Autor Wątek: Brasil Daterra Buena Vista - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)  (Przeczytany 4070 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D

Brasil Daterra Buena Vista - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)

Arabika ze znanej brazylijskiej plantacji Daterra, sposób obróbki – natural. Klasa speciality, średnia ocena 82/84 punkty. Cena 36 zł za 500 g. Palenie jasne, z przeznaczeniem do alternatywnych metod parzenia kawy.
Ziarenka niezbyt duże, równo palone i świeżutkie, więc ich zapach był intensywny i przyjemny, słodko – czekoladowy. W aromacie przemiału na początku pojawiała się cytrusowa nuta, później dominowały akcenty słodko – czekoladowe.
Drip. W smaku jest cytrusowa nuta, ze wskazaniem na pomarańcze, nuta słodka, a nie kwaśna, i delikatna czekolada w tle. Posmak podobny, przechodzący w czekoladowy, długi i przyjemny. Drip był zrównoważony, odpowiednio słodki, bardzo przyjemny do picia. Tę Daterrę najchętniej parzyłem w dripperze Hario V60-02 z białym filtrem Chemex. Wtedy była słodsza, bardziej stonowana i łagodniejsza niż przy użyciu filtra Hario. Temperatura wody 90°C (filtry Chemex) i trochę mniej (filtry Hario). Doza standardowa - 6 g kawy na 100 ml wody, czas parzenia 4 minuty (filtry Chemex) i nieco poniżej 3 minut (filtry Hario). Efekt w filiżance zawsze bardzo przyjemny.
Phin. W tym urządzeniu robiłem małe dripy 150 ml. Doza standardowa, temperatura wody 88°C, czas przelewania 3,5 minuty. Smak był podobny jak przy użyciu filtrów, ale bardziej soczysty i wyrazisty, napar gęstszy, bardziej skoncentrowany. Posmak także mocniejszy, a efekt w filiżance bardzo dobry.
W aeropressie zrobiłem tylko jedną próbę. Było w porządku, trochę więcej czekolady niż z poprzednich urządzeń, ale zamiast w aeropressie, wolałem parzyć Daterrę w phinie.
Brasil Daterra Buena Vista z palarni Euro Cafe trochę mnie zaskoczyła, była znacznie lepsza niż się spodziewałem. Wielu osobom brazylijskie kawy nie kojarzą się z alternatywnymi przeżyciami, ale ta kawa jest naprawdę dobra. A cenę, w porównaniu do jakości uzyskiwanych naparów, ma rewelacyjną.

http://images77.fotosik.pl/169/8a6e339ba827b597.jpg
Brasil Daterra Buena Vista - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Brasil Daterra Buena Vista - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Grudzień 2015, 21:29:36 »
Ta kawa jest obłedna. Z ciśnienia wychodziła słodka lekko cytrusowo i mocno czekoladowa. Body może nie za wysokie ale pilnujac ratio 1:2 powodów do narzekań brak.
Krótki mówiąc - rewelacja. Dołącza do moich ulubionych od Gorana.
LMWDP #469

Offline bigindian

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: kawiarki, Hario V60-2, phin, Aeropress
  • Młynek: Severin KM3873
Odp: Brasil Daterra Buena Vista - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Maj 2016, 09:59:19 »
Właśnie dotarła do mnie paczuszka z BDBV paloną 5-05-2016. Z dripa jak WS wspomniał, cytrusy i czekolada, natomiast przygotowana w phin'ie mnie zadziwiła, zamiast czekolady pojawiły się fistaszki ;) Bardzo smaczna kawa, zawłaszcza dla kogoś kto po 20 latach nie picia kawy (mam na myśli to co można kupić w sklepach) zaczął odkrywać że wszystko co do tej pory pił to tylko produkty kawo podobne ;)

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Brasil Daterra Buena Vista - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Czerwiec 2016, 16:21:52 »
Potwierdzam kawa bardzo smaczna. Dominuje smak czekolady/kakao. Parzyłem w przelewie Moccamaster. Niestety chyba w Euro Caffe już się ta kawka skończyła? Pozdrawiam

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Brasil Daterra Buena Vista - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Czerwiec 2016, 20:43:28 »
Mieliśmy jechać w tym roku do Brazylii i podziwiać te Piękne Widoki ( z hiszp. Buena Vista ). Nie udało się ale kto wie, może za rok. Natomiast, kawa aktualnie jest u nas w sprzedaży, tyle że sprzedaję się wyśmienicie i trudno ją zastać zawsze na półce.   

Offline Biogon35

  • Wiadomości: 282
  • Ekspres: Izzo Alex Duetto
  • Młynek: Mahlkönig K30
Odp: Brasil Daterra Buena Vista - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Lipiec 2016, 09:33:39 »
Espresso cytrusowe z odrobiną słodkości, żona natychmiast skonfiskowała ziarenka z przeznaczeniem na dripa  :hihihi:

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Brasil Daterra Buena Vista - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Lipiec 2016, 17:17:58 »
Pierwsza moja Brazylia z dripa która mi smakuje. Polecam

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Brasil Daterra Buena Vista - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Lipiec 2016, 17:48:47 »
Też zaopatrzyłem się w tą kawę, i - jako że jest to moja druga jasno palona kawa - stwierdzam, że chyba to jednak nie moje klimaty. Parzyłem w phinie, wycisnąłem też z niej espresso. Sama kawa w porządku, jednak ja preferuję ciemniejsze palenie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi