bardziej do zwykłej studni będzie
wszystko spływało.

Dodam jeszcze, że wodociąg i kanalizację mamy doprowadzoną, ale miasto nie pozwoliło się podłączyć że względu na jakieś projekty unijne. Działkę kupiliśmy jako uzbrojoną :)
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2018, 15:23:26 wysłana przez gromog »

Offline Julianna

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Kenwood ES 020
  • Młynek: Clatronic KSW 3306
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #170 dnia: 14 Grudzień 2018, 14:56:03 »
Niedługo będę miał problem w nowym domu. Wykopaliśmy studnię głębinową w zeszłym roku. Wody jeszcze nie badałem, ale jest dosłownie cuchnąca, jak gnojowica. Na podłączenie czeka zmiękczacz Buderus, ale mam przeczucie, że trzeba będzie jeszcze coś dokupić.
Jak myślicie, czy woda po zmiękczaczu będzie zdatna do picia?
Mój pomysł z dodatkową baterią na osmozę w kuchni nie przeszedł. Wszędzie będzie dochodziła woda po tym filtrze.
Zmiękczacz daje dużo soli to raczej dla maszyn nie dla ludzi, sprawdz po filtrze węglowym jak smakuje (przefiltruj britą).
Jak OK to kup filtry big blue na wejście wody i masz na całą chatę wodę...
Tylko warto dodać, że taki filtr trzeba wymieniać co 2-3 miesiące, żeby węgiel jeszcze działał. Zresztą podstawą doboru jest analiza wody.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #171 dnia: 14 Grudzień 2018, 19:27:34 »
Większość filtrów jest robiona na przepływ lub 6 miesięcy, więc nie twórzmy nowych teorii.
Polecam węgiel spiekany, nie granulowany...

Offline Gunio

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: Gaggia Classic, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Vario Home, Ceado E37J
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #172 dnia: 20 Grudzień 2018, 17:55:07 »
Sorry za głupie pytanie, ale co jest potrzebne jakbym chciał podłączyć ekspres z pompa rotacyjna, do RO + remineralizacji?
Jakie obecnie rozwiązania na rynku polecacie?
Czy da się ten system podłączyć tak żeby miał 2 ujścia? 1 do ekspresu a drugie do baterii 3 drożnej w zlewie ?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #173 dnia: 20 Grudzień 2018, 17:59:42 »
Ja mam tak podłączony. Potrzebny jest tylko trójnik.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Gunio

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: Gaggia Classic, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Vario Home, Ceado E37J
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #174 dnia: 02 Styczeń 2019, 17:41:14 »
Czyli masz wyjście na wylewkę i na ekspres? Używasz tej wody z filtrami z żywicy do picia?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #175 dnia: 02 Styczeń 2019, 17:50:47 »
Nie, do picia jako czysta woda używam kranówki, w Radomiu jest bardzo smaczna i dobrze zmineralizowana. Niemniej jak ktoś ma jakiś problem z wodą typu zażelaziona, czy chlorowana i mu nie smakuje z wodociągu, to jak najbardziej taka po osmozie i mineralizatorach nadaje się do picia.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Gunio

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: Gaggia Classic, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Vario Home, Ceado E37J
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #176 dnia: 04 Styczeń 2019, 08:33:47 »
W warszawie jest dość twarda woda. Póki co do picia, wodę z kranu przepuszczam przez filtr dzbankowy BWT i jest OK. Czasem piję też z kranu i w smaku nie wiem właśnie czy nie jest lepsza :)
Poszukuję rozwiązania głównie do ekspresu podłączanego rurką, ew drugie zasilanie do trójdrożnej baterii (do herbaty też się przydaje lekko mniej kamienia..).
Trochę opcji jest z tego co poczytałem:
-nanofiltracja
-brita purity z bypassem
-RO

Jakie są wady/zalety RO w porównaniu do dwóch pierwszych?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #177 dnia: 04 Styczeń 2019, 10:13:24 »
Tutaj masz opis co to jest RO. http://nano-reef.pl/forums/topic/64998-filtr-ro-ma%C5%82y-poradnik/
 Wadą RO jest jej wielkość. Co prawda są małe płaskie filtry RO, ale kosztują dużo. Zwykłą RO kupisz za parę stów, a tę małą za ponad tysiąc. I ta mała nie ma zbiornika. http://alkamaster.pl/produkt/ro-pad-odwrocona-osmoza/ O kosztach wymiany wkładów możesz poczytać na stronach gdzie te filtry sprzedają. RO ze spłukiwaniem membrany zużywa nieco wody, która spływa do kanału. To są wady RO, poza tym same zalety. Gdybym miał miejsce na RO to bym się długo nie zastanawiał.
Brita Purity jest kompaktowa, wielkości mniej więcej gaśnicy samochodowej. Są większe w zależności od wydajności. Ja używam Purity 300 i jestem zadowolony. Mam ją podłączoną do baterii 3 drożnej. Koszt wymiany wkładu jest zależny od jego wielkości. Wymienia się cały wkład raz w roku.
Jeśli chodzi o nanofiltrację, nie mam z tym żadnego doświadczenia.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #178 dnia: 04 Styczeń 2019, 12:59:14 »
Odwrócona osmoza "rozdziela" wodę - na tę mniej zmineralizowaną i na tę bardziej zmineralizowaną - która idzie do kanału. W odwróconej osmozie masz jeszcze filtry (chronią membranę przed drobnymi zanieczyszczeniami) i węgiel aktywowany (chroni membranę przed chlorem, który jest dla niej zabójczy.
Filtry zawierają mieszankę żywicy jonowymiennej (nie wiem jakiej, można się domyślać, że takiej, która wodę demineralizuje, a nie zmiękcza) z węglem aktywowanym.

@Jeżyk - w tym Nanopadzie, do którego dałeś linka, nie ma nic przełomowego. Marna (tylko dwa filtry przed membraną) odwrócona osmoza z membraną, do której nie można znaleźć dokumentacji z pompą (plus) i sterowaniem (drugi plus). Takie coś można poskładać z kawałków za mniej więcej połowę ceny (z o wiele lepszych komponentów).

Przy czym, na wyjściu masz wodę prawie całkiem zdemineralizowaną - słabo zdatną do picia. Więcej na ten temat w wcześniej w tym wątku.

Odwróconą osmozę kiedyś nazywano (a może nazywa się ją tak do dziś) pikofiltracją. Zatem nanofiltracja ma większe pory w membranie.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #179 dnia: 04 Styczeń 2019, 13:28:38 »
No właśnie dlatego wstawiłem to, żeby się ktoś na to nie połakomił. Drogie i mało przydatne. "Zwykła" RO z pompą i zbiornikiem jest naprawdę dobrym wyborem. Do tego wielowejściowa bateria i mamy dostęp do wody na różnych etapach filtracji. Ja niestety nie mam miejsca na RO i dlatego filtruję wodę w inny sposób, dla mnie zadowalający.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi