Autor Wątek: Ascaso UNO PID + młynek i akcesoria - garść pytań przed zakupem  (Przeczytany 4649 razy)

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Ascaso UNO PID + młynek i akcesoria - garść pytań przed zakupem
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Styczeń 2023, 18:32:32 »
Czyli wygląda na to, że przy tym ekspresie da radę opanować technikę, może nie na poziomie spełniającym wytyczne INEI, ale zadowalającym wytyczne własnego podniebienia - to dla mnie naprawdę dobra wiadomość. Dałeś radę w miarę od razu wstrzelić się w grubość przemiału czy pierwsze shoty się nie przeciskały albo wręcz lały jak wodospad?
Zdecydowanie robiłem za drobną kawę. Po 10-12 shotach było już ok. Dzisiaj raczej delektuje się kawą, czasem poleci ciut szybciej jak przestawiam się z mielenia pod dripa - wtedy zalewam americano i też jest ok.

Jasnych paleń nie testowałem - typowe kawy pdo espresso raczej. Obecnie u mnie króluje Palarnia Blend - żona preferuje mieszanki brazylijskie, ja bardziej egzotyczne :)

Ascaso to świetny sprzęt - dodatkowo fantastycznie wygląda.

Offline emka Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso UNO PID, Phin, Clever Dripper, Aeropress
  • Młynek: G-Micron, Baratza Encore
Odp: Ascaso UNO PID + młynek i akcesoria - garść pytań przed zakupem
« Odpowiedź #31 dnia: 01 Luty 2023, 16:47:15 »
@Gmtb Wprawdzie jeszcze czekam na ekspres, ale zawczasu się podpytam - w moim G-Micron ustawiłeś punkt "0", w związku z tym w okolicach jakich wartości polecałbyś mielenie kaw pod espresso, tak na początek eksperymentów? Oczywiście kawa kawie nierówna, ale chodzi mi o zgrubne okolice na skali młynka, żebym na początek przynajmniej poruszał się we właściwych rejonach a nie błądził po całej skali jak dziecko we mgle. Na pierwszy ogień będę testował Ariadnę lub Stormy Weather od Antonia, bo to jednak chyba lepszy wybór na naukę ekspresu niż jasno palone single, o których wcześniej myślałem.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso UNO PID + młynek i akcesoria - garść pytań przed zakupem
« Odpowiedź #32 dnia: 02 Luty 2023, 09:46:23 »
Powinieneś zacząć pomiędzy 30-40 dla porcji około 18-20 gram.

Offline emka Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso UNO PID, Phin, Clever Dripper, Aeropress
  • Młynek: G-Micron, Baratza Encore
Odp: Ascaso UNO PID + młynek i akcesoria - garść pytań przed zakupem
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Luty 2023, 21:58:09 »
Dzięki, no to jutro będzie testowanie (już nie mogę się doczekać, mam nadzieję, że kurier przyjdzie z rana  [emoji38]).

Offline emka Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso UNO PID, Phin, Clever Dripper, Aeropress
  • Młynek: G-Micron, Baratza Encore
Odp: Ascaso UNO PID + młynek i akcesoria - garść pytań przed zakupem
« Odpowiedź #34 dnia: 07 Luty 2023, 21:15:39 »
Proszę Państwa, oto miś,
miś był bardzo dzielny dziś.
Chętnie Państwu kawę poda.
Nic nie pryska. A to szkoda.

No to chwalę się  [emoji38]. Pierwsza kawa za mną.
Młynek za radą Grzegorza ustawiłem na 35, w ruch poszła Ariadna, doza 18 g.
PID na 100 stopni (nie wiem ile wtedy wychodzi na grupie, pewnie ok. 93-95), preinfuzja 3 sekundy, ciśnienie ustawiłem wcześniej na ślepym sitku na 11 bar (z jakiegoś powodu fabrycznie było 13), ekspres i kolbę z sitkiem wygrzałem porządnie ponad 30 minut.
Zrobiłem wszelkie czary-mary (WDT + Motta leveler), docisnąłem tamperem Kazaka ok. 10 kg, położyłem na górę puck screena (wcześniej wygrzanego w gorącej wodzie) i jazda.
Spodziewałem się, że kawa wyląduje wszędzie tylko nie w filiżance, więc żeby nie malować kuchni podstawiłem filiżankę pod sam NPF, a tymczasem totalne zaskoczenie. Żadnego kanałowania, pojedynczy strumień (niestety filiżanka była tak wysoko, że nie miałem za bardzo możliwości dokładnej obserwacji ekstrakcji na dnie sitka), użyłem wagi, żeby zaprogramować dozę i okazało się, że przy pierwszym strzale w życiu wyszło mi 38 g naparu w 29 sekund z 18 g mielonki. Crema była, choć bez jakiegoś mega szału jeśli chodzi o grubość (choć ciężko ocenić, bo naczynie nie było szklane tylko ceramiczne, poza tym to była naprawdę duża filiżanka, więc crema się rozeszła na boki), tygrysa brak, ale nie spodziewałem się cudów za pierwszym razem. Doppio w smaku delikatne i przyjemne, bez jakiegoś szczególnego kwasu. Z ciekawości spieniłem też mleko według wskazówek z filmiku Jamesa Hoffmanna i wyszło bardzo dobre, ale następnym razem ciut wcześniej przejdę od napowietrzania do wygładzania, bo trochę za dużo mi to mleczko spuchło. Na szczęście po dobrym zamieszaniu był błyszczący jogurcik.

Takie początki są naprawdę zachęcające. Po lekturze forum spodziewałem się nie wiadomo jakich problemów, a tymczasem poszło totalnie bezboleśnie. Warto było poświęcić wcześniej masę godzin na czytanie forum i oglądanie Youtube, bo dzięki temu oszczędziłem sobie wiele frustracji.

Niestety fotki kawy nie pstryknąłem, ale za to mam ciastko po odbiciu z sitka.

ciastko-001.jpg

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Ascaso UNO PID + młynek i akcesoria - garść pytań przed zakupem
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Kwiecień 2023, 10:22:15 »
I jak wrażenia z dalszego użytkowania? Do mnie ekspres wrócił po przeglądzie i jak się okazuje bez zarzutu działa i będzie działał (oby!).

Więc na razie lecimy dalej, jeszcze ECM troche poczeka ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi