Autor Wątek: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?  (Przeczytany 9154 razy)

Offline Fan Moki

  • Wiadomości: 29
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #30 dnia: 13 Październik 2019, 11:44:46 »
Ciągle chodzi mi po głowie maszyna do espresso. Zwłaszcza La Pavoni są piękne...Na razie jednak wygrywa rozsądek. Kawiarka daje mi pewną namiastkę i to mi wystarcza w domu. Espresso piję w barze.

dinuś - a myślałeś o Flair Espresso Maker lub jakimś urządzeniu manualnym - Cafflano Kompresso lub Wacaco Nanopresso? Nie używałem tych urządzeń, ale opinie mają dobre. I nie są tak drogie jak ekspresy.

Polecem Ci też filmik na YouTube - #39 - Misja kafetierka - finał, użytkownika Arabean. Zwróć uwagę na fragment od 10:40 do 13:35. Maciej Duszak opowiada jak udało mu się przyrządzić z kawiarki napar bardzo zbliżony do espresso i nie ma potrzeby kupowania ekspresu (na warunki domowe).


Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Październik 2019, 12:39:48 »
Bierz jakiś używany ekspres i dobry młynek.
Ja tak samo pije jedna, max dwie kawy i to nie każdego dnia w domu.
Kupiłem używany Domita classico i nowy młyn comandante.
Przygotowanie jakieś 5 minut.
Jestem mega zadowolony a wydałem w sumie mniej niż 1500zl.

Offline dinuś

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Kawiarki Bialetti, Hario V60-02, Phin, Mara X
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Październik 2019, 14:29:36 »
Jeszcze raz dziękuję za spory odzew.

Teraz mam większy dylemat zanim napisałem pierwszego posta. Widzę, że bez lepszego młynka się nie obędę. Muszę się na spokojnie zastanowić, poczytać i wybrać właściwą drogę.

Offline Jellyeater

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Acaso Dream PID
  • Młynek: Niche Zero, Zassenhaus Santiago
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #33 dnia: 14 Październik 2019, 07:07:21 »
Cytuj (zaznaczone)
Kawiarka daje mi pewną namiastkę i to mi wystarcza w domu.
Ostatnio ekspres pojechał do serwsu. I dziewczyna wróciła do kawiarki... No jednak stwierdziła, że to nie to samo. A była zadowolona z kawiarki. Człowiek się rozbestwia. Powrót ekspresu był radosnym wydażeniem. ;-)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #34 dnia: 14 Październik 2019, 07:57:44 »
Bo naparu z kawiarki nie da się pić i to jest fakt a nie fanaberia :-)

Offline Fan Moki

  • Wiadomości: 29
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #35 dnia: 14 Październik 2019, 08:23:23 »
 Da się wypić, czasami nawet jest to smaczne :) Ja lubię kawę z kawiarki. Czyszczenie jest tylko upierdliwe. Dripper i aeropress są jednak pod tym względem wygodniejsze. A to, że człowiek się rozbestwia to fakt. Coraz lepszy sprzęt  kawa itp. Ale z czasem staje się też leniuszkiem :)

Offline Jndziszak

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: ręczny
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #36 dnia: 14 Październik 2019, 11:20:00 »
Ciągle chodzi mi po głowie maszyna do espresso. Zwłaszcza La Pavoni są piękne...Na razie jednak wygrywa rozsądek. Kawiarka daje mi pewną namiastkę i to mi wystarcza w domu. Espresso piję w barze.

No mi też chodzi po głowie La Pavoni. Piękne maszyny. Z tym, że ja nie zawsze mam czas na bar, poza tym w okolicy nie mam nic takiego. Chciałbym espresso mieć na wyciągnięcie ręki, w domu.

Offline dinuś

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Kawiarki Bialetti, Hario V60-02, Phin, Mara X
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #37 dnia: 14 Październik 2019, 16:46:28 »

Z tym, że ja nie zawsze mam czas na bar, poza tym w okolicy nie mam nic takiego. Chciałbym espresso mieć na wyciągnięcie ręki, w domu.

Otóż to. Kawę jaką nam serwują w biurze czy knajpie gdzie czasami zaglądamy to normalnie się nie da wypić.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #38 dnia: 22 Październik 2019, 02:01:33 »
Otóż to. Kawę jaką nam serwują w biurze czy knajpie gdzie czasami zaglądamy to normalnie się nie da wypić.
To prawda. Ostatnio byłem w Wałbrzychu w hotelu Maria. Niby mają jakiś poziom, ale w kawiarni-restauracji to coś w najgorszym stylu. Niby espresso, ale ... stara kawa jedzie drewnem i stęchlizną, cremy nie uświadczysz i w sumie kawa niedobra i bez smaku.
Jak ja mam dosyć tych starych zatęchłych kaw. No nie da się tego pić.
Dlatego z radością wracamy do domu do naszej Bezzery, świeżej kawki z małej polskiej palarni, dobrego młynka ... i już człowiek wie, że żyje.

Offline dinuś

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Kawiarki Bialetti, Hario V60-02, Phin, Mara X
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #39 dnia: 22 Październik 2019, 12:44:47 »
A ja mam dylemat i to duży. Czym więcej czytam na tym forum to dochodzę do wniosku, że bez wydania min. 4-5kPLN na sprzęt to nie zrobię dobrego espresso   :o

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #40 dnia: 22 Październik 2019, 12:57:50 »
Dobre zrobisz. Wybitnego może nie. Dla zdecydowanej większości pijających espresso to co zrobisz ze sprzętu za mniejsze pieniądze będzie już znacznie lepsze od tych co mogą spotkać na mieście.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #41 dnia: 22 Październik 2019, 14:24:43 »
4-5kPLN na sprzęt to nie zrobię dobrego espresso
Jeżeli chodzi o nowe sprzęty to granica jest gdzieś pomiędzy 2.2-2.8 tys (młynek+ekspres), ale bardziej kierował bym się tu konkretnym sprzętem niż jego faktyczną ceną. Poniżej tego możne nie być różnicy pomiędzy sprzętem za 2tys a takim za 600PLN więc po co przepłacać.

"Tanie" ale zdatne ekspresy to coś koło 1400-1600 PLN (Gagia Classic, podstawowe Ascaso czy Lelity). Młynki 700-800PLN. Bardziej można poszaleć w używkach ale czasem wymaga top choć podstawowych zdolności manualnych.
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2019, 14:34:25 wysłana przez Bacek »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #42 dnia: 22 Październik 2019, 14:38:59 »
Dobre zrobisz. Wybitnego może nie. Dla zdecydowanej większości pijających espresso to co zrobisz ze sprzętu za mniejsze pieniądze będzie już znacznie lepsze od tych co mogą spotkać na mieście.

Owszem zrobi wybitne espresso - Kazak Rota. Dziękuje, dowidzenia.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline djoj

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William P72
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #43 dnia: 22 Październik 2019, 14:50:39 »
A ja mam dylemat i to duży. Czym więcej czytam na tym forum to dochodzę do wniosku, że bez wydania min. 4-5kPLN na sprzęt to nie zrobię dobrego espresso   :o
Śledząc forum i aukcje można kupić przyzwoity młynek i ekspres poniżej 3k. Moim zdaniem dobre espresso w warunkach domowych jest tego warte.
W restauracjach/barach często jest loteria, albo totalny szmelc. Jak jest gdzieś dobra kawa, to zwykle trzeba dojechać, albo podreptać specjalnie na tę okoliczność i zapłacić koło 10 pln za 3 siorbnięcia.
W domu, masz ochotę, to robisz i pijesz. Wszystko robisz dla siebie i wedle życzenia. Początkowy proces nauki nie jest usłany różami, dlatego sporo kawy (i pieniędzy) pójdzie do zlewu. Tak czy siak - warto.

Offline dinuś

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Kawiarki Bialetti, Hario V60-02, Phin, Mara X
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Czy ma to sens? Przejście z kawiarki na ekspres?
« Odpowiedź #44 dnia: 25 Październik 2019, 20:48:13 »
Już się pogodziłem z myślą, że muszę wydać na młyn około 2kPLN i około 3kPLN na ekspres. Teraz zastanawiam się co, czytam i czytam, napiszę co z tego wyjdzie.  :-\
Nie śpieszę się z decyzją, muszę mądrze wybrać, hmm.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi