Autor Wątek: Czarna Kawka z Radomia opinie  (Przeczytany 14279 razy)

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #30 dnia: 27 Luty 2020, 14:02:11 »
Może to słuszna propozycja jeśli chodzi o Euro Cafe, bo z tego co czytam wszyscy chwalą a kawa o której piszesz jest tańsza od najtańszej z Czarnej Kawki w przeliczeniu na 500 g. Niestety nie jest mielona a taka musi być.

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #31 dnia: 27 Luty 2020, 14:31:52 »
Mi tam na przykład z czarnej kawki espresso blend smakuje. Sam jak zrobię to jest lepsza niż w większości Olsztyńskich kawiarniach.

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #32 dnia: 27 Luty 2020, 15:05:22 »
W Euro Cafe z tego co pamiętam mielą na życzenie klienta

avidrock

  • Gość
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #33 dnia: 02 Marzec 2020, 23:47:19 »
Witam, zamówiłem ostatnio na próbę kilogram ichniej mieszanki pod espresso, bo myślę sobie cena ok a na pewno będzie lepsza niż każda kawa marketowa no bo świeżo palona. Przyszła kawa i rzeczywiście widzę datę palenia 22.02.2018 myślę pierwszy plus dla nich, zaglądam dalej do przesyłki i widzę mały gratis w postaci 70 gr  Peru Amazonas SHB Organic, no to daje im drugi plus. Najpierw spróbowałem Peru i szczerze jakoś tam nie do końca mogłem określić smak. Najbardziej pasuje określenie dziwny smak, trochę jakby pomarańcze ale nie pierwszej świeżości, no i jakby to dziwnie nie brzmiało jak piłem a potem nosem wdech wydech to minimalnie zalatywało nawozem. No ale wbrew pozorom kawą nawet ciekawa, lepsza od marketowych. No i przechodzę do mieszanki pod espresso i tutaj będzie krótko: sama gorycz, z mlekiem pół biedy tyko problem z tym że ja z mlekiem prawie nie pijam ale chyba zacznę, żeby ten kilogram nie wyrzucać.  Jedno cieszy, że jeszcze mam espresso 1# od Antonio

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #34 dnia: 03 Marzec 2020, 01:48:08 »
Ta opinia nie brzmi zachęcająco. Napisz proszę w jaki sposób parzyłeś kawę?

avidrock

  • Gość
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #35 dnia: 03 Marzec 2020, 02:22:55 »
Peru - doza 16g, uzysk 36-38g. Preinfuzja 5 sekund, ekstrakcja  28 sekund. Temperatura 93
Mieszanka espresso- doza 18g, uzysk 39g. Preinfuzja 5 sekund, ekstrakcja 28 sekund. Temperatura 93. Spróbuję jutro zmniejszyć temperaturę może ta gorycz trochę ustąpi, chociaż wątpię

Offline saslong

  • Wiadomości: 30
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #36 dnia: 03 Marzec 2020, 08:14:35 »
Z punktu widzenia wybitnie początkującego napiszę, że mnie te kawy smakują. Poza espresso właśnie. Nie mam ekspresu ciśnieniowego więc espresso przyrządzałem tylko w kawiarce i rzeczywiście mocna gorycz, ale trzeba uwzględnić, że w kawiarce nie mogę obniżyć temperatury i posterować parzeniem więc może w ciśnieniowym udałoby się coś z tej kawy wycisnąć. Natomiast generalnie piję przelewy/alternatywy i kupiłem kilka kaw z Czarnej Kawki na start. Zarówno Brazylia jak i Etiopia mi podchodzą (Etiopia delikatniejsza, lżejsza). Kolumbia, której próbkę dostałem gratis do zamówienia tez jak dla mnie pijalna. Pewnie ich jakość jest niższa niż droższych, ale mając porównanie na razie tylko z Roastains (4 x droższe), z którego zamówiłem kilka próbek 60g, mam takie podejrzenie, że więcej wybaczają, tzn. są mniejsze różnice w smaku przy różnych warunkach parzenia (przemiał, temperatura). Jestem w fazie testów i w ogóle zacząłem pić kawę raptem ze 3 miesiące temu (pomimo przekroczenia półmetka życia), więc moja opinia jest mocno subiektywna i nie poparta odpowiednim doświadczeniem. Dlatego nie napiszę o cudach wiankach pomarańczach, ale do takiego daily drinking te jasno palone kawy mi całkiem pasują.

avidrock

  • Gość
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #37 dnia: 03 Marzec 2020, 09:49:34 »
 Peru t jeżeli pokombinować to spoko, ale mieszanka espresso  tragedia dzisiaj obniżyłem temperaturę do 88 i dalej to samo. Ta kawa jak bym nie kombinuje smakuję tak samo gorzko, nawet moja żona która zabardzo się nie zna i pije z cukrem stwierdziła że tego się nie da pić. Nie lubię wyrzucać ale   chodzi mi taka myśl po głowie, no ale może jakoś z mlekiem dam radę opróżnić pojemniki.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #38 dnia: 03 Marzec 2020, 23:14:01 »
Miałem okazję pić kilka kaw od nich - i moja pierwsza "fascynacja" trochę zmalała ;)

powiem tak - są dwie kawy które mi podeszły

Santos - wart swojej ceny!!! Za 40zł nie ma chyba nic lepszego na rynku - genialnie mi się sprawdza w ekspresie przelewowym - nie ma sobie równych z tych kaw które pijemy!!! choć muszę zauważyć, że poziom kawy jest różny - czasem jest super, czasem średnio...
Yellow Burbon - ale tylko w v60 i w chemex - naprawde fajna kawa

pozostałe - z "tańszych" piłem Peru, Etiopie Jimmma of Kefa, Espresso, Robusta z Indii... przegrywają z Santosem
z droższych - też kilka - jak prównam je z Ariadną od Antonia - to tak jakbym się zastanawiał - czemu ja nie kupiłem Ariadny ;) przecież za te same prawie pieniądze mam coś z półki TOP a nie próby udawania dobrej kawy ;)
z tych "droższych" chyba tylko Tanzania i Yellow Burbon są warte dopłaty

reasumując - dla Santosa i Yellow Burbon do przelewów - zwłaszcza przez allegro z pakietem Smart - warto!!! pobije niemal wszystko co "stare i marketowe" - nawet kilkukrotnie droższe!!! i dostajesz dużo więcej niż to za co płacisz...
Pozostałe - można sobie darować i kupić coś z naprawdę sprawdzonych, dobrych palarni...
Never Give UP †

avidrock

  • Gość
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #39 dnia: 04 Marzec 2020, 08:10:11 »
To może się zdecyduję na tego santosa. @QLogic  ty jak piłeś mieszankę espresso też była u ciebie taka gorzka?

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #40 dnia: 04 Marzec 2020, 08:40:17 »
@avidrock
Dzięki za precyzyjną informację, mogę sprawdzić efekty jedynie z kawiarki.

avidrock

  • Gość
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #41 dnia: 04 Marzec 2020, 11:07:33 »
@Mr. Sour spróbuj do kawiarki wlać gorącej ( nie wrzątek) wody wtedy kawa mniej czasu będzie poddana gorącej temperaturze

Offline QLogic Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: SanRemo (Macap) MX
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #42 dnia: 05 Marzec 2020, 11:11:57 »
@QLogic  ty jak piłeś mieszankę espresso też była u ciebie taka gorzka?

Mieszanka espresso przyjdzie do mnie dopiero dzisiaj i będę testował. Dam znać. Chociaż wcześniejsze opinie są raczej na nie. 25% robusty na pewno zapewni ładną cremę i nie przekreśla u mnie tej kawy, dlatego kupiłem. Ale jaka będzie jakość - zobaczymy :)

Offline Karlin Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Alternatywa
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #43 dnia: 05 Marzec 2020, 11:28:40 »
Ostatnio piję same dripy. Po natrafieniu na ten wątek postanowiłem spróbować kaw z czarnakawka. Moje wrażenia:

Cafes do Brasil Santos (cena 44zł/kg).
Nie podeszła mi. Zbyt ciemno palona. Kawa o smaku kawy. Bardzo wyraźna w smaku. Lecz poza lekką goryczą, nic się nie dzieje. Z aeropressu da się ją wypić ale szału nie ma. Ocena 4/10.

PERU Huanuco SHB (cena 49zł/kg).
Świetny balans. Wyraźnie czuć kwaski cytrusowo-kwiatowe, a oprócz tego słodycz, która kojarzy się z miodem. W tej cenie petarda. Ocena: 8/10.

PERU Amazonas San Martin (cena 67zł/kg).
Dużo delikatniejsza i mniej wyraźna od PERU Huanuco SHB. Bardziej kawowy smak. Ocena: 7/10.

Whisky Barrel OLD No.3 (cena 90zł/kg).
Aromat Whisky ledwie wyczuwalny. Dodatkowo można wyczuć orzechy. Ocena: 7/10.

I teraz uwaga. Zmieniłem młynek z Comandante na Xeoleo i próbowałem zrobić Dripa z PERU Huanuco SHB. Pomimo kilku prób zmian grubości mielenia, nie udało się zaparzyć dobrej kawy. Zupełnie utracona słodycz i albo nadmierny kwas przy grubszym przemiale, albo nadmierna gorycz przy drobniejszym.
Razem ze mną kawę piły jeszcze trzy osoby i ich oceny były zbliżone. Każdemu najbardziej smakowała PERU Huanuco SHB.

Kawy przygotowywane metodą przelewową:
Plastikowy dripper Fackelmann.
Filtr Melitta Classic 1x4
Młynek Comandante C40 MK3 – 26 klik.
36 gram kawy/ 600 ml wody temp. 90 st. C
Preinfuzja 40 sekund, 80 g wody. Całkowity czas przelewania 3,5-4 min.

Młynek Comandante pokazał, że jest wart wydanych na niego pieniędzy. Zmielona w nim kawa w cenie poniżej 50 zł za kilogram smakuje świetnie.

Offline Derper Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Promac Club ME
  • Młynek: Fiorenzato F83
Odp: Czarna Kawka z Radomia opinie
« Odpowiedź #44 dnia: 30 Marzec 2020, 23:05:36 »
Pijam ich kawę od kilku miesięcy i mogę polecić dla mniej wymagających osób. Głównie pijam Etiopia Jimmma of Kefa, Peru Huanuco SHB i mieszankę espresso, testowałem też Santos, Nikaragua SHB i robusty. Parzę w ekspresie ciśnieniowym, pijam głównie jako cappu albo słodkie espresso, ewentualnie niesłodzone americano.

Czy cokolwiek było niesmaczne? Nie. Chyba, że sam źle zaparzyłem, ale ze wszystkiego co od nich kupiłem udało mi się wycisnąć kawę zdatną do picia.
Czy jest smaczne? Zwykle tak. Zdarzają się partie, które wypadają trochę nijako, chociaż i tak bez porównania lepiej niż stare sklepowe.

Peru zawsze jest smaczne, Etiopia zwykle też chociaż bywa różna. Z obu udało mi się wyciągnąć na prawdę ciekawe smaki.

Z mieszanki espresso już nie, ale za to na co dzień, gdy nie zależy mi na delektowaniu się kawą, dobrze wchodzi i jej bardziej wyrazisty kawowy smak jest ciekawą odmianą od bardziej delikatnych pozycji.

Santos był ok, ale Etiopia jak dla mnie jest bardziej owocowa.

Nikaragua ma bardzo fajny delikatny smak, którego do końca nie udało mi się zgłębić. Jak dla mnie nie jest wystarczająco lepsza by płacić 50% więcej niż za Etiopię. Chyba próbowałem też Kivu i doszedłem do podobnych wniosków - ciekawy smak ale ogólnie nie jest jakoś szczególnie lepsza, kosztuje więcej niż chcę płacić za kawę na co dzień (której zwykle nie docenię) a za razem nie jest to jakość do delektowania się, także odpuściłem.

Robusta India AA czasami trochę trąci myszką ale poza tym ok, mocno czekoladowa jako americano, jako słodkie espresso czuć cytrusy, jak dobrze wyjdzie to smakuje bardziej jak owocowy syrop niż kawa. Do cappu średnia, za bardzo czuć gorycz i trochę daje sianem. Czasami robię dużą mleczną z potrójnego shota tej robusty, uzyskując mocno kawowy napój do długiego sączenia przed komputerem.

Wziąłem raz na próbę perfumowaną, orzechowo-waniliową, raczej słabo się to piło jako espresso (słodkie czy nie) ale ok do cappu. Dziewczynie bardzo przypadła do gustu.

Reasumując, Czarna Kawka to fajna kawa na co dzień, zła na pewno nie jest, zazwyczaj całkiem smaczna, ale nie jest to jakość do delektowania się czy jakichś eskapad w świat kawowych smaków.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi