Autor Wątek: Czapeczka na E61  (Przeczytany 3030 razy)

Offline seraphine

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Bezzera Unica
  • Młynek: Fiorenzato F5
Czapeczka na E61
« dnia: 12 Maj 2021, 12:36:52 »
Szukałem fotek w sieci, próbowałem tu na forum, ale nic takiego nie znalazłem. Kusi mnie monobojlerowiec z E61, ale z drugiej strony zniechęca sam fakt długiego nagrzewania grupy. ...i tu pojawił się pomysł "ubrania grupy w czapeczkę". Zakładając temperaturę docelową grupy na poziomie około 90 stopni i temperaturę otoczenia na poziomie 20 stopni, daje nam to 70 stopni różnicy. Jak wiemy wydajność radiatora (a więc szybkość oddawania ciepła przez grupę) zmienia się wraz z różnicą temperatur pomiędzy radiatorem a otoczeniem. Gdyby pod czapką utrzymać temperaturę nawet w okolicach 70 stopni, to różnica pomiędzy otoczeniem a grupą wynosiła by około 20 stopni, a więc 3,5 raza mniej. To mogłoby znacząco skrócić czas nagrzewania grupy. Wiadomo, prysznica nie nakryjemy, ale wszystko powyżej? Czy ktoś już z Was prowadził takie doświadczenia? Albo natknął się na ich efekty w internecie? Tutaj pole do popisu mają użytkownicy MaryX w trybie "kawowym" z racji umiejscowienia czujnika temperatury. Z tego co kojarzę, to MaraX chyba sygnalizuje nagrzanie... więc może ktoś by się pokusił i porównał czasy nagrzewania "w czapce" i z gołą grupą? Wiem, że od sygnalizowania nagrzania do realnej gotowości jest jeszcze trochę, ale dawałoby to jakiś wstępny pogląd na sytuację. Mam nawet pomysł na prowizorycznie wykonaną czapkę: wziąć kawałek grubego styropianu (może nawet po jakimś opakowaniu od sprzętu agd), wyciąć we wnętrzu otwór luźno dopasowany do grupy, pomiędzy styropian a grupę włożyć szmatkę z mikrofibry, żeby zabezpieczyć grupę przed ewentualnymi zarysowaniami... i viola. Taka prowizorka. Można to ewentualnie dla zabezpieczenia przed zjechaniem podwiesić na górnej śrubie zamykającej grzybek. Czy ktoś z forumowiczów podjąłby się takiego eksperymentu "dla dobra nauki"?  miotla

skansen

  • Gość
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Maj 2021, 12:55:10 »
W HXach z PIDem można zastosować poniższy manewr:
Na czas nagrzewania podciągnąć temperaturę bojlera parowego powyżej  docelowej, do około 140stopni. Oczywiście w granicach dopuszczalnych przez producenta dla bojlera.
Taki manewr Mara-X robi automatycznie i skraca to czas nagrzewania do około 25 minut.

A tak z drugiej strony, nie lepiej zainwestować w smart wtyczkę i włączać ekspres automatycznie/zdalnie?
« Ostatnia zmiana: 12 Maj 2021, 13:04:17 wysłana przez skansen »

Offline seraphine

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Bezzera Unica
  • Młynek: Fiorenzato F5
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Maj 2021, 13:04:36 »
Idea zdalnej wtyczki jest bardzo zacna... pod warunkiem, że jesteś w stanie dobrze skonfigurować sieć domową, bo w tych kwestiach jestem bardzo nieufny. Każde ułatwienie dla użytkownika jest furtką dla złodzieja. Pomyśl teraz, że MaraX mogła by się nagrzewać w 15 minut zamiast 25... po nagrzaniu czapeczkę oczywiście zdejmujemy. Latem ograniczamy dodatkowo grzanie mieszkania... nieznacznie ale zawsze. Do tego dochodzą kwestie energooszczędności/ekologii.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Maj 2021, 13:14:01 »
Grupa nagrzewa się początkowo szybciej ale później bardzo wolno, ostatnie 8 stopni to u mnie ok 20-30 minut, pewnie trzeba by było zrobić jednego wielkiego bałwana okręcając ekspres kołdrą i jakoś średnio to widzę. Mam izolowany korkiem bojler i przekłada się to na mniejszą częstotliwość pracy grzałki. Sama grupa grzeje się w tym przypadku od bojlera, ale możesz nabyć E61 z elektrycznym podgrzewaniem grupy. Możesz też ustawić sobie timer mechaniczny bez dostępu do sieci, a zimą oszczędzić na ogrzewaniu w kuchni, taka ekologia ;-)

Offline seraphine

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Bezzera Unica
  • Młynek: Fiorenzato F5
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Maj 2021, 15:53:50 »
I o te ostatnie 8 stopni chodzi. Syfon jest na wysokości grzybka. Szybkość oddawania ciepła zależy od powierzchni oddawania i różnicy temperatur pomiędzy ośrodkami. Ostatnie 8 stopni to 60-70 stopni różnicy w stosunku do otoczenia. Zredukuj tą różnicę 6x to zredukujesz czas nagrzewania też 6x. Najbardziej newralgicznym miejscem jest "talerz" nad prysznicem. Najbardziej wysunięty punkt jest mocno oddalony od syfonu i on w porównaniu do odczytu z termometru w grupie będzie miał dużo niższą temperaturę. Co do opatulania to zacząłbym nawet od czapki polarowej złożonej w pół, przyłożonej od góry i przyczepionej gumką w miejscu zwężenia przy syfonie. Nakład pracy zerowy a doświadczenie jest. 
Wtyczkę z timerem posiadam i używam chyba od samego początku z moją bojleropompą...

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Maj 2021, 16:35:25 »
Rozumiem że to tylko na czas nagrzewania? Ja bym sobie odpuścił E61, ale skoro lubisz i nie chcesz dopłacać na ekspres z dodatkową grzałką to spróbuj.

Wystarczy gruba tkanina polarowa, na to koc termiczny mylarowy (srebrną stroną do wewnątrz jeśli dobrze pamiętam), zewnętrzna tkanina ochronna i ewentualnie gumka albo kawałek rzepa. Nawet ręcznie byś to sfastrygował. Bardziej profesjonalnie to sprężynujące wkładki żeby objęły grupę i "same się trzymały".

No powiem że jakby Ci to faktycznie zadziałało to mógłbyś nawet parę $ na tym zarobić.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Maj 2021, 19:13:06 »
Moja lepsza połowa działa w branży pokrowców na zawory rurociągów i instalacji dla platform wiertniczych, każdy taki pokrowiec jest indywidualnie szyty i projektowany, używane materiały mają różne zadania zależnie od przeznaczenia pokrowca i lokalizacji oraz rodzaju zaworu. Te tkaniny stosuje sie na stacjach kosmicznych, w lotnictwie, zapytam co by proponowali. Pewnie by mi uszyli taką czapkę ale nadal chyba jestem mało modny i ta idea obraża moje uczucia estetyczne w odniesieniu do pracy Carlo Ernesto Valente. Mogę jednak dokonać pomiarów i zanotować krzywą nagrzewania nagiej E61 i ewentualnie docieplonej.

Offline seraphine

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Bezzera Unica
  • Młynek: Fiorenzato F5
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Maj 2021, 01:15:13 »
Tutaj na początek nie trzeba żadnych super technologi. Zacząłbym od tej polarowej czapki, bo to każdy może mieć w domu. W sumie podsunęliście mi jeszcze pomysł z uzupełnieniem tego w środku od biedy zwykłą folią aluminiową albo lepiej kawałkiem folii nrc... @mlopus więc gdybyś mógł przed odpaleniem maszyny nawet prowizorycznie i testowo zaizolować grupę, to mielibyśmy jakiś pogląd na sprawę. Szczególnie ciekawi mnie dobijanie tych ostatnich 10 stopni.

@mlopus i @Henry  - tak to ma tylko przyspieszać nagrzewanie. Pozostawienie czapki po nagrzaniu może w HX powodować jeszcze silniejsze przegrzewanie grupy. Trzeba pamiętać, że E61 była projektowana z myślą, że będzie to ciepło wytracać i wkalkulowano to w jej bilans cieplny. Czapka ma zablokować wytracanie tego ciepła tylko podczas nagrzewania, żeby je przyspieszyć. Inaczej ma się sprawa w SB i DB - tam pid/termostat będzie rzadziej uruchamiał grzałkę. Mimo wszystko też może dochodzić do zakłócenia bilansu cieplnego. Podsumowując czapka ma przyspieszać rozruch. Ktoś tu kiedyś napisał, że espresso po 30 minutach i po jednej godzinie to 2 inne espresso... mój pomysł ma na celu m.in. skrócenie czekania na to "drugie" espresso. Co do wrażeń estetycznych to jest szerokie pole do popisu... warstwa zewnętrzna może być z dowolnego materiału... stal, drewno, tłoczona skóra... mamy dziś drukarki 3D.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Maj 2021, 08:39:47 »
Podobno gdzieś w sieci jest model 3D do E61 - można by zaprojektować dopasowaną nakładkę. To akurat żaden problem. Ale zacznij od "miękkiego" prototypu - jak będzie działać to nad estetyką zawsze można popracować.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Maj 2021, 09:51:07 »
Izolacja grupy pewnie jest fajną ideą. Gdy miałem jeszcze u siebie grupę E61, dziwiłem się, że faktycznie sporo czasu trzeba do rozgrzania się tego "żelastwa". Trochę przyspiesza proces rozgrzewania grupy backflushowanie -- wymuszamy w ten sposób szybszy przepływ gorącej wody przez całą grupę. W stanie spoczynku woda cyrkuluje sobie tylko między wejściem a wyjściem termosyfonu (nie dociera do komór grupy ani do sitka).

Najbardziej efektywnym byłoby zainstalowanie grzałki elektrycznej w obrębie grupy.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Maj 2021, 11:27:07 »
@seraphine
polarowej czapki
Za wysoka temperatura - polar nie wytrzyma (jest z PETu, a ten w tych temperaturach będzie krystalizował i czapeczka zrobi się krucha). Użyj wełny albo bawełny.

dobijanie tych ostatnich 10 stopni
Praw fizyki nie przeskoczysz. Najszybciej rozgrzejesz ekspres grzejąc go najpierw do podwyższonej temperatury.
« Ostatnia zmiana: 13 Maj 2021, 11:31:03 wysłana przez Krakus »

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Maj 2021, 11:51:31 »
Nie znam się ale się wypowiem :)
Myślę, że większym wyzwaniem jest nagrzanie (szybkie nagrzanie) tego niemałego kawałka metalu, niż to że ten kawałek jest nieosłonięty. Wydaje mi się, że dużo ta czapa nie przyspieszy tego procesu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Maj 2021, 12:02:11 »
dużo ta czapa nie przyspieszy tego procesu.
Też mi się tak wydaje. Niektórzy producenci dają po prostu elektryczne grzałki i jakiś układ sterowania -- w efekcie temperatura zaparzania jest też bardziej stabilna.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Maj 2021, 13:51:32 »
Ja tam dodałbym... rękawiczki i szalik   :diabelek:
》tertium non datur《

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Czapeczka na E61
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Maj 2021, 15:03:35 »
I skarpetki koniecznie, głowa i stopy najłatwiej wyziębić ;-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi