Autor Wątek: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory  (Przeczytany 7624 razy)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Wrzesień 2022, 17:04:56 »
Czyli też jest to marki Volt? z Akumulatorem 100Ah?

Tak, allegro wyświetla mi tą aukcje jak kliknę w moje 'kupione', ale chyba podmienili troszkę opis(?)
Ja mam biały sinusPRO-500PLUS z aku jak na fotce, czyli 100Ah VRLA AGM 12V
939PLN + 13 dostawa

Powinien ze 24h działać (elektronika + pompa CO + pompa cyrkulacji CWU), ale nie testowane, na tak długo nigdy prądu nie wyłączyli, a wtyczki wyciągać dla samego testu nie chciałem ;)


Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Wrzesień 2022, 17:15:06 »
Do zasilania awaryjnego komputera i ogrzewania CO w firmie, użytkuję przetwornicę Intex podpiętą do zwykłego akumulatora samochodowego Topla. Działa bezproblemowo od 3 lat.  Jedynie jest głośne.
W domu do kotłowni zakupiłem Volt sinus pro 1000W oraz zestaw  oparty na Przetwornicy solarnej SinusPRO-1000S 12V 1000VA SOLAR z wbudowanym regulatorem ładowania MPPT 40A firmy Volt Polska.
Później gdzie doczytałem że do pieca Buderus, coś tam niespecjalnie nadaje się, więc odłączyłem i przy okazji przeglądu skonsultuję z serwisem.
Media w ubiegłym roku straszyły nas mogącym wystąpić blackout jesienią i zimą 2022. Teraz widzę, że to całkiem realne. Przeglądałem oferty generatorów i sama chińszczyzna. Nie mam pojęcia na co zdecydować się.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Wrzesień 2022, 17:48:44 »
Czyli masz nawet dwa systemy awaryjnego zasilania? Ten pierwszy to ups? Ten drugi to już fotowoltaika z bateriami słonecznymi?

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Wrzesień 2022, 18:29:03 »
A trzeci - Intex z pełnym sinusem  używam w pracy. U mnie na wsi często wyłączają prąd. Przy awarii dobrze sobie radzi nawet ze sprzętem grającym. Bez potrzeby staram się nie nadwyrężać akumulatora i gdy większa przerwa w dostawie prądu, to wyłączam zbędne urządzenia. Wcześniej z typowymi ups-ami komputerowymi był problem, bo szybko rozładowywały się.
https://image.ceneostatic.pl/data/products/26804626/i-przetwornica-do-awaryjnego-zasilania-intex-kom0312-600w-12v-dc-gt-230v-ac-z-prostownikiem-pelny-sinus.jpg

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Wrzesień 2022, 19:15:06 »
Robiłem próbę na piecu 6kg z przetwornicą Sinus 3000 12/230V (1500W ciągłego obciążenia, chwilowo 3000) i akumulatorem AGM 100 Ah. Parametry z tabliczką znamionową się zgadzały (ciągłe obciążenie mniejsze niż 1500W, nie pamiętam dokładnie ile). Szybkie przełączanie zasilania, tak że elektronika nie zauważała chwilowego zaniku napięcia. Piec o ile pamiętam ma 4 silniki (bęben, wyciąg, mieszadło, cooler) z czego dwa pracują cały czas. W parametrach falowników ustawiłem wolny start silników coolera i mieszadła żeby zmiejszyć prąd rozruchowy. Efekt był taki, że co drugą próbę przetownica sygnalizowała błąd i wyłączała się, a po którejś kolejnej spektakularnie wyzionęła ducha. Najwidoczniej rozruch silników indukcyjnych to było niej za dużo. Sklep bez pytania zwrócił kasę. Dostałem na testy UPS Power Sinus 4000 12/230 (12kW przez 20 sekund), bo akumulatora nie dało się zwrócić i działał (UPS) bez problemu - testowane wyciąganiem wtyczki. Udało się nawet uratować  batch z zacnym ziarnem. Niestety nagle przyszedł lockdown i zakup nie doszedł do skutku, bo priorytety się zmieniły, ale mogę z czystym sumieniem polecić. Niestety przy silnikach indukcyjnych trzeba przewymiarować. Niby ta sama firma, ale zupełnie inna klasa produktu. Pomijając, że jeden to tylko przetwornica, a drugi to zasilacz awaryjny, to przede wszystkim pierwszy ma w nazwie moc chwilową, a drugi moc ciągłą. Moim zdaniem nie ma co oszczędzać

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Wrzesień 2022, 21:51:31 »
A normalne kwasowo-ołowiowe głębokiego rozładowania -- czy trzeba tam czasem dolać wody i odprowadzać jakieś gazy?
Nie istnieje coś takiego. Głębokiego rozładowania to akumulatory żelowe, więcej wspólnego mają z AGM. Można szukać jako akumulatory do kamperów, motorówek, łódek i innych takich.

A swoją drogą, jeśli podłącza się sprzęt, który nie może mieć przerwy w dostawie napięcia(nawet rzędu 2ms) to trzeba szukać UPSa w architekturze online. Ale robi się bardzo drogo...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Wrzesień 2022, 08:08:29 »
Nie istnieje coś takiego. Głębokiego rozładowania to akumulatory żelowe, więcej wspólnego mają z AGM. Można szukać jako akumulatory do kamperów, motorówek, łódek i innych takich.

W sumie ołowiowe to chyba od dawna były, tylko należy szukać "trakcyjne" a nie rozruchowe, np. do Melexów

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Wrzesień 2022, 09:03:37 »
A tego to nie widziałem. A ołowiowe, dobrze powiedziane, były ;) Jak się ostatnio przeprowadzała firma, w której pracuję, znaleźliśmy w szafie jakieś dziwne urządzenie z zalanym płynem, dziwnym trafem stało przy sprzęcie sieciowym. Szybkie google i okazało się, że to UPS - tyle że z lat 70tych czy 80tych ^^

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Wrzesień 2022, 15:54:18 »
Ciekawe jak długo będziemy mogli pracować, nie narażając akumulatora na szwank?
To okazuje się krytyczne. Jeszcze nie połączyłem ani nie testowałem mojego zestawu, ale mam sporo wątpliwości. Dajmy na to, że moc silników w naszym piecu to 1000W. Przy 12V akumulatora daje to ogromny prąd: I=P/U=83A. Zdaje się, że to bliskie maksymalnej wartości. Poza tym, ostatnio same złe rzeczy wyczytałem o akumulatorach AGM. Ludzie sporo w nie inwestowali, budując banki energii do systemów off-grid. Okazuje się, że po paru głębszych rozładowaniach, pojemności tych baterii znacząco maleją.

Niesamowita jest to dziedzina nauki. Nie dość, że elektryczność/elektronika/energetyka to jeszcze chemia. Podobno nowe generacje akumulatorów LiFePO4 są znacznie lepsze do instalacji off-grid i awaryjnych. Ilość cykli ładowania/rozładowania znacznie przewyższa wartości dla AGM. Czas pracy LiFePO4 też zdaje się być większy, bo rozładowanie może być głębsze. Z kolei ceny LiFePO4 są horrendalne.

Dalej, zwykłe kwasowo-ołowiowe są najtańsze, ale nie cierpią stanu rozładowania -- dlatego w samochodach wciąż są ładowane i naładowane. W zasadzie służą tylko do rozruchu. Ze względu jednak na cenę i popularność, mają sporo zwolenników. Są tutaj wersje np. napędzające melexy, wózki widłowe czyli akumulatory trakcyjne. Mniej im straszne głębokie rozładowanie, ale wymagają chyba obsługi i troski.

Tutaj rzeczowy wykład i porównanie różnych typów akumulatorów:

« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień 2022, 16:04:44 wysłana przez Antonio »

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Wrzesień 2022, 16:18:54 »
LiFePO4 są oczywiście lepsze, ale znacznie droższe i wymagają przystosowanej do nich ładowarki. Zwykłe UPSy raczej tylko ołowiowe obsługują. Przy zasilaniu awaryjnym wg mnie nie ma sensu ich kupować, bo korzystanie z nich będzie bardzo sporadyczne...
Np. przy solarnej instalacji off-grid z założenia mamy ładowanie w dzień i rozładowywanie w nocy, czyli ~365 cykli / rok. Podobnie samochody elektryczne non stop ładują na prawie pełno i rozładowują do dolnej granicy, dlatego używają (również drogich) LiPo
Awaryjnie to 1-5x (?) prądu braknie? AGM, (czy na siłę nawet samochodowy rozruchowy) da radę.
Oczywiście przed zakupem należy sprawdzić ile te silniki faktycznie biorą i często problemem jest prąd rozruchowy (zazwyczaj mocno większy), tak, żeby falownik dał radę toto odpalić + dobranie pojemności akumulatora...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Wrzesień 2022, 17:35:57 »
Taką mam nadzieję, że pobór prądu w trakcie normalnej pracy jest sporo mniejszy niż podczas startu i w związku z tym moje ustrojstwo pociągnie godzinę. Mniej więcej tyle trzeba, by skończyć zaczęty proces i wychłodzić maszynę.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Wrzesień 2022, 18:41:49 »
W sumie wystarczy na jedno palenie podpiąć sprzęt przez "inteligentną wtyczkę" z pomiarem mocy za ~kilkadziesiąt PLN.
Można tak łatwo sprawdzić w miarę realne zużycie prądu, plus zazwyczaj maksymalny pobierany prąd, często wykres zużycia w funkcji czasu...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #28 dnia: 25 Wrzesień 2022, 21:11:58 »
Muszę sobie w końcu takowe sprawić. Polecasz jakieś konkretne?

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Zsilanie awaryjne UPS, przetwornice, falowniki, inwertery, akumulatory
« Odpowiedź #29 dnia: 25 Wrzesień 2022, 22:20:51 »
Nie mam pojęcia, ja kupiłem wyglądające w miarę OK, styczeń tego roku 52,33PLN za 2 szt (jakaś promocja była...)
https://shopee.pl/Wtyczka-EU-WIFI-Bezprzewodowe-gniazdo-zdalnego-sterowania-Inteligentna-wtyczka-czasowa-Sterowanie-g%C5%82osowe-UE-Home-Fire-Retardant-PC-Inteligentne-gniazdo-zasilania-aaninimall-i.550746123.15805409396
Trochę się pobawiłem i leżą, bo np. po ~miesiącu same się wyłączyły (a na jednej była lodówka ;) )
Dobrze, że byliśmy na wsi i od ręki włączyłem...

Pewnie każda będzie OK, jeśli ma prąd z 10A (2.4kW) i pomiar zużycia.

W sumie jest watek o takich "wtyczkach"
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=974.msg24386#msg24386




 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi