forum.wszystkookawie.pl

Opinie, testy i porównania => Młynki => Wątek zaczęty przez: Antonio w 04 Grudzień 2017, 14:55:52

Tytuł: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 04 Grudzień 2017, 14:55:52
Dzisiejszy gość okazał się bardzo fajny. Na początek fotograficzna relacja:

https://www.instagram.com/p/BcSFfLiD0mk/ (https://www.instagram.com/p/BcSFfLiD0mk/)

Wygląda na to, że retencja jest bardzo mała, jak się spodziewałem. Rozpoznanie podziałki zajęło mi 4 shoty. Ostatnie espresso wyszło super. Spokojnie można użyć tego młyna w każdym charakterze. Jego korpus jest bardzo solidny, ciężki, wygląda pięknie. Kto nie kupił... ;)

Jakoś ku mojemu zdumieniu, dopiero niedawno uświadomiłem sobie, że bardzo podoba mi się w młynkach Ceado to, że ich panele sterowania zwrócone są ku górze. Przyciski są na horyzontalnej powierzchni, a nie z boku lub od frontu jak w innych młynkach. W przypadku małej przestrzeni ma to kapitalne znaczenie i jest też bardziej ergonomiczne.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 04 Grudzień 2017, 16:02:27
Używasz z Hopperem jako On-Demand?
Czy pełen single dosing, i zasypywanie tylko odmierzonej porcji?

Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 04 Grudzień 2017, 16:30:58
To drugie. Poza tym do torebek :). W tle widać wielką mega sprawną Guatemalę, ale słabą w gruncie rzeczy dla drobniejszych przemiałów. E8D będzie tu idealny.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Ygrek w 04 Grudzień 2017, 19:34:47
Czyżby to świadczyło że Mazzer jest już passe?
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 04 Grudzień 2017, 19:41:42
Spotkałem takie komentarze np. na forum HB. Mazzer SJ wciąż żyje w naszej palarni, ale jest tylko i wyłącznie do espresso. Jedno z nas wciąż wajchą dozownika wachluje a drugie jest w tym mistrzem, choć raczej od tego stroni ;). Moim zdaniem, młynki Ceado są po prostu nowymi konstrukcjami, zrobionymi z pewną pozytywną ideą...
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: ziarenko w 04 Grudzień 2017, 20:15:21
Lepsza konstrukcja wysypu kawy niż w innych młynkach ? Na czym polega ich przewaga, jeżeli taką mają ?
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 04 Grudzień 2017, 20:39:42
Niedawno oglądałem film zrobiony przez Whole Latte Love. Znajdziesz na YT. Było to porównanie retencji w szeregu dość różnych młynków. Był tam typowy Mazzer a także Ceado E37 czyli mniejszy gabarytami brat E8D. Najgorszy wynik odnotowano dla Mazzera, najlepszy dla Ceado. Mazzer jest już chyba ponad 20-letnią konstrukcją, żarna na sprężynkach itp. (przy okazji: może ktoś wie gdzie te przeklęte sprężynki kupić?) Mnie się to podoba, jest proste, sprawdzone. Ale seria Ceado E37/E8 to coś zgoła innego. Bez sprężynek a bardzo solidnie. Jest tu nowatorski patent Ceado na montaż górnego żarna: łatwo się je zdejmuje -- i wraca do tego samego ustawienia. Łatwo zmienia się ustawienia żaren. Wyjście z komory żaren -- sam porównaj :).

Przed chwilą rozebrałem panel mojego nowego młynka, zdjąłem górne żarno. Zajęło to może minutę. Raptem 5 śrubek do odkręcenia. Przestawiłem dźwigienkę regulacyjną (albo raczej mechanizm regulacji), tak by espresso było na początku podziałki. Zdjąłem prosty antyzbrylacz (typowa blaszka lekko wygięta). Złożyłem, przekręciłem dźwigienkę na drugi koniec podziałki, czyli na najgrubszy stopień mielenia. Wrzuciłem 20g Hondurasu, wyszło 20g, bez żadnego dmuchania. Trochę dłużej trwało zmielenie niż dla Guatemali Mahlkoniga, ale za to bez konieczności użycia dmuchawki ;). Zaparzyłem jak zwykle w V60.2. Okazało się, że należałoby jeszcze trochę grubiej zmielić, choć zmieściłem się w czasie 3.30. Zakres regulacji jest trochę ograniczony. Tzn. możemy przejść na zakres espresso i okolic (ibryk-espresso-moka-V60.1) albo przenieść się w nieco grubsze rejony (moka-V60.1-V60.2-Chemex). Całej skali kawowej niestety nie możemy "przelecieć" jednym pociągnięciem regulacyjnej dźwigienki, bo ogranicza nas podziałka.

W charakterze młynka sklepowego E8D wydaje się być nieco lepszy niż mój rumuński DIP. DIP nie ma w ogóle wibracji i żeby napełnić torebkę zmieloną kawą, trzeba jej pilnować i wciąż potrząsać. Wydaje mi się, że E8D dość wyraźnie wibruje, ale sprawdzę to w praktyce później.

Na tym filmie pokazano ideę mocowania żaren i ich regulacji, a także wspomniano o bardzo małej retencji E37S:

http://youtu.be/SauHkzegeg8 (http://youtu.be/SauHkzegeg8)

E8D ma dokładnie takie same żarna i mocowania jak E37S; nie ma tylko antystatycznego regulowanego antyzbrylacza. Znane mi młynki w typie Mazzera/Fiorka są również świetne, ale zupełnie inne. W tym filmie jest też mowa o tym, że wielu producentów nic nie zmienia od wielu lat w swoich konstrukcjach. Owszem, wprowadza touchscreeny, nowe farby i lakiery, a w środku wciąż jest to samo co 20 lat temu. W przypadku Ceado mamy do czynienia z jakimś świeższym podejściem. Również w dziedzinie ich małych młynków E5/6P widać te innowacje dość wyraźnie.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 04 Grudzień 2017, 23:16:19
Jeszcze apropos regulacji. Z pozoru wydaje się, że jest podobna do patentu Eureki. W Eurece jednak, o ile mi wiadomo, ruchome jest dolne żarno, a górne jest sztywne. Stąd czasem problemy przy zwiększaniu dystansu między nimi, gdy dolne żarno zaciśnie sobą jakieś ziarenka kawy. Dokładnie jak to działa nie wiem, więc uwaga na moje słowa. W przypadku Ceado dolne żarno jest sztywno zamocowane do silnika, jak w typowym młynku. Górne jest regulowane i zamocowane na solidnym kawałku metalu. Żeby zdjąć całe to mocowanie wraz z żarnem i mechanizmem regulacji odkręcamy trzy śruby.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 05 Grudzień 2017, 13:31:21
Podrzuciłbyś jakieś zdjęcia z wnętrza górnego żarna z obudową? Wszyscy chwalą „steady lock”, ale nikt nie pokazuje, na czym on polega.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Tedi w 05 Grudzień 2017, 15:44:46
W tym filmie jest też mowa o tym, że wielu producentów nic nie zmienia od wielu lat w swoich konstrukcjach. Owszem, wprowadza touchscreeny, nowe farby i lakiery, a w środku wciąż jest to samo co 20 lat temu.

Nic nie zmieniają, bo pewnie wiedzą, że za dobry przemiał odpowiada precyzja wykonania, spasowania żaren mielących. Polega to  na niwelowaniu na max elementów regulacyjnych, czyli tych ruchomych, zmiennych powodujących przekoszenie. Im mniej zmiennych tym jest precyzyjniej. Moim zdaniem. :)
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 07 Grudzień 2017, 09:20:20


Wszyscy chwalą „steady lock”, ale nikt nie pokazuje, na czym on polega.

W sumie to nic specjalnego. Po prostu dystans między żarnami jest sztywny. Np. w Mazzerach są sprężyny a górne żarno na nich jest zawieszone. Może więc chyba zmienić swoje położenie w trakcie pracy z różnymi ziarnami... W E37 Górne żarno jest na sztywno zamocowane w ciężkiej obudowie. W tej obudowie jest śruba regulacyjna, taka mniej więcej jak w każdym młynku. Obudowa górnego żarna jest na sztywno przykręcona do obudowy dolnego żarna, a nie do obudowy młynka...
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 07 Grudzień 2017, 12:30:43
Np. w Mazzerach są sprężyny a górne żarno na nich jest zawieszone.
O ile wiem, to nie tak. Górne żarno jest odpychane od dolnego przez sprężyny, a dopychane przez pierścień regulacyjny. Ma to (ponoć) kasować luzy na gwincie regulacji.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 07 Grudzień 2017, 12:34:15
Tak, dzięki temu nie trzeba blokować górnego żarna w inny sposób. Tak mi się wydaje.
Pisząc o zawieszeniu, to miałem na myśli :).
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: prunt w 07 Grudzień 2017, 14:37:52
Antonio, czy „steady lock” i sposób mocowania żaren w Ceado powoduje, że wysokość słupa kawy w hopperze nie ma znaczenia dla grubości przemiału (tak jak ma w Macapie M2M i ewidentnie moim NS Grinta)?

Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 07 Grudzień 2017, 15:04:16
Taka zależność istnieje chyba dla każdego młynka. Zawsze ostatnie ziarenka podskakują (popcorning) i przez to mielą się nieco grubiej. W Ceado też tak jest, aczkolwiek dolne żarno jest umocowane dość długą, grubą śrubą wystającą ponad górne żarno. Trochę to ogranicza mobilność ziarenek w popcorningu.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 07 Grudzień 2017, 15:29:20
dolne żarno jest umocowane dość długą, grubą śrubą wystającą ponad górne żarno
W Macapie M2M jest tak samo.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: prunt w 07 Grudzień 2017, 15:41:32
Ok, przy popcorningu spodziewam się, że może być inaczej. U mnie mam wrażenie, że inaczej młynek mieli w zależności od tego czy w hoperze ma 50g czy 150g (nie ma szans na popcorning).
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: krystians w 07 Grudzień 2017, 15:52:48
Na pewno mieli inaczej w zależności od masy kawy w hopperze. W Socratic Coffee robili kiedyś takie testy i wyszło że najlepiej mielił młynek gdy miał ok. 250g w  hopperze.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: prunt w 07 Grudzień 2017, 15:58:52
Świetnie, i pewnie wypadałoby tę kawę zużyć, ja wiem, w ciągu doby, skoro już leży na powietrzu w hopperze. Łatwizna, wszak to tylko 13 doppio!  :'(
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 07 Grudzień 2017, 16:10:24
Naprawdę wystarczy odrobina kawy ponad żarnami. Nie na jedno doppio ale na 2-3 x doppio -- to w zasadzie ogranicza popcorning. Cały czas tak robię w przypadku E6P.
W przypadku tak dużego młyna jak E8D nie ma to już większego znaczenia. Nawet jeśli ziarna latają ponad żarnami, to przemiał można ustalić dowolnie drobnym. Dla tego młynka retencja jest przy tym zaniedbywalna.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: krystians w 07 Grudzień 2017, 16:53:47
Te 250g nie musi być kawy, można tak jak niektórzy użyć dociążenia z góry.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: prunt w 07 Grudzień 2017, 20:00:44
Może niejasno się wyraziłem. Nie mam problemów z popcorningiem, pilnuje żeby nad zarnami było z30g kawy. Gorzej, ze jak raz na ruski rok sypne więcej (albo żona), to mam wrażenie, ze inaczej mieli.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 07 Grudzień 2017, 22:14:23
pewnie wypadałoby tę kawę zużyć, ja wiem, w ciągu doby
W zamkniętym hopperze? Myślę, że do tygodnia będzie rozsądnie.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: prunt w 08 Grudzień 2017, 09:03:36
pewnie wypadałoby tę kawę zużyć, ja wiem, w ciągu doby
W zamkniętym hopperze? Myślę, że do tygodnia będzie rozsądnie.

Poważnie? Tydzień? To dlaczego ja sobie ubzdurałem, że jak rano sypię, to do końca dnia trzeba wypić? :D
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 08 Grudzień 2017, 12:16:38
Można być ortodoksem purystą, a można pić kawę :szampan:
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 14 Kwiecień 2018, 17:44:05
Ktoś reflektuje w najbliższym czasie na taki (tytułowy) lub podobny młyn z rodziny E37? Jeśli tak, to proszę o wiadomość. E8D sprawdza się u mnie znakomicie w charakterze urządzenia mielącego kawę do Chemexa, FP, dripu itp. w małych i dużych porcjach. Po niewielkiej modyfikacji antyzbrylacza można E8D stosować jako młyn "single-dosing" do espresso. Wydaje mi się, że jest to najbardziej ekonomiczny młyn z żarnami 83mm...
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 21 Kwiecień 2018, 18:10:25
Korzystam z E8D od paru miesięcy. Ma on korpus i motor taki jak E37T. W E8D jest tylko prosta blaszka w charakterze antyzbrylacza/antystatyka ;). W E37S/T/J jest ruchomy (regulowany) antyzbrylacz, a w E37T są tytanowe żarna i "kontrola temperatury". Ale nie o tym chciałem napisać...

Otworzyłem dziś komorę żaren w moim E8D z ciekawości. Ostatnio miałem problem z innym naszym sklepowym młynkiem (DIP), musiałem go dokładnie oczyścić -- było w nim sporo zalegającej, starej kawy. Skłoniło mnie to do zajrzenia we wnętrze E8D. Co zobaczyłem po zdjęciu mocowania górnego żarna? Zobaczyłem czystą i pustą komorę z dolnym żarnem. Spodziewałem się jakiegoś sporego osadu "zastygłej kawy", a tu retencja jest w zasadzie zerowa. Codziennie to zresztą sprawdzam przy zaparzaniu kaw metodami przelewowymi... Najczęściej wrzucam do młyna 20g i wylatuje zeń 20g. Albo wrzucam 250g i też wylatuje 250g ;).

We wspomnianym młynku DIP komora żaren jest ogromna w stosunku do samych żaren. W Ceado E37 komora jest po prostu dopasowana do żaren 83mm i to jest dużązaletą tej konstrukcji.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: PiotrekBM w 21 Kwiecień 2018, 19:29:58
@ Antonio proszę uwieczniać  takie chwile na zdjęciach.
Każdy z chęcią  "spojrzy w żarna" dobrego młynka.
Tytuł: Odp: Ceado E8D
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 21 Kwiecień 2018, 23:30:48
https://www.instagram.com/p/Bh2PKA6jeo5/