Autor Wątek: Młynek do 500 zł - espresso  (Przeczytany 13146 razy)

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #45 dnia: 23 Październik 2019, 23:06:42 »
Tylko że Kazak to chyba troszkę inna półka cenowa.
Też prawda :)
Ale to już można powiedzieć produkt limitowany

Offline jacroza Mężczyzna

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Saeco HD 8751/19, AP, FP, V60, Brewista Smart Brew™, Ariete Moka Aroma
  • Młynek: 1Zpresso JX/MYM60, Q/MYM54
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #46 dnia: 24 Październik 2019, 09:32:59 »
To Też prawda  :D
Może w przyszłości też się skuszę na Kazaka  :)
Tymczasem zamówiłem 1Zpresso JX/MYM60 z żarnem 48mm, który minimalnie przekracza budżet 500 zł.
Jak przyjdzie podzielę się wrażeniami w odpowiednim wątku.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #47 dnia: 24 Październik 2019, 23:45:33 »
Czy ktoś wie jak sprawuje się mym54 w dłuższym użytkowaniu?
Koledzy @pafcio0 i @Miklas  już  trochę gużytkują to może coś  podpowiedzą. 

Co do połączenia mym54 i roty to bez wkrętarki może być  męczące.  Jednak chodziło bardziej o najbardziej  uniwersalny młynek za mniej niż 500 zł. 
Tak jak pisałem wcześniej -  jeśli chcesz tylko do espresso to najlepiej kupić młynek dedykowany do tej  metody.
Na razie jest ok. Dużo tych kaw nie zrobiłem, może z 50. Do espresso na Kazak Rota niezbędna wkrętarka z końcówką nasadową 5,5.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline renegat

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: mym54
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #48 dnia: 25 Październik 2019, 20:10:40 »
Na razie zamówiłem mym54. Na jedną kawę to może ukręcę  :evil:

Offline Strzala świst gwizd Mężczyzna

  • Wiadomości: 151
    • Test4Climbing.com
  • Ekspres: Quick Mill Andreja Premium
  • Młynek: Casadio Enea On Demand
Odp: Młynek do 500 zł - espresso
« Odpowiedź #49 dnia: 26 Październik 2019, 14:52:21 »
Czy według Was coś takiego jest coś warte?
Jakoś nigdzie nie znajduję co to za sprzęt.
https://allegro.pl/oferta/mlynek-do-kawy-z-porcjometrem-s-0778-n-7619184100
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2019, 09:19:10 wysłana przez Spinacz »
Climbing Performance Test https://test4climbing.com

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Młynek do 500 zł - espresso
« Odpowiedź #50 dnia: 28 Październik 2019, 15:34:22 »
Jeszcze lepiej jakby dało się regulować między gruboscia na espresso i na drippa lecz już niekoniecznie.
Regulować da się w każdym młynku który będzie się nadawał do esprersso. To raczej pytanie jak bardzo w konkretnym egzemplarzu będzie to upierdliwe. Ogólnie zasada jest taka że szybciej bedzie to zrobić w młynkach które mają kołnierz a nie śrubę. Ale w dowolnym młynku znaczne skręcenie w dół trzeba wykonywać ale bo na działającym młynku albo na pustym. Ogólnie temat młynków to rzeka ale w budżecie 500PLN ta rzeka nazywa się poluj na allegro na używane płaskie żarna lub wspomniane ascaso/ibertiale (w tych akurat z przejściem espresso drip jest sporo kręcenia).

A gdyby budżet został podniesiony do około 1000zl?


Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Młynek do 500 zł - espresso
« Odpowiedź #51 dnia: 28 Październik 2019, 16:06:43 »
Kilka kwestii. Bez względu na cenę pusty młynek można skręcać do oporu i rozkręcać do oporu (no może nie do oporu ale prawie do styku żaren). Jak są w nim ziarna to zawsze trzeba na chodzącym. W pancernych młynkach o mocarnych silnikach jakiś tam większy lub mniejszy zakres idzie zrobić na wyłączonym ale w końcu i tak można doprowadzić do zablokowania żaren w bardziej lichych może to oprowadzić do szybkiego uszkodzenia.
Mielenie do espresso jest bardzo czułe. Jeżeli z zakresu gdzie wychodzą dobre shoty przekręcisz na dripa a potem z powrotem na tą samą podziałkę w zakresie espresso to nie znaczy że przemiał do espresso wyjdzie ok, a nawet jak wyjdzie to na pewno nie przy pierwszym czy drugim shocie, w końcu w środku zostanie trochę przemiału zrobionego na innym ustawieniu.
Dlatego jak potrzebujesz częściej przełączać się miedzy espresso i dripami zdecydowanie wygodniejsze będą dwa młynki. Do dripów i tak wystarczy tańszy albo np manualny.
A jak koniecznie jeden to raczej nic z mikrometryczną śrubą do regulacji bo przy tym można się zakręcić (są tacy którzy chwalą do tych zadań Baratze ja na tych plastikowych mocowaniach się sparzyłem zarówno użytkowo jak i jakościowo więc nie polecę).


Offline renegat

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: mym54
Odp: Młynek do 500 zł - espresso
« Odpowiedź #52 dnia: 23 Listopad 2019, 12:28:46 »
Parę dni temu przyszedł zakup. Długo leżał w urzędzie celnym. W każdym razie bardzo solidna konstrukcja. Trochę trzeba się nakręcić, ale dla własnych potrzeb to nie jest problem. W każdym razie dzięki wszystkim za cenne uwagi, które w efekcie zmaterializował się w użytecznym produkcie :). Lubię kawę Filicori Zecchin. Czy ktoś wie gdzie można kupić, ewentualnie coś podobnego w smaku?

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek do 500 zł - espresso
« Odpowiedź #53 dnia: 23 Listopad 2019, 13:04:56 »
Lubię kawę Filicori Zecchin. Czy ktoś wie gdzie można kupić, ewentualnie coś podobnego w smaku?
Jak to bywa z kawami spod znaku INEI, jest to dobrze aczkolwiek raczej ciemniej palone ziarno -- na przyjemny kolor mniszego habitu lub kasztanów. Ostatnie moje poczynania z paleniem są chyba tylko trochę jaśniejsze? Zapraszam -- może akurat coś Ci się spodoba.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi