Autor Wątek: "Ujednolicenie" sitek  (Przeczytany 1835 razy)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
"Ujednolicenie" sitek
« dnia: 23 Listopad 2019, 14:05:34 »
Szanowni,

Temat celowo z użyciem cudzysłowu. Mam pewien dyskomfort związany z tym, że używam kolby z pojedynczą wylewką naprzemiennie z kolbą podwójną. Sitek w nich nie wymieniam, co u mnie oczywiste. Kolby i sitka od QM w zestawie z ekspresem.
Dyskomfort ów polega na tym, że w istocie nie da się mieć dla nich jednolitych ustawień stopnia zmielenia. Jeżeli ustawię pod podwójną, dla singla jest za drobno i - wiadomo - odwrotnie, dla podwójnego za grubo. Rozważam tedy wymianę sitka do pojedynczej dozy, tak aby bardziej się "zgrała" z podwójną.
Na forum była już o tym mowa (tzn. o różnicach), jak kojarzę, jednakowoż szukam rady, jak właściwie dobrać takie sitko.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: "Ujednolicenie" sitek
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Listopad 2019, 17:51:27 »
Nie przypominam sobie, żebym nie musiał przestawiać młynka przy zmianie z 2 na 1 i odwrotnie.  Ja nie spotkałem się z takim duetem, żeby nie trzeba było przestawiać młynka, niejednakowo ubijać w 1 i 2, czy wykraczać w górę czy w dół drastycznie poza określoną w specyfikacji sitka dozę. Problem jest wbrew pozorom ciekawy, najłatwiej mogą z tym sobie poradzić ci szczęśliwcy, którzy mają młynek o znikomej retencji. Przy zmianie sitek po prostu przestawiają młynek na wcześniej ustaloną grubość mielenia. Jak sobie radzić z tym gdy mamy młynek jaki mamy? Nie wiem czy znajdzie się tanie i skuteczne rozwiązanie.  Może nie warto trzymać się sztywno jednej firmy, można sparować sitka dwóch różnych firm, ale trzeba tych sitek mieć trochę do wyboru, co pociąga za sobą koszty. Mnie się to nie udało, choć do wyboru mam kilkanaście różnych sitek.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: "Ujednolicenie" sitek
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Listopad 2019, 18:19:45 »
Dzięki, no właśnie. Nie zależy mi jednak na jakichś mikroprecyzjach. Szukam rozwiązania, które da takie przybliżenie, że choć któreś z sitek będzie dawać gorszy wynik, to jednak akceptowalny. Racja, że trzeba by pobawić się sitkami.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: "Ujednolicenie" sitek
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Listopad 2019, 18:41:16 »
Nie pamiętam konkretnego tematu ale było kiedyś "głośno" na forum o sitku IMS The Single. Sam nie testowałem, z tego co koledzy pisali da się go używać bez przestawiania młyna.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: "Ujednolicenie" sitek
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Listopad 2019, 19:12:51 »
Na jednym ustawieniu młynka można używać podwójnego oryginalnego sitka Nuova Simonelli i IMS The Single 7,5 g. Sprawdzają się także oba sitka NS, z tym, że doza w pojedynczym wynosi ponad 10 g.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: "Ujednolicenie" sitek
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Listopad 2019, 22:22:00 »
A zapnę te NS-y do kolby QuickMilla? Obie kolby mam jednakowe. Powinienem to jakoś zweryfikować/zmierzyć?
Duża doza w singlu mi nie przeszkadza.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: "Ujednolicenie" sitek
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Listopad 2019, 12:51:57 »
Powinny pasować, to standardowe sitka.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: "Ujednolicenie" sitek
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Listopad 2019, 17:01:07 »
OK, dzięki.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: "Ujednolicenie" sitek
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Grudzień 2019, 08:58:37 »
Ja w Bezzerze mam sitka VST 18 gr i 7 gr. Ale do pojedynczej sypię więcej kawy, tak. 9-10 gr. Wtedy nie zmieniam stopnia mielenia. Ustawiam tylko czas na młynku większy dla pojedynczej dozy. Ale pojedyncze sitko VST jest inne niż oryginalne Bezzery. Jest bardziej w środku zagłębione. Bezzera ma sitka łagodnie schodzące w dół. To trochę wymusza większą ilość kawy w VST. Ale nie mam aż takiego problemu z koniecznością przestawiania stopnia mielenia.
Szukajcie, a znajdziecie. Swoje sitka i ustawienia  :brawa:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi