Autor Wątek: Ekspres do małej gastronomi na początek  (Przeczytany 1199 razy)

Offline mroldstory_1

  • Wiadomości: 8
Ekspres do małej gastronomi na początek
« dnia: 07 Listopad 2023, 09:17:28 »
Cześć,
jestem nowy w temacie kawy oraz na tym forum.
Chciałbym Was zapytać o dwie rzeczy. Mamy małą rzemieślniczą cukiernię z dobrej jakości produktami. Chciałbym przy okazji zmiany lokalu na większy wstawić do niego ekspres, tak aby klienci którzy przychodzą odebrać zamówienie lub kupić coś na wynos mogli przy okazji kupić dobrą kawę. Niestety w lokalu nie mam możliwości zrobienia toalety dla gości więc kawa będzie tylko na wynos, ale nie planuję kawiarni więc w sumie mi to pasuje. Wiem, że kawa w papierowym kubku nie smakuje tak jak w filiżance no ale coś za coś. Chciałbym, żeby kawa była robiona z dobrej jakości ziaren, nie z lidla czy biedronki.

Po pierwsze jaki sprzęt polecacie na początek do takiego miejsca. Piszę "na początek", ale w założeniu nie chciałbym planować zmiany ekspresu po pół roku. Mam możliwość podłączenia pod wodę i kanalizację, gdyby była taka potrzeba. Chciałbym robić 3-4 rodzaje kawy - espresso, czarna, cappuccino i flat white, na początek. Bez dripów, aeropressów i itp. Kawę będę sprzedawał za normalne pieniądze, ponieważ ma być dodatkiem i zachęceniem do przyjścia do cukierni, bez ogromnego zarobku.
Ja myślałem o Rocket Espresso Appartamento White. Teoretycznie piszą że nadaje się do małej gastronomi ale wydaje mi się że to bardziej ekspres do domu. Innym wyborem miałby być CREM EX2 MINI 2GR W, ale nie znalazłem jakiś konkretnych opinii na temat tej marki. No i to trochę powyżej budżetu.
Jest teraz do kupienia w zestawie z młynkiem i akcesoriami na Multigastro.
Za cały zestaw - ekspres, młynek i akcesoria chciałem dać do 10k brutto. Wiadomo że przy zmianie lokalu każdy grosz się liczy więc jeśli można kupić taniej coś sensownego to chętnie wydam mniej ;)

Niestety w temacie kawy na razie mam niewielką wiedzę. I stąd moje drugie pytanie. Polecacie jakieś kanały na youtube, blogi w internecie? Wiecie gdzie można jechać na szkolenie, takie żeby czegoś się tam nauczyć - najlepiej Śląsk, Małopolska. Najpierw chciałbym ogarnąć dobre espresso i spienianie mleka, żebym mógł robić podstawowe kawy, a później szkolić się dalej :)
Z góry dziękuję za wszelkie rady. Jeśli ktoś uzna, że trzeba mnie sprowadzić na ziemię bo to zły pomysł żeby sprzedawać komuś kawę nie mając o tym pojęcia to też spoko. Jeśli chodzi o terminy to chciałbym z tym ruszyć na przełomie stycznia/lutego. Kawę lubię, więc nie będę się uczył tego na siłę ;)
Pozdrawiam

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Ekspres do małej gastronomi na początek
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Listopad 2023, 10:44:35 »
Ja aktualnie użytkuje Bezzere BZ16, którą kupiłem od Włocha i była właśnie używana w małym gastro typu bed and breakfast. I mogę Ci powiedzieć że podłączenie do wody i kanalizy robi robotę nawet w domu, a w gastro to wg mnie must have. Nie ma pida i żadnych "wodotrysków" ale myślę że do gastro to nie jest potrzebne aż tak bardzo jak duży boler, można robić latte jedna za drugą ;) Moge polecić z czystym sumieniem

Offline mroldstory_1

  • Wiadomości: 8
Odp: Ekspres do małej gastronomi na początek
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Listopad 2023, 10:25:43 »
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź, rozważę również taki ekspres.
Co do nauki to trochę poczytałem na forum i znalazłem sporo przydatnych kwestii.
Gdyby ktoś jeszcze mógł coś podrzucić z własnego doświadczenia to będę wdzięczny ;)

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Ekspres do małej gastronomi na początek
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Listopad 2023, 23:07:54 »
Bezzera BZ16 fajny ekspres do domu i pewnie w małym lokalu też da radę tylko jak pisałeś że myślisz przyszłościowo i chcesz się zabezpieczyć na większy ruch z czasem i nie zmieniać ekspresu to lepiej iść w kierunku ekspresu gastro. Pisałeś że chcesz robić głównie kawy w kubkach na wynos, w tych ekspresach masz opcję wysokiej wylewki gdzie nawet wysokie papierowe kubki z dużą kawą bez problemu się zmieszczą, czy automatyczne czyszczenie które też ułatwi pracę. Nie wiem dlaczego podałeś 2 kolbową wersję Crem ex mini ale jest też wersja jedno kolbowej która w zupełności by Ci wystarczy. :taktak:
https://machgastro.pl/manufacturer/restoquality/ekspres-cisnieniowy-1-grupowy-crem-ex3-mini-1gr-b-2-8-kw.html
Jak chcesz zaoszczędzić sporo pieniędzy to można dużo taniej kupić jakiś używany gastro po serwisie.
Co do młynków to polecam jest teraz chyba nawet 2 na pchlim targu Eureka Zenith 65 za ok pół ceny nowych, o wiele lepsze młynki niż ten z zestawu z ekspresem.
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=13817.0
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=13816.0
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2023, 00:11:32 wysłana przez Artisz »

Offline mroldstory_1

  • Wiadomości: 8
Odp: Ekspres do małej gastronomi na początek
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Listopad 2023, 10:26:25 »
A masz jakieś doświadczenia z tymi ekspresami CREM? Może ktoś inny?
Dzięki za podpowiedź w sprawie tej wyższej wylewki, to może być kluczowe jeśli chcę robić kawę tylko na wynos ;)

Używanego ekspresu się trochę boję.. Nie znam się i jak coś będzie nie tak to będę do wszystkiego musiał wołać serwis..
Do pchlego targu nie mam dostępu - z tego co doczytałem mam za mało postów na forum.


Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Ekspres do małej gastronomi na początek
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Listopad 2023, 22:44:49 »
Ja nie mam ale są użytkownicy na forum którzy mają domowe i sobie chwalą. Co do używanych to są firmy które je serwisują i mają  zawsze jakieś na sprzedaż nawet z gwarancją za dużo taniej niż nowe, możesz popatrzeć na OLX. Jedno z ogłoszeń młynków Zenith 65 na pchlim targu jest też na OLX tylko dla forumowiczów jest cena niższa o 100zł. ;)
https://www.olx.pl/d/oferta/mlynek-do-kawy-eureka-zenith-65e-czarny-jak-nowy-CID4042-IDVj53U.html
Jest też inne z dużym hopperem jak wolisz.
https://www.olx.pl/d/oferta/mlynek-eureka-zenith-65e-CID99-IDXgOfw.html

Offline mroldstory_1

  • Wiadomości: 8
Odp: Ekspres do małej gastronomi na początek
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Listopad 2023, 22:42:02 »
Dziękuję Ci bardzo!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi