Autor Wątek: La Pavoni - tamper 51 czy 51,5 mm - praktyka.  (Przeczytany 7341 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La Pavoni - tamper 51 czy 51,5 mm - praktyka.
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Październik 2020, 10:46:45 »
U mnie wchodzi jakieś 15 g bodaj, ale tak jak pisałem wcześniej mam sitko IMS. Tamper mam dopasowany na bodaj 0.25 albo 0.35 mm, ale miałem dorabiany na wymiar - brak dopasowanych na rynku pod to sitko, a nie chciało mi się kombinować z szukaniem do czegoś innego.

Offline dinuś

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Kawiarki Bialetti, Hario V60-02, Phin, Mara X
  • Młynek: Niche Zero
Odp: La Pavoni - tamper 51 czy 51,5 mm - praktyka.
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Październik 2020, 11:30:13 »
U mnie wchodzi jakieś 15 g bodaj, ale tak jak pisałem wcześniej mam sitko IMS. Tamper mam dopasowany na bodaj 0.25 albo 0.35 mm, ale miałem dorabiany na wymiar - brak dopasowanych na rynku pod to sitko, a nie chciało mi się kombinować z szukaniem do czegoś innego.

Rozumiem, dzięki

Offline leszek kraków Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: La Pavoni EXPO, Jura Z5
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: La Pavoni - tamper 51 czy 51,5 mm - praktyka.
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Październik 2020, 12:27:13 »
To 0.5 mm, które uważasz za nieistotne, u mnie robi zauważalną różnicę
Jeżeli faktycznie zauważasz różnicę w smaku kawy to chylę czoła.
Ja w teoretycznych rozważaniach jestem świeżak (pomimo PESELu zahaczającego o czasy dinozaurów), ale będę ćwiczył i może kiedyś na tyle rozwinę skrzydła żeby poczuć różnicę w smaku espresso w zależności od tego czy zastosuję tamper 51 czy 51,5 mm ;) To już jest dla mnie poziom wygrania Konkursu Chopinowskiego :)
Pozdrawiam,
Leszek

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La Pavoni - tamper 51 czy 51,5 mm - praktyka.
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Październik 2020, 13:02:29 »
Może być tak, że różnicę zauważysz bardzo szybko i niekoniecznie w smaku kawy. Zacznie się kanałowanie i od razu poczujesz w ręce...

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: La Pavoni - tamper 51 czy 51,5 mm - praktyka.
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Październik 2020, 13:09:43 »
ale będę ćwiczył i może kiedyś na tyle rozwinę skrzydła żeby poczuć różnicę w smaku espresso w zależności od tego czy zastosuję tamper 51 czy 51,5 mm
Tu nie chodzi o smak - on się nie zmieni

ale dopasowany tamper powoduje brak kanałów
a niedopasowany - powoduje, że kawa Ci leci na boki - da się nim też tampować - i to nawet poprawnie - ale... czasem wyjdzie kwas ;) i dla tego CZASEM warto mieć dopasowany :D
Never Give UP †

Offline Mr. Wobbly Bits

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: La Pavoni Pro Pre-Milennium (1986), La Pavoni Pro Milennium (2001), AP, Bialetti Venus 6 tz., V60, FP
  • Młynek: 2 x Timemore
Odp: La Pavoni - tamper 51 czy 51,5 mm - praktyka.
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Październik 2020, 00:13:36 »
Jeżeli faktycznie zauważasz różnicę w smaku kawy to chylę czoła.

Czyli do tej pory ubijałeś kawę w sitku 51 mm tamperem 49 mm i wszystko było w porządku?

Tu nie chodzi o smak - on się nie zmieni

Tu się nie zgodzę. Tak jak napisałeś później, źle ubita kawa powoduje kanałowanie. Jeśli ciastko nie jest płaskie, woda przechodzi w miejscu najmniejszego oporu, czyli tam, gdzie jest najcieńsze przechodzi cała woda, a tam gdzie najgrubsze, mało lub wcale. To właśnie powoduje kanałowanie, przeparzenie w miejscach kanałów, nierówną ekstrakcję i w końcu gorycz.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: La Pavoni - tamper 51 czy 51,5 mm - praktyka.
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Październik 2020, 09:16:09 »
Tu się nie zgodzę. Tak jak napisałeś później, źle ubita kawa powoduje kanałowanie. Jeśli ciastko nie jest płaskie, woda przechodzi w miejscu najmniejszego oporu, czyli tam, gdzie jest najcieńsze przechodzi cała woda, a tam gdzie najgrubsze, mało lub wcale. To właśnie powoduje kanałowanie, przeparzenie w miejscach kanałów, nierówną ekstrakcję i w końcu gorycz.
dlatego pisałem, że dużo większa szansa na kanałowanie - ale jak nie będzie kanału - stawiam kawę temu kto rozróżni smak ;)
Never Give UP †

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La Pavoni - tamper 51 czy 51,5 mm - praktyka.
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Październik 2020, 09:53:01 »
Jakaś różnica na pewno będzie, ale w dźwigni wynikająca raczej z innych rzeczy nawet jeśli nie będzie kanału, o czym powinieneś dobrze wiedzieć ;)

Offline Mr. Wobbly Bits

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: La Pavoni Pro Pre-Milennium (1986), La Pavoni Pro Milennium (2001), AP, Bialetti Venus 6 tz., V60, FP
  • Młynek: 2 x Timemore
Odp: La Pavoni - tamper 51 czy 51,5 mm - praktyka.
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Październik 2020, 12:04:41 »
Zgadza się, czasem nawet jak nie ma kanału, to może być kanał :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi