Autor Wątek: Baratza Sette 30 AP  (Przeczytany 37955 razy)

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Baratza Sette 30 AP
« dnia: 06 Styczeń 2018, 22:17:13 »
Mocno zaintrygował mnie ten młynek. Tak mało jest w sieci o nim informacji.
Mam potrzebę kupienia młynka do mojej kolby - wyłącznie przemiał do espresso.
Do tej pory nie zastanawiałem się nad młynkiem elektrycznym, bo dla tych kilku kaw mam Comendante IH oraz porlexa. Jednak porlexa zabrała żona do pracy, więc pomyślałem sobie, że Comendante zastąpi porlexa z przeznaczeniem do Gabi Master i kawiarki a do espresso kupię dla odmiany  coś, co zagwarantuje mi za każdym razem w miarę powtarzalną ilość zmielonej kawy.
W związku z tym pytanie dla bardziej wtajemniczonych. Czy tak precyzyjne nastawy czasu mielenia przekładają się w tym młynku na powtarzalną za każdym razem dozę kawy? Czym zasadniczo różni się ten młynek od droższego modelu Baratza Sette 270?
Wiele czytałem o modelu 270 i znam jego wady i zalety. Jednak cena niewiele ponad 1tys. zł skłoniła mnie do przemysleń nad zakupem Sette 30 AP...
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2018, 22:24:48 wysłana przez MisterTwister »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Styczeń 2018, 00:29:32 »
Nie jest to przypadkiem zubożona wersja Sette 270? Ciekawe, czy usunęli w niej wszystkie błędy poprzedniego modelu.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Styczeń 2018, 07:10:13 »
W 30AP jest więcej plastiku i jak sama nazwa wskazuje... masz 30 punktów ustawień przemiału. W przypadku sette 270 masz ich 270 - 30 ustawień macro i na każde macro 9 ustawień micro.

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Styczeń 2018, 10:00:32 »
A jak wypada Baratza Sette 30 AP w zestawieniu z ASCASO I-1 mini? Przedział cenowy zbliżony.
Ktoś może pokusić się o jakieś merytoryczne porównania?
Sam nie wiem, czy jednak pod espresso nie zostawić Comandante a pod Gabi i kawiarkę kupić jakiś tańszy ręczny młynek.

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Styczeń 2018, 15:55:21 »
Baratza Sette 30 AP zamówiony.
Jak dojdzie i po kilku kawach podzielę się wrażeniami z jego użytkowania.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Styczeń 2018, 16:13:07 »
Czekam na opinię. :)

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Styczeń 2018, 19:01:48 »
Młynek dzisiaj dotarł - dzięki Marek za szybką realizację :ok:
Bardzo fajna maszynka. Fajnie komponuje się z moją kolbą. Pierwsze dwie kawki zrobione - espresso i kawa w Gabi.
Pierwszy przemiał zdecydowanie za miałki - w zasadzie wyszła mąka pod tygielek. Muszę stwierdzić, że Sette 30 jest raczej dedykowany pod espresso - zakres regulacji zawężony jest do przemiału w zakresie Gabi - kawiarki - espresso. Do Gabryśki ustawiłem maksymalny zakres i kawa wyszła pyszna. Jednak gdyby ktoś chciał grubiej zmielić byłby problem. Dla mnie ten zawężony zakres jest atutem, bo młynek przeznaczam wyłącznie pod kolbę - i pozornie mała ilość nastaw pewnie będzie i tak wystarczająca.
Timer daje dużo frajdy - bardzo intuicyjna obsługa. Teraz pozostaje mi się wstrzelić z przemiałem pod espresso i na koniec ustawić czas do optymalnej ilości dozy. Po tym do już pełen automat gwarantujący powtarzalność [emoji38] Jak znajdę czas, to postaram się porównać przemiał tego młynka z przemiałem z comandante.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Styczeń 2018, 21:01:43 »
Tak jak już gdzieś to pisałem. Można mielić tymże młynem grubiej, ale dopiero po zmianie zestawu żaren - do tegoż przeznaczonych :) Rzeczywiście taki plastik fantastik?

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Styczeń 2018, 21:28:28 »
młynek.jpg
Tak jak już gdzieś to pisałem. Można mielić tymże młynem grubiej, ale dopiero po zmianie zestawu żaren - do tegoż przeznaczonych :) Rzeczywiście taki plastik fantastik?
W moim odczuciu młynek sprawia wrażenie solidnego, masywnego. Pozornie mały ale jednak swój ciężar ma. Elementy dobrze spasowane, nie ma się absolutnie wrażenia że to jakiś trzeszczący plastik. Pierwsze wrażenia bardzo dobre. Kolejna kawa i coraz bliżej celu - coraz lepsze espresso.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Styczeń 2018, 21:33:18 »
Fajny.
Powinno się dać przekręcić w dół te rączki do trzymania pojemnika, wtedy możesz mielić bezpośrednio do PF z pominięciem pojemnika.
Chyba, że z pojemnikiem Ci wygodniej.

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Styczeń 2018, 21:36:32 »
Tak wiem, ale póki co dążę do optymalnego przemiału - odmierzam 18g kawy by uzyskać odpowiednie ratio. Jak już przemiał będzie optymalny wówczas po ustawieniu czasu mielenia od razu będę mielił do PF.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Styczeń 2018, 21:44:47 »
Gratulacje zakupu zatem :)
Tak powinien wyglądać domowy młynek. Jak tylko jakość wykonania jest dobra i nie będzie się psuł, to będzie hit :).

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Styczeń 2018, 10:50:32 »
Wygląda na prawdę ciekawie. Rzeczywiście jest zerowa retencja? Jeśli tak, to w tej cenie wydaje się być hitem do domowej małej kolby.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Styczeń 2018, 11:29:15 »
Wygląda na prawdę ciekawie. Rzeczywiście jest zerowa retencja? Jeśli tak, to w tej cenie wydaje się być hitem do domowej małej kolby.
Tak, w zasadzie jest zerowa. Wiadomo, zawsze jakiś pyłek się przyklei tu i ówdzie, ale kawa nie ma się gdzie zatrzymywać za bardzo bo przelatuje z góry na dół stosunkowo krótki odcinek. Z resztą to baratza, akurat retencję mają dopracowaną dość dobrze w porównaniu z innymi młynkami. :)
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Styczeń 2018, 11:38:59 »
Nie ma nigdy zerowej retencji przy młynku z zasypanym hopperem.
Nie wierzcie reklamom ;)
Zawsze pomiędzy żarnami zostaje trochę kawy, w różnym stopniu zmielonej. Bo przerywamy dość drastycznie proces mielenia po określonym czasie.
Ale retencja tu jest mała, po zmianie przemiału jeden shot jest jeszcze mieszanką nowych i starych ustawień, każdy kolejny już w całości nowy.
Przy single dosing jest inaczej, bo tam uruchamiając silnik kilka razy, może w zasadzie w całości opróżnić komorę mielenia. I wtedy faktycznie będziemy w przedziale 0-2g retencji.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi