Autor Wątek: Lody  (Przeczytany 48636 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1793
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Lody
« dnia: 08 Czerwiec 2018, 10:36:09 »
Poszukuje jakiejś dobrej maszyny do lodów (do domu). Kupiłem swego czasu Unolda, ale niestety mała moc, nie dawał rady kręcić. Chyba cały sekret w tym żeby mocno w miarę szybko zmrozić i to dobrze kręcić. Może coś ktoś widział w przestępnej cenie, ewentualnie sposób na fajne lody. Chciałbym osiągnąć efekt podobny do tradycyjnych gałkowych jak przed laty :). Testowałem z mrożeniem w zamrażarce i mieszaniu, ale to nie to, nie ta konsystencja. Przepis myślę w miarę ok, mleko z cukrem do wrzenia, ucieramy żółtka z cukrem, razem łączę podgrzewam i mrożę, sprawdzałem też inne bez gotowania z kondensowanym mlekiem itp. ale gorszy efekt. Podsumowując może coś znacie do szybkiego mrożenia i mocnego kręcenia :)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1483
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Lody
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Czerwiec 2018, 11:35:57 »
Nie zgodzę się, że potrzebujesz jakieś dużej mocy, na pewno nie szybkiego kręcenia, absolutnie nie o szybkość w kręceniu lodów chodzi :)
Poszukaj prostej maszyny - misę wkładasz do zamrażarki na dobę. Później do niej wkładasz mieszadło, wlewasz (mocno schłodzoną) mieszankę lodową (nie więcej niż połowę objętości misy) i kręcisz 15-20m, aż będę pulchne i do zamrażarki do zmrożenia (maszyna ma spulchnić i nie pozwolić na grudki). Jak ma być na gwałt zmrożone to tylko ciekły azot ;)

Lody robię co tydzień, przepisy z MojeWypieki. Maszyna choćby taka.

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Lody
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Czerwiec 2018, 11:45:45 »
Może coś tego typu, jeżeli budżet pozwala?
https://www.xxlgastro.pl/pl/bartscher-outlet-maszyna-do-lodow-14l-150w-230v-29.html

Używam podobnej do tej (https://www.xxlgastro.pl/pl/bartscher-maszyna-do-lodow-2l-180w-230v-270x315xh3.html) z kompresorem ale moja z 15 lat pewnie ma i jeszcze jest cała analogowa. Jak wychłodzę w lodówce mase to lody zrobią się w 15-25 min w zależności os temperatury otoczenia

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Lody
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Czerwiec 2018, 12:29:21 »
Swojego czasu widziałem w akcji maszynkę do lodów, której miska miała bardzo grube ścianki i chyba wewnątrz był jakiś płyn. Wkładało się ją pustą do zamrażarki na noc i później wlewało do środka po trochu produkty. Mieszadło pracowało raczej wolno i po czasie około 20 minut miałeś miskę lodów. Nie pamiętam jaka to marka, wiem, że była cała ze stali nierdzewnej. Małe "lodziarki" ze sprężarkami są słabe. Kiedyś za czasów PRL było takie urządzenie, które wkładało się do zamrażarki i podłączało do prądu, mieszało się w zamrażarce a lody wychodziły całkiem dobre.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1793
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Lody
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Czerwiec 2018, 12:43:49 »
Szukam chyba czegoś takiego: https://www.olx.pl/oferta/maszyna-do-lodow-tradycyjnych-na-galki-CID628-IDjhSsB.html#85502692d3
tylko do 1/4 rozmiarów i za 1/4 ceny :)
Z tego co mi się udało ustalić, to do dobrej konsystencji trzeba szybko zmrozić i przy tym kręcić, a te małe sprężarkowe nie wyrabiają jak jeszcze trzeba by się trochę konsystencja zagęściła przez zamrażanie urządzenie robi stop.


Offline tom517

  • Wiadomości: 1793
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Lody
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Czerwiec 2018, 13:10:49 »
Chyba znalazłem https://www.xxlgastro.pl/pl/freezer-do-lodow-naturalnych-20-l-h-525x490xh640mm.html, (mimo że wydajność przyduża i cena nie ta :) )
Poniżej to plastikowe mieszadła i raczej nie ta konsystencja do uzyskania.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Lody
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Czerwiec 2018, 13:24:35 »
Chyba źle określiłeś miejsce docelowe tej maszyny. To są urządzenia do lodziarni, nie do domu...

Będziesz trzymał gdzieś na blacie roboczym ;) ?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1793
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Lody
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Czerwiec 2018, 13:27:31 »
Ech.. jest prawie idealna https://www.xxlgastro.pl/pl/saro-maszyna-do-lodow-elsa-17l-250w-230v-340x420xh.html ale cena. Może na zimę będzie lepsza :)

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Lody
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Czerwiec 2018, 13:32:36 »
urządzenie robi stop.

potwierdzam, niestety tak jest. To są lody do zjedzenia na od razu bo inaczej w -23 po nocy robią się za twarde i trzeba jest wystawić na 5-10 min by zmiękły wcześniej.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1793
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Lody
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Czerwiec 2018, 15:21:34 »
Jeszcze coś takiego znalazłem: http://tiny.pl/g83v8 w sumie nie głupie, wrzuca się małą ilość lodów i siłą mięśni. Nie wiem czy w PL jest, z opisu jakby patelnia do smażenia lodów :)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Lody
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Czerwiec 2018, 15:31:10 »
Do jest maszyna do lodów wietnamskich, tajlandzkich wygoogluj.

Nie wrzucasz lodów tylko płynny półprodukt...

Skoro szukasz na Alli, są tam również maszyny jakie sam wklejałeś...

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Lody
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Czerwiec 2018, 21:12:52 »
Lody robię co tydzień, przepisy z MojeWypieki. Maszyna choćby taka.

Potwierdzam źródło przepisów - fajne. Ja kupiłem „od czapy” w Jula za 70pln maszynkę - misa do mrożenia i mieszadło na prąd. Zupełnie wystarcza do zrobienia pysznych lodów. Pojemność mała, ale przynajmniej łatwo w zamrażarce upchnąć.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2394
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Lody
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Czerwiec 2018, 22:22:23 »
Hm po wizycie w praskim Creme de la Creme stwierdziłem że lody rzemieślnicze w Polsce, a przynajmniej w Łodzi, to wielka lipa;-(  Nie ta konsystencja, nie ten smak i kompletnie nie taka jak w Pradze struktura masy. Podejrzewam, że kupują gotową pastę i gotowe aromaty, kiepska pasta na 1kg lodów to 4 pln, trochę lepsza ale też z polepszaczami 10 pln. Ale do rzeczy jak sprawuje się ta misa z mieszadłem z Jula? Można uzyskać puszystą i kremową konsystencję? Z tego co czytałem to te tanie automaty często nie sa w stanie zmrozić masy i zostaje zupa lodowa? Lidl teraz też ma w gazetce podobny wyrób. 

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Lody
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Czerwiec 2018, 10:14:50 »
Mam takie coś i mogę polecić


Wymiary: 22 x 29 x 39 cm

Kręci, mrozi na bieżąco bo ma kompresor. Jest miska wewnętrzna i mniejsze mieszadło i druga ciut większa z dużym mieszadłem - czyli w godzinkę na spokojnie 2 smaki zrobisz.

Popatrz tutaj - Nemox to dobra firma. Ceny od niecałego 1000 PLN w górę...
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi