Autor Wątek: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach  (Przeczytany 54418 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Maj 2013, 17:58:43 »
Większość środków odkamieniających stosowanych w przemyśle spożywczym jest na bazie kwasku cytrynowego.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Maj 2013, 18:20:47 »
PID jest na forum w wątku o Gaggi Classic - to się tak samo robi w każdej maszynie :) Tylko zanim zaPIDujesz to zapoznaj się z maszyną. Pomogę ci to potem porozkręcać, bo w kilku miejscach jest to dość kombinatorycznie pomyślane.

Kwasek cytrynowy jest najlepszy - byle nie zapomnieć i go na noc nie zostawić w maszynie. Myślę że 15-30 min będzie OK.

Uszczelka jest tutaj i na Allegro też -  wymiary tylko sprawdź ;)
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Maj 2013, 18:46:10 »
Jeśli masz smykałkę do zabawy z PIDem to w tej maszynie może on dać ciekawe i powtarzalne efekty.
Ten ekspres ma termoblok, przepływowy element grzewczy, jaki sens ma montowanie PIDa?

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Maj 2013, 18:50:17 »
Zdaje się, że szykuje się kolejne starcie w temacie PID&co.

Poczekajcie, jak wrócę do domu, zrobię sobie popcorn i zasiądę wygodnie przed ringiem... Akurat kisiel zdąży wystygnąć i będziecie mogli dumnie zaprezentować zarośnięte klaty.  :jezyk:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Maj 2013, 19:17:09 »
Niektórzy w maszynkach do popcornu palą kawę, wtedy byś mogła przyjemniej popatrzyć na walkę przy filiżance niż przy kolbie kukurydzy.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Maj 2013, 20:19:53 »
Hola hola! Ktoś mi tu biznes psuje..
To jest poważne forum, ja tu bilety sprzedaje!  :lol2:

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Maj 2013, 21:42:00 »
Jako stała bywalczyni takich widowisk mam zniżkę.  :jezyk:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Maj 2013, 21:50:23 »
Zdaje się, że szykuje się kolejne starcie w temacie PID&co.

Poczekajcie, jak wrócę do domu, zrobię sobie popcorn i zasiądę wygodnie przed ringiem... Akurat kisiel zdąży wystygnąć i będziecie mogli dumnie zaprezentować zarośnięte klaty. 
Nie widzę sensu w tym rozwiązaniu, więc zadałem pytanie. Żadnego starcia nie planuję, także w kisielu. Zresztą w nim to się laski taplają. Po co robić precedens i łamać ustanowiony porządek.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Maj 2013, 22:05:53 »
Łeee... To ringu nie będzie?
Krzychu, po coś wyskakiwał z tymi biletami?  >:( Się chłopaki stremowali...
WS, jakbyś ogolił klatę, to prawie jak laska, więc jakby dużej różnicy w taplaniu by nie było. Opór przy wejściu w poślizg prawie ten sam...  :lol2:

Ten, no... Czasem można trochę mniej oficjalnie.  ;) Zwłaszcza, gdy dyskusja nabiera ciężkiego charakteru.  :buziak:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Maj 2013, 07:09:21 »
To że Ciebie spławili to rozumiem, Tyś podobno na głodzie  :jezyk: to po co Twe ślinianki nadwyrężać?  :ogien:
A sprzedaż biletów musi być! bo za co będę kupował kolejne gratki agd?? (a mam jeszcze w kolejce do opisu foremki do ciast, forma do pieczywka lub mięsa oraz parę takich malutkich gratków).

A teraz poważniej - czy jest sens przy termobloczku (a nie bojlerku) PID montować? wydaj się, że przy takim (no małym, nie chcę nikogo urazić, ale nie jest szczyt techniki, podobnie jak pompka).
Oczywiście, wszystko wszędzie można zakładać, ale pytam o prawdziwy sens? Czy przy takiej bezwładności temperaturowej jest czym sterować?? Pomijam koszty, bo te zapewne przewyższą wartość maszyny.
Właściciele tego typu ekspresów - no offence.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Maj 2013, 07:16:18 »
Być może to mój post sprowokował powyższą dyskusję. Pisząc o PIDowaniu małych ekspresów miałem na myśli raczej ogół a nie jakiś szczególny model. Jeśli komuś namieszałem to przepraszam.
Krzychu, PID w tanim ekspresie może mieć sporo sensu. Owszem sam sterownik czasem jest droższy od ekspresu ale... suma kwoty do wydania za ekspres i sterownik nie jest aż tak duża - za te pieniądze nie kupisz czegoś dużo lepszego. A jednak PID "spina" maszynkę w sensowna całość :) i pozwala na powtarzalność shotów.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Maj 2013, 10:05:57 »
PIDowanie w celu zapewnienia stałej temperatury pracy ma sens. Czy ma sens ekonomiczny  :P - to zależy jak na to patrzeć, mając stałą temperaturę mamy powtarzalność kawy w filiżance, mamy zadowolenie z tego co pijemy. Wydając ileś złotych na kawę warto było by cieszyć się z każdej filiżanki. PIDa zawsze możemy zabrać ze sobą i zamontować w kolejnej maszynie. A może leży na dnie szuflady tak jak w Spinkowym termometrze do E61.

Bez PIDa aby mieć powtarzalność jesteśmy zdani na obserwację lampek i użycie stopera - da się, niektórzy tak robią w klasowo lepszych maszynach - patrz Silvia. Bez PIDa dobieramy raczej kawę pod ekspres, a nie kawę pod to co lubimy. O ile pamiętam to w EA150 termostat na bloku przerywa obwód przy 105C. Bezwładność takiego termostatu jest spora, nie pracuje on w zakresie +/-1C. I dobrze oprogramowany PID jest tutaj doskonałym remedium.
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Maj 2013, 10:25:31 »
Wszystko ładnie, pięknie, szkoda, że tylko w teorii. Przy termobloku, przepływowym elemencie grzewczym, założonej stabilizacji temperatury po prostu nie osiągniesz.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Maj 2013, 11:26:07 »
Właśnie o tym mówiłem/pytałem. Ekonomiczna strona tego zagadnienia (przy maniakach) nie jest tak ważna jak możliwości techniczne sterowania parametrami maszyny.
Dobra, przyjmuje, że coś tam pomagało, choć sam mam problem z pojęciem jakim cudem uzyskam optymalne parametry w takim rozwiązaniu.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #29 dnia: 29 Maj 2013, 12:03:55 »
Pomóc nie pomoże na pewno nie zaszkodzi ;)

Wielu twierdzi, że PID i Gaggia Classic jest bez sensu, PID i Ascao Basic też  :evil: a z drugiej strony tych niewielu "szaleńców", którzy mają PID w tych maszynach chwali sobie to rozwiązanie, bo mają wpływ na temperaturę.

Ja pamiętam że akurat u mnie blok miał dość wysoką temperaturę i kawy lubiące gorącą wodę wychodziły OK. Problem był z kawami lubiącymi niższe temperatury. Pamiętam że chciałem nawet sobie zrobić 3 termostaty 95/100/105 C wybieralne przełącznikiem. Ale pomysł upadł wraz z ekspresem :D

Generalnie czasem pracy grzałki można sterować na oko za pomocą termostatu i dokładniej z pomocą PIDa. I nie piszę tu o stabilności rzędu 0.1 C, ale o znacznym zmniejszeniu wahań temperatury w porównaniu do firmowego termostatu. Zyskujemy "nastawialny termostat". 

LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi