Autor Wątek: Jura E8 - jak znaleźć złoty środek - ustawienia?  (Przeczytany 2762 razy)

Offline ark4diusz

  • Wiadomości: 3
Jura E8 - jak znaleźć złoty środek - ustawienia?
« dnia: 17 Wrzesień 2022, 22:31:58 »
Cześć,

Kilka dni temu zakupiłem ekspres Jura E8. Zrobiłem kilkanaście kaw - i ciągle nie mogę znaleźć optymalnych ustawień, a kawa pozostaje niesmaczna - zastanawiam się, co robię nie tak. Przeczytałem kilkanaście różnych tematów na forum, obejrzałem masę filmików, natomiast trudno znaleźć informacje co należy robić w jakiej kolejności.

Niektóre opinie są na zasadzie żeby młynek ustawić na najdrobniejsze mielenie i bawić się pozostałymi ustawieniami, inni mówią żeby zmienić wszystkie ustawienia.

Zmierzam do tego, że w takim przypadku żeby znaleźć ten złoty środek, to powstaje z kilkadziesiąt różnych kombinacji ustawień:
- Młynek - 7 ustawień
- Temperatura wody - 3 ustawienia
- Moc kawy - bodajże 10 ustawień
- Ilość wody - kilka ustawień

Jeśli chodzi o moje preferencje, to głównie cappuccino, latte, lżejszy smak kawy.

Chyba, że w moim przypadku na starcie źle wybrałem kawę, do tej pory próbowałem:
- Brazilian Roast Wysocki Coffee
- Lawazza e Crema Aroma
- Green Caffe Nero Classic (taka mi smakuje w kawiarni Green Caffe)

Wiem, że w większości wypadków do automatów polecane są kawy średnio/mocno palone, z drugiej strony z racji że młynek mieli gorzej niż profesjonalne młynki warto zawsze dać na najdrobniejsze mielenie w automatach?

Czy są po prostu jakieś dobre praktyki?
- Np. zacząć od ustawienia młynków - jeśli tak to w jakich pozycjach? Czy wszystkie, czy wystarczą pozycje najmniejsza, środkowa, mocna?
- Czy sterować mocą kawy, czy jednak w przypadku espresso w automatach warto dać na maksa?
- Woda - z pewnych filmików było powiedziane, że zawsze najwyższa temperatura, kilka tematów na forum mówiło, że warto dać najniższą

Staram się znaleźć złoty środek


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jura E8 - jak znaleźć złoty środek - ustawienia?
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Wrzesień 2022, 11:37:14 »
Moc kawy - bodajże 10 ustawień
Czym skutkuje ten parametr od 1 do 10? Czasem parzenia?
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: Jura E8 - jak znaleźć złoty środek - ustawienia?
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Wrzesień 2022, 12:11:30 »
Zmierzam do tego, że w takim przypadku żeby znaleźć ten złoty środek, to powstaje z kilkadziesiąt różnych kombinacji ustawień:
- Młynek - 7 ustawień
- Temperatura wody - 3 ustawienia
- Moc kawy - bodajże 10 ustawień
- Ilość wody - kilka ustawień
Chcąc uzyskać napar najbardziej zbliżony do espresso ustawiłbym młynek na najdrobniejsze mielenie, temperaturę na średni poziom, moc kawy na maksimum (to jest masa, doza mielonego ziarna kawy) a ilość wody na minimum. Potem ewentualnie bym ewentualnie zwiększył ilość wody. W dalszych krokach manipulowałbym temepraturą.   

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jura E8 - jak znaleźć złoty środek - ustawienia?
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Wrzesień 2022, 12:39:30 »
to jest masa, doza mielonego zi
arna kawy)
Znaczy 16g przy 10? 

@ark4diusz
Wsyp do zasobnika Green Cafe Nero, bo znasz jej smak i kombinuj jak napisał Skansen.  Zmierz czas ekstrakcji, czy jest w okolicach 25-30s, minimum 20s.
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: Jura E8 - jak znaleźć złoty środek - ustawienia?
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Wrzesień 2022, 12:48:07 »
to jest masa, doza mielonego zi
arna kawy)
Znaczy 16g przy 10? 
Dokładnie tak. Przy maksymalnym ustawieniu powinno być 16g właśnie.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Jura E8 - jak znaleźć złoty środek - ustawienia?
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Wrzesień 2022, 13:16:52 »
Szczerze mówiąc, to mało prawdopodobne żeby to było 16g,biorąc pod uwagę czas mielenia i średnicę żaren młynka w ekspresie.
Naturalnie mogę się mylić, ale miałem kiedyś dokładnie ten model i schodziło mi duuuużo mniej kawy niż przy kolbie, a ustawienia mocy zawsze miałem na 10.
Warto może zasypać 160 g kawy i czy na 10 kaw to wystarczy ?



« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2022, 14:03:23 wysłana przez fill »

skansen

  • Gość
Odp: Jura E8 - jak znaleźć złoty środek - ustawienia?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Wrzesień 2022, 14:57:08 »
Warto może zasypać 160 g kawy i czy na 10 kaw to wystarczy ?
Sam jestem ciekaw wyników takich pomiarów... Zwłaszcza, że już kilka razy okazało się, że specyfikacja swoje a rzeczywistość swoje :)

Offline ark4diusz

  • Wiadomości: 3
Odp: Jura E8 - jak znaleźć złoty środek - ustawienia?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Wrzesień 2022, 16:41:56 »
Dobrze,

poniżej podsumowanie moich ustawień.

Kawa, której używałem: Lavazza Crema E Aroma

Zacząłem od sprawdzenia ile przy ustawionej największej mocy uda mi się uzyskać "czystej zmielonej kawy" - kierowałem się filmikiem Jamesa Hoffmanna (How To Dial In A Bean To Cup Machine (Like A Nerd)). Poczekałem aż ekspres zmieli kawę i od razu wyłączyłem go z wtyczki, mielenie 2/6 (drugie najdrobniejsze - w powyższym filmiku James wspomniał, że nie powinno się dawać najdrobniejszego mielenia w automatach). Próbowałem 3 razy i waga zmielonej kawy wychodziła mi od 12 - 16g, czyli kierując się zasadą 1:2 1:3 powinienem mieć od 24 - 48g naparu

Dalej zacząłem testowanie:

1 próba:
Program: espresso
Moc: max
Młynek: 2/6 (drugie najdrobniejsze)
Temperatura wody: najwyższa
Ilość wody: 50 ml

Czas: (powinien być liczony od uruchomienia pompy, krótko po mieleniu do końca czasu pracy): 26.1 sek
Uzysk: 44g

2 próba:
Wszystkie parametry takie same, zmieniona tylko temperatura wody:
Czas: 27.5 sek
Uzysk: 46g

Co ciekawe, przy innych parametrach niezmienionych, zacząłem zmieniać ustawienia młynka i uzyski oraz czas były praktycznie takie same

Chcąc dojść bliżej do właściwych proporcji zacząłem zmniejszać ilość wody: do 45 i 40 ml, przy takich samych parametrach:

3 próba
Moc: max
Młynek: 2/6 (drugie najdrobniejsze)
Temperatura wody: najwyższa
Ilość wody: 45 ml

Czas: (powinien być liczony od uruchomienia pompy, krótko po mieleniu do końca czasu pracy): 22.5 sek
Uzysk: 44g

4 próba
Moc: max
Młynek: 2/6 (drugie najdrobniejsze)
Temperatura wody: najwyższa
Ilość wody: 40 ml

Czas: (powinien być liczony od uruchomienia pompy, krótko po mieleniu do końca czasu pracy): 21.5 sek
Uzysk: 36g

Co dalej powinienem robić?

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Jura E8 - jak znaleźć złoty środek - ustawienia?
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Wrzesień 2022, 06:49:29 »
Wywalić kawę i kupić świeżo paloną.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Jura E8 - jak znaleźć złoty środek - ustawienia?
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Wrzesień 2022, 09:25:56 »
@ark4diusz
W swojej Jurze od początku do końca młynek skręcony miałem na minimum, bo kawa w takim ustawieniu kawa była najsmaczniejsza i najmocniejsza. Po dwóch latach żarna były naturalnie trochę przeorane, ale  innego wyniku się nie spodziewałem. Skoro chcesz pić możliwe najlepszej jakości espresso z Jury, musisz skręcić przemiał na minimum - tylko zrób to przy pustym młynku. Nie spodziewaj się jednak wyników jak z kolby.
Z Twoich pomiarów wynika tylko tyle, że zmiana ilości wody skutkuje krótszym czasem pompy.
Wyniki pomiarów zmielonej dozy 12 do16g - zwróć uwagę, że to różnice rzędu 25%, niestety nie pozwalają wyciągnąć żadnych wniosków - może tylko taki, że albo źle mierzyłeś, albo retencja jest ogromną.
Zrób tak jak Ci poradził @Fux i kup kawę ze sprawdzonej palarni, ale nie najtańszą z palarni z Allegro, dobierając swój profil smakowy. I zasyp jednak hopper zważoną dawką ziarna, żeby wiedzieć "średnio" jaką dozę stosujesz. Z tego ekspresu można pić przyzwoitą kawę.
Powodzenia



Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Jura E8 - jak znaleźć złoty środek - ustawienia?
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Wrzesień 2022, 13:29:24 »
Wywalić kawę i kupić świeżo paloną.
Dokładnie.
W domu pd lat sypię kawy tylko z palarni.
Ostatnio w pracy namówiłem kolegów na zmianę i wszyscy odczuli różnicę na plus.
Życie za krótkie jest, aby pić marketowy syf.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi