Autor Wątek: Troszkę otrzeźwienia przed zakupem używki  (Przeczytany 10841 razy)

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Troszkę otrzeźwienia przed zakupem używki
« dnia: 01 Maj 2014, 11:02:52 »
Tekst zapożyczony z forum C.P, napisany przez Barnabę (specjalistę od serwisowania ekspresów automatycznych), wart zacytowania i u nas choćby ze względu na zaprezetowane zdjęcia (w podobnym klimacie Antonio wywiesił na FB fotkę hoppera brrr):

"Witam wszystkich.

W tym temacie chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami z ostatnich tygodni a mianowicie: Klient zakupił ekspres na znanym portalu aukcyjnym firmy Jura model C5. Na ekspres sprzedający udzielił rękojmi na okres kilku dni. Nie udzielił natomiast żadnej gwarancji a ekspres był stosunkowo tani bo niecałe 1000zł.Sprzedający miał sporo negatywów.
Sprzedający zapewnił kupującego, że ekspres jest w super stanie, zadbany odkamieniony i ogólnie po serwisie.

Od początku ekspres nie spieniał mleka, ponieważ przystawka była nie kompletna a po około dwóch tygodniach przestał zaparzać kawę i zaczęły się schody.
Kontakt ze sprzedającym w zasadzie się urwał, tzn nie odbierał gość telefonu od kupującego. Sprawa zakończyła się komentarzem negatywnym, co ciekawe - sprzedający też wystawił negatywa kupującemu że nie potrafi jak to określił ogarnąć ekspresu.

Przez forum caffe prego kupujący w końcu wysłał do mnie ten ekspres na serwis. Po rozebraniu ekspresu okazało się że moduł zaparzania jest starszy od ekspresu, nieszczelny i posmarowany smarem samochodowym, złączka od termobloka została poklejona distalem, a żarna były zardzewiałe ponieważ ktoś nalał wody do młynka i nawet nie zadał sobie trudu aby do niego zajrzeć.

Środek ekspresu wyglądał tak: Mnóstwo pajęczyn, pleśni, brudu, odchodów po chyba karaluchach, dół modułu zaparzania pogryziony prawdopodobnie przez myszy lub szczury. Przewód zasilający wymieniony na nieoryginalny, zapewne również był na tyle pogryziony że trzeba było go wymienić.







Zdjęć młynka już nawet nie robiłem.
Nie mogłem się powstrzymać aby nie zrobić zdjęć i nie wkleić na to forum. Układ wody był wprawdzie odkamieniony ale zbyt mocnym środkiem,ponieważ ekspres ciekł jak sito, wszystkie uszczelki aż się rozpuściły i były do wymiany.

Reasumując, - przed zakupem używanego ekspresu zawsze starajmy się dowiedzieć jak najwięcej o sprzedającym, jakie ma komentarze,czy ma pojęcie o tym co sprzedaje, czy dodaje jakiś protokół zdawczy aby móc zweryfikować jego pracę w innym serwisie itd itd., czy zdjęcia są wykonane z bliska ponieważ tutaj okazało się że pokrętła są zniszczone a chromu nie ma właściwie na nich wcale,liczne rysy, wylewka w strasznym stanie, bez chromu.
Fotki ekspresu były zrobione z daleka . Ekspres miał być na prezent i wyszło jak wyszło."

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Troszkę otrzeźwienia przed zakupem używki
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Maj 2014, 12:11:54 »
Jest ryzyko, jest zabawa :)
Mi udało się, dziś składam i odpalam ekspres.
Ciężko jest upolować dobrą używkę, bo już nawet na zachodzie oszczędzają, a co dopiero u nas. Przed takimi oszustami ludzie powinni się ostrzegać wzajemnie.

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Troszkę otrzeźwienia przed zakupem używki
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Maj 2014, 07:48:13 »
Kupować używany automat, to zły pomysł. A jeszcze na allegro, to po trzykroć zły.
1. Automat.
2. Używany automat.
3. Używany automat z allegro.

Wysłane z mojego GT-I9300

rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Troszkę otrzeźwienia przed zakupem używki
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Maj 2014, 12:17:44 »
raf77- mówisz czy wiesz??
Nie pisz bzdur chłopie. Chyba zbyt rzadko robisz zakupy na allegro. Przez swoją całą historię współpracy z allegro nigdy nie miałem problemu.
Problemem są zazwyczaj ludzie którzy nie czytają opisu aukcji, nie czytają strony "o mnie" i nie sprawdzają "komentarzy". Jeśli tego nie robią, sami mogą sobie tylko pluć w brodę. Ja zawsze wszystko tam czytam, jestem w domu, mam czas to czytam.

Poza tym istnieje program ochrony kupujących. Ponadto jeśli sprzedana rzecz nie jest zgodna z opisem aukcji, odsyłasz i musisz dostać zwrot całej sumy jaką zapłaciłeś sprzedającemu.

Na allegro warto kupować, ale trzeba myśleć, by później nie mieć pretensji do garbatego że ma dzieci proste...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Troszkę otrzeźwienia przed zakupem używki
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Maj 2014, 15:25:04 »
Używane okazje się trafiają, rzadko ale są - ot QuickMill za 400 PLN jak to @gromog kupił, lub moja Faema MPN za 100 PLN. Trzeba sobie zdawać sprawę że może to być mina ale nie musi. Jak pisze @ziomiwan - nie należy niezdrowo podniecać się okazyjną ceną tylko na chłodno wszystko sprawdzić. Wszystkie moje problematyczne zakupy na allegro były robione przez moją żonę, która właśnie nie sprawdziła komentarzy... Jednak i te problemy oficjalną drogą udawało się rozwiązać.

Polak jednak szuka okazji za wszelką cenę - przez samochodową analogię, ja "bujałem" się ze sprzedażą auta kilka miesięcy bo moja cena odzwierciedlała to, że auto było 100% bezwypadkowe, poza lakierowaniem nadkole po parkingowej przecierce - wszystko udokumentowane i nie ukrywałem tego faktu, miało niski jak na swój rok przebieg - przy dwóch autach w rodzinie nie powinno to dziwić. Kupowane w salonie w PL jako nowe. Ale ludzie woleli zapłacić te 2-4 tyś mniej za sprowadzane coś - bo sprzedawca tak pięknie mówił ;) Mojego auta nie chcieli. Niestety patrząc na ceny używanych aut za granicą są one dokładnie takie lub ciut wyższe jak u nas - jakim cudem wiec można zarobić na sprowadzonym - musi być rozbite, bo okazje od płaczącego Niemca to chyba promil wszystkich sprzedaży.

Ale wracając do kawy i sprzętu. Kierujmy się zdrowym rozsądkiem, nie kupujmy w ciemno. Sprzedający powinien podać telefon - zadzwońmy i porozmawiajmy. Poprośmy o dodatkowe zdjęcia. Zapytajmy czy można podjechać i obejrzeć (nawet jeśli nie planujecie nigdzie jechać - część sprzedających będzie kręcić, że ich nie ma, że ekspres w piwnicy, że u babci, że kłopot). A jak nie jesteśmy pewni - to odpuśćmy i zbierajmy pieniążki w oczekiwaniu na kolejną okazję. :kwiat:
LMWDP #469

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Troszkę otrzeźwienia przed zakupem używki
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Maj 2014, 17:45:17 »
Ja jak widzę perełke to wrzucam. No chyba że sam kupiłem :-b
LMWDP #469

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Troszkę otrzeźwienia przed zakupem używki
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Maj 2014, 01:49:21 »
No dobra. Może trochę za surowo podszedłem do tematu.
Chyba chodziło mi o to, że automaty z natury są bardziej awaryjne i łatwiej wpaść na minę.

Ja właśnie kupiłem zestaw gaggia dandy, mdf i podstawa z Palermo.
Młynek gitara. Ekspres wymagał trochę pracy, widać długo stał i pompa się przyblokowała ale już śmiga. Trochę kamienia było w bojlerze, wyczyściłem i jest git.



Wysłane z mojego GT-I9300
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2014, 01:54:36 wysłana przez raf77 »
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Troszkę otrzeźwienia przed zakupem używki
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Maj 2014, 06:57:26 »
Zgadzam się z Raf77, awaryjność plastikowych ekspresów to też fakt, ale proza życia jest następująca:

- większość osób decydujących się na semi profesjonalną kolbę jest zapaleńcami i serwisuje swoje cacko
- większość osób decydujących się na automat chce się napić kawy, a relatywnie wysokie koszty już poniosła kupując ekspres więc wydawaniu pieniędzy mówią stop

Oczywiście uogólniam, ale tak często jest.

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Troszkę otrzeźwienia przed zakupem używki
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Maj 2014, 12:39:33 »
Dokładnie.

Wysłane z MI 3W
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2014, 12:42:03 wysłana przez raf77 »
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi