Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 273302 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #810 dnia: 04 Październik 2021, 11:52:48 »
Wydaje mi się że powoli wynurzając powinieneś dojść do miejsca w którym jeszcze nie chlapie a już napowietrza. Z drugiej strony skoro go masz to w czym problem żeby sprawdzić nie na 100% parę?

A jaka tam jest dysza? Może jakaś 4 otworkowa z inną metodą spieniania, może w instrukcji coś jest?

Offline quattro4ever1

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Fracino Heavenly, BFC LIRA 2GV
  • Młynek: Compak K6,
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #811 dnia: 04 Październik 2021, 17:11:06 »
Wydaje mi się że powoli wynurzając powinieneś dojść do miejsca w którym jeszcze nie chlapie a już napowietrza. Z drugiej strony skoro go masz to w czym problem żeby sprawdzić nie na 100% parę?
tak podpowiada doświadczenie ale rzeczywistość swoje, nie ma takiego punktu właśnie, albo zanurzone w mleku albo jakiekolwiek próby podniesienia kończą się chlapaniem,
próbowałem odkręcać tylko trochę ale nie jestem pewny czy to ma sens, bo temperatura praktycznie nie rośnie ani mleko się nie chce spieniać
A jaka tam jest dysza? Może jakaś 4 otworkowa z inną metodą spieniania, może w instrukcji coś jest?
dysza z trzema, dosyć dużymi otworami, instrukcja to 3 strony i właściwie nic w niej nie ma

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #812 dnia: 04 Październik 2021, 20:17:09 »
Próbowałeś według tego filmu? 3 łata mi nie wychodziło a zaczęło jak go posłuchałem. Jak masz za dużo mocy to możesz też zatkać wykałaczką jeden otwór (ten najbliżej maszyny). U mnie Oscar na dyszy z Linea Mini ma za dużo mocy aby dobrze spieniać 140ml mleka (ale 280 już tak) więc zatkalem jeden otwór. To plus technika z filmu i jest bardzo ok

Offline quattro4ever1

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Fracino Heavenly, BFC LIRA 2GV
  • Młynek: Compak K6,
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #813 dnia: 04 Październik 2021, 20:48:37 »
Próbowałeś według tego filmu?3 łata mi nie wychodziło a zaczęło jak go posłuchałem. Jak masz za dużo mocy to możesz też zatkać wykałaczką jeden otwór (ten najbliżej maszyny). U mnie Oscar na dyszy z Linea Mini ma za dużo mocy aby dobrze spieniać 140ml mleka (ale 280 już tak) więc zatkalem jeden otwór. To plus technika z filmu i jest bardzo ok

jutro spróbuję, aż wstyd, że muszę oglądać takie filmy (po tylu latach z różnymi ekspresami) ale przy obecnym się poddałem, naprawdę nie mam pojęcia co dalej,
jutro sprawdzę porady z filmu i dam znać, dziękuję za link

Offline quattro4ever1

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Fracino Heavenly, BFC LIRA 2GV
  • Młynek: Compak K6,
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #814 dnia: 05 Październik 2021, 09:18:22 »
poranna kawa wypita,
spienianie bez zmian czyli znowu chlapie i pryska, ewidentnie za duże ciśnienie pary,
po prostu ciśnienie jest tak duże, że robi kocioł w dzbanku z mlekiem, dziwne to trochę,
następne w kolejce to zatkanie jednej lub dwóch dysz,

ps.
ten post mogłem modyfikować ale poprzedniego już nie, tak ma być?

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #815 dnia: 05 Październik 2021, 09:35:42 »
Jakiej pojemności kubka używasz? Ja używam 400 ml i wlewam ok 200 ml mleka, przy dyszy z 2 dziurkami. Przy dużym ciśnieniu, 4 otworkach i małej ilości mleka, sam impet pary na starcie wywali mleko z kubka....

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #816 dnia: 05 Październik 2021, 09:43:28 »
@quattro4ever1 nagrasz jak to wygląda?

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #817 dnia: 05 Październik 2021, 12:41:39 »
......
spienianie bez zmian czyli znowu chlapie i pryska, ewidentnie za duże ciśnienie pary,
...

Spróbuj z większym dzbankiem i włóż końcówkę bardzo głęboko, postaraz się wytworzyć wir na razie nie przejmując się pompowaniem powietrza, poćwiczysz wir reszta przyjdzie sama

Offline quattro4ever1

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Fracino Heavenly, BFC LIRA 2GV
  • Młynek: Compak K6,
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #818 dnia: 05 Październik 2021, 16:48:39 »
Jakiej pojemności kubka używasz? Ja używam 400 ml i wlewam ok 200 ml mleka, przy dyszy z 2 dziurkami. Przy dużym ciśnieniu, 4 otworkach i małej ilości mleka, sam impet pary na starcie wywali mleko z kubka....
zwykle używałem 330 ml kubka i wlewałem 150 ml mleka,
teraz używam kubka 480 ml i nalewam 200 ml,
efekt taki sam, sztorm w kubku


Offline quattro4ever1

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Fracino Heavenly, BFC LIRA 2GV
  • Młynek: Compak K6,
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #819 dnia: 05 Październik 2021, 16:49:08 »
@quattro4ever1 nagrasz jak to wygląda?
nagram jutro rano

skansen

  • Gość
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #820 dnia: 05 Październik 2021, 16:52:45 »
Nie znam Twojego ekspresu ale jego dane wskazują, że to kawał maszyny :ok: Bojler 2,3L i grzałka 2,85kW. Zwłaszcza moc grzałki, jak na domowy sprzęt jest spora. Może więc nie trzeba-przynajmniej podczas nauki-otwierać zaworu na maksimum?

Offline quattro4ever1

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Fracino Heavenly, BFC LIRA 2GV
  • Młynek: Compak K6,
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #821 dnia: 05 Październik 2021, 16:53:14 »
trochę poszperałem w internecie i chyba nie tylko ja mam taki problem:

"I have a Heavenly which produces steam like the flying scotsman so makes it difficult to get good microfoam on smaller amounts of milk. I know I probably need a new steam tip with less/smaller holes but not sure what to go for or where to buy (I presume fracino sell them but their postage charge is relatively high for small value orders) What are other heavenly/cherub owners using? I presume mine is stock which, I think, is 4 x 1.5mm"

ludzie mu odpisali żeby zmienić końcówkę na 4x1mm,
można to kupić jakoś tak bez kombinacji?
załączam fotkę mojej końcówki pary

Offline quattro4ever1

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Fracino Heavenly, BFC LIRA 2GV
  • Młynek: Compak K6,
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #822 dnia: 05 Październik 2021, 17:01:30 »
Nie znam Twojego ekspresu ale jego dane wskazują, że to kawał maszyny :ok: Bojler 2,3L i grzałka 2,85kW. Zwłaszcza moc grzałki, jak na domowy sprzęt jest spora. Może więc nie trzeba-przynajmniej podczas nauki-otwierać zaworu na maksimum?
też to próbowałem, nie działa, zawór pary działa bardzo agresywnie, można go otworzyć i zamknąć jednym pociągnięciem zewnętrznej krawędzi dłoni,
może jakbym grzał mleko w wiadrze 20 l to byłoby ok, bo teraz ciśnienie chce wypchnąć mleko z dzbanka, muszę po prostu zmienić końcówkę na taką
z mniejszymi otworami, jutro jeszcze postaram się kolejny raz mniej odkręcić parę i zobaczę co z tego wyjdzie,
przez ostatnie 10 lat obleciałem kilka ekspresów ale z takim czymś się jeszcze nie spotkałem, pracowałem na dwugrupowych profesjonalnych i zawsze
potrafiłem spienić mleko, w domu mam jeszcze La Pavoni DMB i za jego pomocą spieniam mleko idealnie :-)

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #823 dnia: 10 Październik 2021, 11:56:09 »
Już o to pytałem ale nie odpowiedziałeś. Czy próbowałeś zatkać otwory w dyszy wykałaczką (jeden lub 2 otwory)? Mam tak u siebie w Oskarze zrobione bo też nie byłem w stanie spieniać małej ilości mleka. Zobacz to https://youtu.be/h2iOZb6mWic?t=212

Offline quattro4ever1

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Fracino Heavenly, BFC LIRA 2GV
  • Młynek: Compak K6,
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #824 dnia: 11 Październik 2021, 10:07:45 »
Już o to pytałem ale nie odpowiedziałeś. Czy próbowałeś zatkać otwory w dyszy wykałaczką (jeden lub 2 otwory)? Mam tak u siebie w Oskarze zrobione bo też nie byłem w stanie spieniać małej ilości mleka.
tak, zatkałem jeden z otworów wykałaczką, jest minimalna poprawa ale szału nie ma, dzisiaj zatkam jeszcze jeden :-)
problem polega na tym, że ciśnienie pary jest tak duże, że sam proces grzania mleka trwa dosłownie kilka sekund
co praktycznie wyklucza jakieś kombinacje i próby,
miałem nagrać film jak to wygląda ale sam nie jestem w stanie tego poprawnie zrobić, nie mam żadnego statywu
na telefon :-(

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi