Autor Wątek: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych  (Przeczytany 6043 razy)

Offline Zygbert

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Profitec PRO300, Bialetti Fiammetta, v60
  • Młynek: Fiorenzato F64e, Hario Slim
Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« dnia: 01 Luty 2022, 12:47:44 »
Cześć!

Chęć próbowania nowych sprzętów popycha mnie delikatnie do wymiany la pavoni na coś innego.
Co do wymagań. Ekspres będzie robił ok 4-6 czarnych kaw dziennie, mlecznych kaw nie robię. Zależy mi na lepszej stabilności temperatury (może coś z PID), relatywnie szybkiej gotowości od włączenia do parzenia kawy, możliwości zrobienia kilku kaw pod rząd.

Budżet - im taniej tym lepiej, ale też bez przesady, powiedzmy do 5500 zł

Typy - Lelit Elizabeth, może Quick Mill Carola PID, może coś innego? A może tylko do czarnych kaw wymiana europiccoli jest bez sensu? Jakie macie doświadczenia?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Luty 2022, 12:52:17 »
może coś innego?

W tym przedziale proponuję dodać jeszcze z ASCASO modele DREAM PID oraz UNO PID. Spełniają wymienione wymagania.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Luty 2022, 13:15:39 »
Cześć!

Chęć próbowania nowych sprzętów popycha mnie delikatnie do wymiany la pavoni na coś innego.
Co do wymagań. Ekspres będzie robił ok 4-6 czarnych kaw dziennie, mlecznych kaw nie robię. Zależy mi na lepszej stabilności temperatury (może coś z PID), relatywnie szybkiej gotowości od włączenia do parzenia kawy, możliwości zrobienia kilku kaw pod rząd.

Budżet - im taniej tym lepiej, ale też bez przesady, powiedzmy do 5500 zł

Typy - Lelit Elizabeth, może Quick Mill Carola PID, może coś innego? A może tylko do czarnych kaw wymiana europiccoli jest bez sensu? Jakie macie doświadczenia?
Jak nie robisz mlecznych i nie będziesz robił to - QM Carola to chyba dobry wybór, a dodatkowo może:
- ECM Puristika
- ECM Classica PID (choć ten akurat ma dyszę...)
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline Zygbert

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Profitec PRO300, Bialetti Fiammetta, v60
  • Młynek: Fiorenzato F64e, Hario Slim
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Luty 2022, 13:34:59 »
Putistika jest piękna, ale cena zabija trochę. Myślałem jeszcze nad bezzera unica pid, classica jest warta dopłaty?
Ascaso niestety nie podobają mi się z wyglądu, a jednak kupujesz oczami ekspres.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Luty 2022, 13:42:49 »
A ja myślałem że dla stabilności temperatury (może coś z PID), relatywnie szybkiej gotowości od włączenia do parzenia kawy, możliwości zrobienia kilku kaw pod rząd.
No i się myliłem. ::)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Zygbert

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Profitec PRO300, Bialetti Fiammetta, v60
  • Młynek: Fiorenzato F64e, Hario Slim
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Luty 2022, 13:57:03 »
A ja myślałem że dla stabilności temperatury (może coś z PID), relatywnie szybkiej gotowości od włączenia do parzenia kawy, możliwości zrobienia kilku kaw pod rząd.
No i się myliłem. ::)
Wiem, że jak każdy ojciec kochasz swoje dzieci 😉 Mi się nie podobają i co robić, może gdyby były wyraźnie tańsze od konkurencji to miały by jakąś przewagę, przy takich kwotach wolę rozejrzeć się za czymś innym.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Luty 2022, 14:02:25 »
classica jest warta dopłaty?
Jest... po prawie trzech latach użytkowania, ale pisałeś o relatywnie krótkim czasie nagrzewania, to ile przełkniesz?
》tertium non datur《

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Luty 2022, 14:08:28 »
Putistika jest piękna, ale cena zabija trochę
W budżecie się zmieści :-)

bezzera unica pid
Ja sam mam Bezzera więc nie będę obiektywny :-) choć inny model bo DUO TOP MN

Jest... po prawie trzech latach użytkowania, ale pisałeś o relatywnie krótkim czasie nagrzewania, to ile przełkniesz?
To fakt, realnie na grupie E61 to min 20 min trzeba poczekać żeby się dogrzało wszystko. Wiadomo - zrobi i po 10 min, tylko nie będzie dogrzane
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Luty 2022, 14:15:20 »
To fakt, realnie na grupie E61 to min 20 min
A najlepiej dołożyć drugie tyle, dla pełnej satysfakcji  :kawa:
》tertium non datur《

Offline wjp

  • Wiadomości: 188
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Luty 2022, 14:15:36 »
Mam UNICA PID i jestem zadowolony. Miałem również ASCASO UNO PID i bardzo chwalę ten ekspres za to, że szybciej się nagrzewa, za stabilność temperatury, zawór OPV regulowany z zewnątrz.

Jeśli wybierzesz ekspres z grupą E61 to konieczny będzie zakup termometru do grupy. Musisz się też pogodzić z czasem nagrzewania minimum 20 minut.



Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Luty 2022, 14:33:01 »
Jeśli chcesz z grupą E61 to jako dobry ojciec radzę Ci spojrzeć jeszcze na ekspresy BELLEZZA Chiara i Valentina. W budżecie też się zmieszczą a mają 2 litrowy bojler ze stali nierdzewnej i PID. A dziś jeszcze wejdzie promka na INIZIO R z pompą rotacyjną...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Luty 2022, 14:41:00 »
Ale tak zupełnie szczerze mówiąc jak ja bym miał wybierać przy zadanych założeniach to wziąłbym Quick Mill CAROLA EVO 0960

- Marka uznana
- grupa E61
- PID na pokładzie
- jedynie pompa wibracyjna, ale nie można mieć wszystkiego w tej cenie :-)

"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline przemekm Mężczyzna

  • Wiadomości: 38
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Luty 2022, 16:55:52 »
Co prawda mam jeszcze małe doświadczenia z ekspresami, ale... się wypowiem ;) Kupiłem od forumowego kolegi Quick Mill Carola i powiem szczerze, że jest to bardzo fajny ekspresik. Bez zbędnych pokręteł, dysz itp, do tego zajmuje bardzo mało miejsca. Mimo, że dopiero się uczę, to kawa wychodzi bardzo dobra (w smaku i obserwując ekstrakcję z NPF). OPV też jest pod nosem.
Sama jakość wykonania też wydaje się całkiem dobra. Niestety nie mam porównania, ale oglądając "przepychanki" na YouTube miedzy Lelitem (grubość blachy ok 0.7-0.8mm) a Rocketem (grubość blachy 1.1-1.2mm), pomierzyłem ją i ma 1.5mm. Wiem, że to nie jest wyznacznik, ale domniemywam (a przynajmniej mam nadzieje), że i na innych rzeczach nie oszczędzali. Mam również zamontowany w grupie termometr i mogę powiedzieć, że temperatura ekstracji jest stabilna.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Luty 2022, 17:10:41 »
Typy - Lelit Elizabeth, może Quick Mill Carola PID, może coś innego? A może tylko do czarnych kaw wymiana europiccoli jest bez sensu? Jakie macie doświadczenia?

Tylko Carola! :-)

skansen

  • Gość
Odp: Kolba tylko pod espresso, bez kaw mlecznych
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Luty 2022, 19:51:09 »
oglądając "przepychanki" na YouTube miedzy Lelitem (grubość blachy ok 0.7-0.8mm) a Rocketem (grubość blachy 1.1-1.2mm), pomierzyłem ją i ma 1.5mm.
Nigdy nie rozumiałem kryterium grubości blachy. Są ekspresy które są z grubej blachy a korodują :) Jeśli jednak grubość ścianek ma znaczenie to myślę, że Anza jest dobrym wyborem ;)
https://www.anzacoffee.com/blogs/news/the-anza-story
Anza.jpg

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi