Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1067038 razy)

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5220 dnia: 10 Wrzesień 2022, 22:52:11 »
Czemu nie korzystać wtedy z pojedynczej wylewki? Zwłaszcza, gdy ma się niezbyt szeroką filiżankę?
Bo pojedyncza nie jest nagrzana.

Chodzi o czysto praktyczny aspekt. Większość - chyba :mhh: - korzysta w domu z jednej kolby i jest to wylewka pojedyncza, albo podwójna (albo bottomless). Jak ktoś w większości czasu korzysta z podwójnej, to nie będzie jej zmieniał na jedno pojedyncze espresso, bo wypadałoby taką kolbę uprzednio nagrzać, potem myć, itd.
Generalnie to nie ma różnicy, tylko łatwiej z podwójnej nalać do jednej filiżanki, niż z pojedynczej do dwóch ;).
« Ostatnia zmiana: 10 Wrzesień 2022, 22:55:10 wysłana przez popcorn »
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5221 dnia: 11 Wrzesień 2022, 10:57:20 »
Robiąc doppio z podwójnego sitka i pojedynczej wylewki uzyskasz lepszą cremę na kawie. Najlepiej byłoby zaopatrzyć się w dwa portafiltry - jeden z wylewką podwójną a drugi z pojedynczą. No i wymieniać tylko sitka.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5222 dnia: 11 Wrzesień 2022, 11:03:36 »
Dzięki za odpowiedzi! :)

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5223 dnia: 11 Wrzesień 2022, 11:45:18 »
Majstry pytanie: Wpływ temperatury na stopień przepływu.

Ostatnio w lokalnej palarni coś nie pykło i kawa, którą normalnie kupuje, nie chce współpracować. Pomimo, że jest świeża, ma absolutny brak kremy, kanałuje mi i generalnie jest średnio pijalna. Skacze po temperaturach i zauważyłem, że im mniejsza temperatura, tym drobniej muszę mielić. To jest ogólna zasada, czy tak niekoniecznie powinno być?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5224 dnia: 11 Wrzesień 2022, 12:16:55 »
Pewnie jest taka zasada. Im mniejsza temperatura, tym mniejszy opór hydrauliczny kawowego ciastka. Trzeba go więc zrekompensować stopniem zmielenia.

Ze świeżą kawą coś takiego jednak nie powinno się dziać. Jeśli nie możesz uzyskać cremy, to jest ta kawa za jasno wypalona albo nawet niedopalona (w takim przypadku może być nawet ciemna).

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5225 dnia: 11 Wrzesień 2022, 14:42:27 »
Moje doświadczenia są odwrotne, zresztą nawet na forum padało pytanie o to. U mnie podniesienie temperatury skracało czas ekstrakcji. Jedyne wytłumaczenie jakie padło na WOK dotyczyło nieznacznie wyższego ciśnienia, chociaż z drugiej strony OPV pacyfikuje takie nadmiary.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5226 dnia: 11 Wrzesień 2022, 14:46:48 »
@Antonio  Jak mi jeszcze powiesz, że taka niedopalona kawa, smakowo, zachowuje się normalnie i żeby była pijalna trzeba parzyć ją w wyższej temperaturze, to będę przekonany. Bo właśnie w 96 wyszła mi w sumie najlepiej, a jej czarny wygląd raczej sugeruje temp blizej 92. Nie jest spalona jak tchibo, ale na pewno nie wyglada jakby potrzebowała aż tak wysokiej temp wody.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5227 dnia: 11 Wrzesień 2022, 15:06:04 »
Jest to dziwne, że kawa wygląda ok, jest świeża, średnio lub ciemno palona ale nie sposób zrobić espresso. Wydaje mi się, że to jedynie w przypadku niedopalenia, "ugotowania" ziaren w piecu możemy uzyskać. Za mało energii. Profil palenia (temperaturowy) może wyglądać identycznie, a efekty bywają różne w zależności od stanu pieca i transferu ciepła. Ale to tylko przypuszczenie.

Offline Koma

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Vibiemme Domobar Inox
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5228 dnia: 21 Wrzesień 2022, 18:20:17 »
Jestem początkującym użytkownikiem zestawu Vibiemme + Eureka i mam pytanie jakiej ilości kawy w kolbie się trzymać (16, 17a może 18g ), żeby uzyskać dwa espresso po 25 ml (używam na razie podwójnego sitka z podwójną wylewką). I jaki to powinien być mniej więcej przedział czasowy ?
Zakładam , że ciśnienie powinno być ok. 9bar ?

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5229 dnia: 21 Wrzesień 2022, 19:40:18 »
Doza powinna być dopasowana do sitka i danej kawy. Uzysk i czas ekstrakcji powinny być takie abyś uzyskał kawę która Tobie smakuje 😉

Nie ma jednego przypisu na espresso. Co kawa to może być wymagane inne podejście.

Edit: uzysk też w gramach, a nie mililitrach.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5230 dnia: 22 Wrzesień 2022, 00:03:01 »
Co kawa to może być wymagane inne podejście.

Bardzo mu pomogłeś i zachęciłeś, by nie skończył na pierwszym  poście.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5231 dnia: 22 Wrzesień 2022, 09:04:01 »
Ile kawy sypać? - musisz zrobić "test monety" - znajdziesz w tym wątku
Czas - zacznij od 30 sek.
Waga kawy względem waga uzyskanego naparu - miej więcej 2 x czyli np. 16 g kawy -->32 g kawy (gramy, nie ml)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5232 dnia: 22 Wrzesień 2022, 10:24:44 »
Bardzo mu pomogłeś i zachęciłeś, by nie skończył na pierwszym  poście.

Espresso to nie jest łatwy temat, nie ma co się oszukiwać ;) Nie ułatwia sprawy fakt, że każdy z nas jest inny i dla każdego pod pojęciem "dobra kawa/dobre espresso" może znaleźć się coś innego.

Szkodliwą bzdurą jest dla mnie pisanie, że dobre espresso zrobi się w np. w 25s. Później ludzie kodują sobie, że to co uzyskali to jest już to dobre espresso no bo czas się zgadza przecież. Mamy po chwili na forum post pod tytułem "dlaczego kawa jest tak kwaśna skoro było 25s?". Jedyna metoda na dojście z daną kawą do zadowalających efektów to własny smak i próbowanie.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5233 dnia: 22 Wrzesień 2022, 10:26:39 »
może warto sobie kupić podwójne sitko VST i sypać zawsze 18g bo później po wymianie sitek wrócisz do punktu wyjścia :):)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5234 dnia: 22 Wrzesień 2022, 11:17:30 »
Niestety to nie zawsze działa. Wystarczy zmienić stopień palenia ziaren na ciemniejszy i te 18g będzie miało większą objętość, a jasne mniejszą. Różne maszyny mają mniej lub bardziej wystający prysznic, kolba może pozwalać na płytsze lub głębsze dociągnięcie. Im więcej wiesz tym trudniej o jednoznaczną odpowiedź. Każdorazowe sprawdzanie po zmianie na całkiem nową kawą testem monety będzie dawać bardziej przewidywalne efekty i na dodatek jest tańsze, 5 gr to w końcu znacznie mniej niż ponad 200 zł na VST ;)
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi