Autor Wątek: Ascaso Steel Uno PID  (Przeczytany 196629 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Ascaso Steel Uno PID
« dnia: 28 Kwiecień 2013, 22:08:38 »
Ekspres hiszpańskiego producenta ASCASO model STEEL UNO PROF PID, zakupiony w grudniu 2012 roku u Janusza.



Właśnie zdałem sobie sprawę, że nie mam zdjęci mojej maszyny - muszę to nadrobić. Na razie kilka suchych faktów.

Obudowa wykonana ze stali nierdzewnej szczotkowanej. Wyposażony w pompę wibracyjną, bojler mosiężny o pojemności 325 cc, zawór trójdrożny, zawór OPV, chromowaną, mosiężną grupę kawową o profesjonalnej średnicy 60 mm z portafiltrem o średnicy wewnętrznej 58 mm.
Do tego system zewnętrznej, elektronicznej regulacji temperatury wody w bojlerze kawowym - PID.  Niebieskie diody pod włącznikami wahadełkowymi.

Tutaj mamy opis [w języku English] i bebechy poprzedniej wersji - w sumie w obecnej zmiany są kosmetyczne. Ot wężyk w oplocie między pompą a bojlerem. Miedziana rurka od bojlera do zaworu pary. Kosmetyka.


Nowe bebechy prezentują się tak:


Ja w mojej maszynie wymieniłem tamper na to cudo :) wraz z drewnianą rączką


Oryginalne sitka jako zbyt pojemne i nieujarzmione zostały również wymienione na nieco mniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Mówiąc łatwość mam na myśli pojedyncze sitko - w oryginalnym nie byłem w stanie uzyskać 25/25. Jak bym nie milił, nie ubijał, zawsze było sporo więcej. Zbyt pojemne - np podwójne mieści swobodnie 21-22 gramy kawy. Po wymianie oszczędzam na kawie :D
To moje sitka w fotorelacji:

Od lewej odlicz: Ascaso podwójne, Faema podwójne, Faema podwójne niskie

I ta sama trójka - porównanie wysokości.

Z tyłu po lewej Ascaso, po prawej Faema normalna a z przodu Faema niska

I strzał z niskiego podwójnego sitka Faema:


A na koniec zostawiłem sobie rodzynkę :D Pojedyncze Faema już mi się podoba, pierwszy strzał i super efekt. Normalne mielenie, normalne ubicie, i piękny widok. No i ciasteczko ładnie wypadło :) z tego pojedynczego sitka.

Kawa w tych shot'ach to Goran'owa Gwatemala Teanzul.
 
LMWDP #469

Offline Pilot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Ascaso Steel PID, Phin
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Kwiecień 2013, 16:01:27 »
Od Listopada a może od Października i mi służy ten ekspres. Ciężko mu u mnie nie jest, mało pracuje, ma dużo wolnego, zawsze podpięty do gniazdka więc i wdzięczny jest za to serwując dobra kawkę zaspanemu rano pilocikowi i jego pani. Pani za robienie rano kawy dba o wygląd zewnętrzny ekspresu, jednak to nierdzewka.

marjer

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Lipiec 2013, 22:18:46 »
Ja od dzisiaj zapoznaje się z tym ekspresem. DrUsagi na ile gr są Twoje sitka Faemy?

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Lipiec 2013, 22:28:47 »
@Marjer, niskie - 6g  mieści, normalne - 7g

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Lipiec 2013, 22:29:16 »
Gratuluję dobrego zakupu. :)

marjer

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lipiec 2013, 09:17:53 »
Dziękuję. teraz muszę ujarzmić PIDJa i potrenować z dyszą od pary ponieważ naleciałości ze starego krupsa dały znać na szkoleniu u Janusza. Zagotowałem mleko w ciągu sekundy a pianki ani rusz   ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Lipiec 2013, 09:31:37 »
Co do sitek to już ci koledzy podpowiedzieli. Te Faemowe są o niebo lepsze od oryginałów. Biorą mniej kawy ( a i tak robię overdosing) i są banalnie proste do opanowania. Zwłaszcza pojedyncze.

Z moich PIDowych doświadczeń - kawy zazwyczaj zaczynam robić na 89-90 C. W zależności od efektu w filiżance idę w górę/dół o 2C. Baw się temperaturą. Jak już okiełznasz maszynę jako tako można zacząć tykać wartości P, I, D - o ile będziesz maił taką potrzebę.

Dysza pary - zacznij trening przy niższej temperaturze - 105, puszczasz resztki wody z dyszy i zaczynasz spieniać. Będziesz miał "spokojniejszą", nie zbyt mocną a i tak mocniejszą niż w Krupsie parę. Opanujesz tak podstawy. Też się spieni, ale będziesz miał więcej czasu. Para przy 120 i więcej stopniach potrafi zaskoczyć nieprzygotowanego baristę :D coś o tym wiem.

Tutaj masz ładnie wyjaśnione co do ogólnych zasad spieniania.
LMWDP #469

marjer

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Lipiec 2013, 21:58:54 »
Powrócę jeszcze do sitek ponieważ Janusz miał pojedyncze niskie sitka faemy 5 i 6 g natomiast podwójne niskie o ile mnie pamięć nie myli 14, 15 i 16 g. Ile gramowe zamówiłeś?

P.s.: Myśle jeszcze o NPF . Widok  jak przepływa kawa przez to sitko jest dla mnie bardzo atrakcyjny (tak jak magia parzenia kawy w syfonie :))

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Lipiec 2013, 22:21:06 »
Jedynki nie pamiętam - ale to chyba normalne 7g jest.

Co do podwójnego to zacytuję sam siebie z miejsca gdzie tylko wiatr hula  :ogien:
 Generalnie mam dwie podwójne Faemy, ale używam na co dzień wersji eko ;)
Cytat: DrUsagi, 2 sty 2013, o 12:36 MC
Właśnie zabrałem się za testowanie promocyjnej przesyłki od rogera. W drodze kupna stałem się właścicielem nowych sitek podwójnych, plus pojedynczego. Pasują te od Faema'y.
Na dzień dobry test wagowy - Ascaso mieści 20-21 gram, Faema standardowa 18 gram, a ekonomiczna 15 gram. Z ekonomicznym dogadałem się od pierwszego strzału - wyszło piękne doppio. Standardowe nieco za mocno ubiłem i otrzymałem espresso zamiast doppio :D

Porównując optycznie - Ascaso ma chyba troszkę mniejsze dziurki, ale to może być złudzenie, bo w Faemie jest ich więcej. Wkrótce mała fotorelacja. Teraz biorę na warsztat pojedyncze.

Ta fotorelacja jest na początku tego wątku.
LMWDP #469

marjer

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Lipiec 2013, 20:26:09 »
Pierwsze espresso ok. Połowa ciasteczka w sitku (tak naprawdę to błotka  >:(). Do pary i spieniania mleka na razie nie podchodzę  ;).

P.s.: Z niedzielnych prób jeden wniosek. Mój młynek Solis Scala natychmiast do wymiany  :(.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Lipiec 2013, 20:48:38 »
Jeśli błotko, to albo za mało kawy, albo za grubo zmielona.
Najtańszy nowy młynek, który da radę przy espresso: http://www.morele.net/mlynek-graef-cm-70-580700/

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Lipiec 2013, 21:07:15 »
A to już temat na dyskusję w innym wątku ;)

marjer

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Lipiec 2013, 22:11:21 »
No to za mało kawy. Zmieliłem trochę u Janusza na testy :)

marjer

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Lipiec 2013, 17:04:37 »
Jak robię kawę tzn. w momencie przepuszczania wody przez kolbę z kawą z dyszy pary kapie woda. Czy mam się martwić tym i myśleć o serwisie? Czy po prostu tak powinno być.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Lipiec 2013, 17:38:23 »
Janusz swojego czasu sygnalizował problem czy to z uszczelkami czy tez z "igłą*" pod zaworem pary.
Masz gwarancje? Dzwoń do Janusza (lub pisz) i dopytaj. To uczciwy człowiek.
*vel grzybek

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi