Autor Wątek: Krups Roma EA8160 - leje za mało wody do kawy  (Przeczytany 5604 razy)

Offline Rocco

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Krups Roma EA8160
Krups Roma EA8160 - leje za mało wody do kawy
« dnia: 04 Październik 2019, 10:37:59 »
Witam wszystkich!
To mój pierwszy post na tym forum. I jak to często bywa od razu z problemem  [emoji38]

Mam ten ekspres od ponad 3 lat i jestem generalnie zadowolony do tego stopnia ze namówiłem jeszcze 2 osoby z rodziny. Ostatnio jednak zaczął lać za mało wody. Używam jednego rodzaju filiżanek więc jest to bardzo wyraźnie zauważalne w ilości kawy.

Robimy 10-12 kaw/dzień. Nigdy nie robimy kaw z mlekiem. Ekspres jest regularnie myty i odkamieniany. Wodę wlewam po przefiltrowaniu w dzbanku Brita, a w pojemniku na wodę jest dodatkowo filtr - aktualnie Seltino Vite.

Testowałem ilość wody po wyjęciu filtra - brak zmian.

Potem testowałem bezpośrednio po użyciu tabletki myjącej - nieznacznie więcej naparu. Więc użyłem niezwłocznie jeszcze jednej tabletki - woda po myciu była bardzo czysta ale ilość kawy nie zwiększyła się.

No i pytanie jak w tytule - co może być przyczyną takiego zachowania? Co robić  :-\ ?

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Krups Roma EA8160 - leje za mało wody do kawy
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Październik 2019, 11:13:44 »
A kawa się przypadkiem nie zmieniła? Zmiana grubości mielenia nie pomaga?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Krups Roma EA8160 - leje za mało wody do kawy
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Październik 2019, 11:21:27 »
Albo ktoś przeprogramował ilość lanej wody, Nie wiem jak Krups ale w saeco to się banalnie robi. Trzymając cały czas przycisk "ekstrakcji" i puszczając w momencie gdy już wystarczy.

Offline Rocco

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Krups Roma EA8160
Odp: Krups Roma EA8160 - leje za mało wody do kawy
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Październik 2019, 09:45:09 »
Cytuj (zaznaczone)
Albo ktoś przeprogramował ilość lanej wody
Odpada. Trzeba wykonać 2-3 kliki aby coś zmienić w ustawieniach

Cytuj (zaznaczone)
A kawa się przypadkiem nie zmieniła?
Kawę zmieniamy regularnie, grubości mielenia nigdy. Za każdym razem jest inna. Akurat ta przy której zaobserwowałem objawy była u nas wcześniej już kilka razy.

Dzisiaj rano jeszcze mniej nalał. Chyba się kończy pompa/grzałka.

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Krups Roma EA8160 - leje za mało wody do kawy
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Październik 2019, 00:28:33 »
Ja spróbowałbym jednak przestawić młynek na grubsze mielenie, tak dla spokojności.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Krups Roma EA8160 - leje za mało wody do kawy
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Październik 2019, 11:45:08 »
a nie zbiera się woda w tacce odciekowej w większej ilości co do samego ekspresu to one wytrzymują jakieś 4 tys kaw a później sie dzieją cuda

Offline Rocco

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Krups Roma EA8160
Odp: Krups Roma EA8160 - leje za mało wody do kawy
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Październik 2019, 12:05:30 »
Cytuj (zaznaczone)
co do samego ekspresu to one wytrzymują jakieś 4 tys kaw a później sie dzieją cuda
Nie wiem jak inne ale ten model Krupsa był sprzedawany na Zachodzie z gwarancją na 5 lat. Mn . dlatego wybrałem ten ekspres. Oczywiście w Bulandzie gwarancja była tylko na 2 lata ale w moim urządzeniu większość dokumentacji była po francusku więc zakładam że nie jest to model na demoludy. Intensywność mojego użytkowania to potwierdza.

Cytuj (zaznaczone)
Ja spróbowałbym jednak przestawić młynek na grubsze mielenie, tak dla spokojności.
Posłuchałem Twoje rady i dodatkowo zmieniłem kawę.
Ustawiłem młynek na grubsze mielenie z kawą przy której wystąpiły objawy (Lavazza Cereja Passita, brazylijska arabika z przejrzałych owoców). I rzeczywiście zaczął lać więcej wody. Następnie zmieniłem na kawę Dallmayer D'oro i cofnąłem młynek do mieleni średniego. Ekspres zaczął lać normalną ilość wody.

Dzięki za podpowiedź!  :piwko:

Swoją drogą nigdy nie podejrzewałbym kawy bo piliśmy dotychczas ze 20 różnych rodzajów i producentów i zawsze było OK.



 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi