Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463003 razy)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1695 dnia: 09 Listopad 2023, 13:06:16 »
A te wietnamskie są słabe, przynajmniej dla mnie, może do skondensowanego mleka się nadają.

Jeżeli mogę to potwierdzę co Kolega wyżej napisał i skromnie dodam że i do skondensowanego mleka u mnie się nie nadały, kawa i skondensowane mleko poszły się (wyraz na 9 liter)

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1696 dnia: 09 Listopad 2023, 13:12:50 »
nie warto kupować tych "oryginalnych kaw do phina", podłej jakości, spalone i zwietrzałe, no ewentualnie jedna mała paczka dla własnej nauczki, ja też lubię się sparzać dla przypomnienia ;)
A który? no najlepiej oba, co sam będziesz kawę pił? a za wolno się robi żeby robić po kolei ;) A najlepsze, że wcale bardzo nie żartuję, mając tego podstawowego i bardzo podobnego do tego z amazona tylko większego, kupiłem drugiego małego podstawowego, dokładniej to takiego jak na świeżopalonej mają, właśnie po to, żeby se razem z żoną kawę zrobić :D

Offline ICTC Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Brikka
  • Młynek: Timemore Slim
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1697 dnia: 09 Listopad 2023, 13:21:44 »
Zrobiłem pierwszą kawkę w phinie. Mielonka z Wietnamu. Specyficzna. Nie była jednak zła.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1698 dnia: 09 Listopad 2023, 14:24:52 »
nie warto kupować tych "oryginalnych kaw do phina"
Zgadzam się. Te kawy oni zużywają na skondensowane mleko i generalnie jest to kiepskiej jakości robusta.

po to, żeby se razem z żoną kawę zrobić
Bardzo słusznie, dokładnie po to wymyślono phina - jest to zaparzacz jednoosobowy. W Azji właśnie tak się go używa, że każdy na swoim naczyniu zaparza sobie kawkę.

W trzeciofalowej rzeczywistości ma to też swoje zalety w postaci takiej, że każdy może inną kawkę i jeden może na mleko inny saute.
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2023, 14:44:05 wysłana przez krystians »

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1699 dnia: 09 Listopad 2023, 14:38:57 »
A który? no najlepiej oba, co sam będziesz kawę pił? a za wolno się robi żeby robić po kolei ;)

A nienienie :) Nastawię sobie phina, a w tym czasie wykonam swój taniec z Kompresso/Picopresso i w te 10 minut jak raz wyczaruję mleko ze smakiem kawy dla Pżony :P Więc, który?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1700 dnia: 09 Listopad 2023, 15:29:27 »
A nienienie :) Nastawię sobie phina, a w tym czasie wykonam swój taniec z Kompresso/Picopresso i w te 10 minut jak raz wyczaruję mleko ze smakiem kawy dla Pżony :P Więc, który?

nie, nie, nie, źle, na tym mleku postaw phina i wyjdzie ładne warstwowe 8) Tu i tak operujesz na większym ratio niż w przelewach, dobre do mleków :D Tak naprawdę, to bardzo rzadko w mleczarnie się bawię, nie mam więc ku temu sprzętów ale jak już ktoś chce, to biorę właśnie phina albo aero ale robię to na tyle rzadko, że moje mleczne umiejętności to jednak żart ::)
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2023, 15:32:15 wysłana przez trez »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1701 dnia: 10 Listopad 2023, 18:30:40 »
Niestety z tą nową kawiarką co dostałem z wymiany gwarancyjnej jest coś nie tak, tak jakby nie mogła wytworzyć ciśnienia i albo wypluwa śladowe ilości kawy albo wydobywa się sama para.  :o
Część z lejkiem ma straszny luz na zbiorniczku z wodą przez co robi się spora szczelina w tym miejscu, sitko w tym lejku też wydaje się jakoś koślawo wycięte przez co z 1 strony jest szczelina przez którą dostaje się kawa do zbiorniczka z wodą, brzegi są też nierówne i nie dolegają idealnia do zbiorniczka ale nie wiem czy to dobrze widać na zdjęciu. Ogólnie to.. :picardpalm: oczywiście to nie wina Konesso ale koniec końców ta stara kawiarka za każdym razem dawała dobre ekstrakcje bez plucia.

"ekstrakcja" #1:


#2:


Lejek luz:


Dla porównania stara kawiarka:





Co ciekawe ciastko kawowe po odkręceniu górnej części jest wilgotne więc (przynajmniej częściowo) woda przedostaje się do lejka. (tu była akurat próba z troszkę grubszym przemiałem żeby się upewnić że nie jest zbyt drobno i kawa nie blokuje przepływu wody)

« Ostatnia zmiana: 10 Listopad 2023, 18:41:29 wysłana przez k3lt »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1702 dnia: 10 Listopad 2023, 19:42:14 »
Ta kawa to wygląda jakby pod dripa była zmielona. :hihihi:
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1703 dnia: 10 Listopad 2023, 22:25:00 »
Ja tak nie miałem, ale kojarzę, że parę osób pisało, ze miało problemy z nowymi uszczelkami. Ponoć po kilku ekstrakcjach zacxynalo sie układać. Spróbuj tez zmielić trochę drobniej. Jak sól mniej więcej. Sprawdź czy gwint się dobrze dokręca do końca.

Offline kitsune

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1704 dnia: 11 Listopad 2023, 13:53:20 »
Co do weryfikacji dokręcania jak najbardziej mogę się zgodzić co jakiś czas nie mogę dokręcić kawiarki, nie wiem czy krzywo zakręcam czy co ale się nie daje dokręcić ale ja już z doświadczenia wiem gdzie jest zaworek względem rączki i łatwo mi wyłapać że się nie dokrecilo

Offline morfeusz

  • Wiadomości: 23
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1705 dnia: 15 Listopad 2023, 15:45:46 »
Chciałbym kupić kawiarkę Bialetti Venus 6. Czy ktoś wie gdzie kupić odpowiedni reduktor 6/3? Myślałem że jest wszędzie dostępny, a wcale tak nie jest.
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2023, 15:56:36 wysłana przez morfeusz »

Offline Kawko

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1706 dnia: 15 Listopad 2023, 15:49:51 »
Może za drobne mielenie/ubicie kawy? Ja miałem kilku firm aluminiowe 3tz i do kazdej trzeba było inaczej mielić. Zależne jest to głównie od sitka na kawę.

To raczej nie to - kawy nie ubijam, próbowałem z różnymi przemiałami w tym gotowymi mielonkami. Też będę próbował reklamować. Widzę, że sporo osób ma problem z aluminiowymi GAT Lady...

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1707 dnia: 16 Listopad 2023, 08:45:52 »
Chciałbym kupić kawiarkę Bialetti Venus 6. Czy ktoś wie gdzie kupić odpowiedni reduktor 6/3? Myślałem że jest wszędzie dostępny, a wcale tak nie jest.
Kupiłem przed wakacjami New Venus 6tz do korzystania na działce, również wtedy myślałem, że dokupię reduktor, ale wychodzi na to, że od dłuższego czasu nigdzie ich nie ma, tak jakby w ogóle był wycofany ze sprzedaży. Daj znać w razie jak Ci się uda coś znaleźć.

Offline morfeusz

  • Wiadomości: 23
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1708 dnia: 20 Listopad 2023, 15:28:01 »
Niestety, w sklepie powiedzieli mi, że firma, która dostarczała reduktory, przestała to robić. W Innym sklepie powiedzieli, że Bialetti nie poleca ich  stosowania (pewnie z powodu tego, aby kupić kilka kawiarek). Jak na razie reduktorów nie ma. Można kupić Giannini Tua z wbudowanym reduktorem, która jest półkę wyżej, ale tu niestety za 6/3 to  minimum  350 zł.

Może ktoś mi wysłać zdjęcie jak dokładnie wygląda sam  reduktor i na na jakiej zasadzie działa?   
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad 2023, 16:24:59 wysłana przez morfeusz »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1709 dnia: 20 Listopad 2023, 19:15:43 »
Może ktoś mi wysłać zdjęcie jak dokładnie wygląda sam  reduktor i na na jakiej zasadzie działa?   
Żadna filozofia: jest lejek i oddzielnie sitko. Jak je włożysz do lejka jak na zdjęciu to jest 3tz (moja kawiarka), a jak sitko odwrócisz, to jest 1tz.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi