Autor Wątek: Porównanie ekspresów DeLonghi  (Przeczytany 55081 razy)

mkl

  • Gość
Porównanie ekspresów DeLonghi
« dnia: 30 Maj 2013, 13:53:14 »
Witam, proszę kogoś kto obeznany jest w ekspresach DeLonghi (i nie tylko) o pomoc w wyborze dobrego ekspresu, zastanawiam się nad kilkoma modelami DeLonghi ale mam mętlik w głowie bo zauważam że różnią się one tylko wygladem zewnętrznym, sposobem sterowania. Co do funkcji to raczej nie ma różnic (jedna funkcja chyba). W sklepach internetowych ani na oficjalnej www też nic ciekawego nie widać co pozwoliłoby mi zadecydować. Szukam dobrego, niezawodnego, trwałego ekspresu.

Modele które przeglądam to :
- ECAM 21.117 - od 1779 zł
- ECAM 22.110 - od 1680 zł
- ECAM 23.210 - od 1674 zł
- ECAM 23.420 - od 2077 zł

kolor na razie nie ma znaczenia dlatego nie piszę ostatnich literek z modeli.

Brat ma od 1,5 roku model ESAM5450 i bardzo sobie go chwali. Ja posiadam od 3 lat Zelmera 13Z011 ale już po raz drugi uległ awarii, jeden wężyk przetarł się (pękł) i leje wodę, wymieniłem go jednak nie można go w żaden sposób uszczelnić, nie wiem czy oryginalnie są osadzane na jakimś kleju czy co... Zastanawiam się nad zakupem nowego lepszego ekspresu bo walka z tym co mam jest udręką.
Będę wdzięczny za dobre rady....

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Porównanie ekspresów DeLonghi
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Maj 2013, 15:28:01 »
Czy może być ekspres innej firmy?
Czy to musi być automat?
Określ budżet  :) i sposób użytkowania (dom, biuro itd.)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Porównanie ekspresów DeLonghi
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Maj 2013, 21:38:28 »
Trudno mi cokolwiek powiedzieć na temat DeLonghi, nie spotykałem się z ekspresami tego producenta, a do niego nie mam też przekonania. Z niezawodności słyną ekspresy Jura. Produkowane w Szwajcarii. Z opinii serwisantów wiem, że są to ekspresy solidnie zrobione, które posłużą długo, czego nie można powiedzieć o popularnych markach spotykanych w sklepach. W Polsce niesłabnącą popularnością cieszy się model Jura C5. Posiadam od 2 lat Jura F50II, na liczniku ok 2000 kaw, działa bezawaryjnie. Nie wchodziłbym też w ekspresy Nivona, które cenią się wysoko, ale nie są wytrzymałe, a nawet są specjalnie "postarzane", aby po upływie gwarancji zepsuć się.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Porównanie ekspresów DeLonghi
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Maj 2013, 21:42:53 »
Dwoje moich znajomych zakupiło za moją radą Nivony kilka lat temu i zarówno w domu jak i w małym lokalu sprawują się bezawaryjnie.  :)
Wszystko zależy od budżetu. :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Porównanie ekspresów DeLonghi
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Maj 2013, 22:09:58 »
Z niezawodności słyną ekspresy Jura. Produkowane w Szwajcarii.
Barnaba pisał na Caffe Prego, że Jura C5 nie jest składana w Szwajcarii.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Porównanie ekspresów DeLonghi
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Maj 2013, 07:26:52 »
Jura jest faktycznie O.K. (w paru znajomych miejscach stoją przeróżne modele i to od lat paru bezawaryjnie) - ale cena za nią jest ekhm raczej wysoka (chyba, że zaufana używka). Nivonę ostatnio mocno badałem/oglądałem i wygląda solidnie choć ma (ten konkretny egz.) błędy konstrukcyjne - para wodna (z nagrzanego ekspresu) zbierała się na spodzie pokrywy zbiornika na kawę. Niby pierdołka, ale jednak - woda w pobliżu ziaren kawy?? Z automatami d.Lon. nie  miałem do czynienia, manualne kolby tego producenta zaś oceniam bardzo nisko - jakość chińska, choć koszt konkretny (jak na taki sprzęt). Konstrukcyjnie też porażka, aby podnieść ciśnienie (zamiast mocniejszej pompki) zbyt mocno zwężano rurki punktowo, niestety wystarczyło okruch osadu kotłowego i problem jak ta lala!

Zaś jedna uwaga do wszystkich tego typu ekspresów - uważaj na elektronikę (wyświetlacze, przyciski dotykowe) jest to słaby element każdej tego typu maszyny. A bez sprawnego wyświetlacza czy przycisku dotykowego nie będzie kawki.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Porównanie ekspresów DeLonghi
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Maj 2013, 11:50:52 »
Barnaba grzebał się w ekspresach Nivona i twierdzi, że po pewnym czasie w "postarzanym" ekspresie coś się przepala, tak aby naprawa była nieopłacalna, on rozpracował to. Ktoś napisał, że mógłby na tym kasę zbijać, odpowiedział, że nie ma sensu bo ekspresy są tak tandetnie zrobione, że i tak będą inne rzeczy sypać się. Kiedyś chciałem Nivonę kupić, ale jakoś niezbyt pochlebne opinie na forach były, więc wybrałem Jurę, a ceny podobne.
Aby kupić dobry ekspres to też należy wybierać sprzęt z górnej półki danego producenta, a wtedy cena jego nie będzie atrakcyjna.
U mnie następcą Jury za parę lat będzie automat QuickMill, o którym powiadają, że robi prawdziwe espresso, a nie jego namiastkę, chociaż nie za bardzo w to wierzę. Ceny QuickMilla zaczynają się od 4200zł












Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Porównanie ekspresów DeLonghi
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Maj 2013, 13:04:59 »
Tutaj jest mały test - nie wiem jak z obiektywnością, ale skoro planujesz wydać sporą ilość pieniędzy to warto się z tym zapoznać.

Patrząc na wyniki testu, oraz na opinie o maszynach brałbym Jurę. Chociaż nie testowany tutaj a wspomniany QuickMill Professional (jeśli nie pijesz dużo kaw mlecznych i lubisz sam spieniać mleko) lub Supercappucino (jeśli pijasz dużo mleka). Wedle opinii anglojęzycznych przygotowują prawdziwe espresso.
LMWDP #469

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Porównanie ekspresów DeLonghi
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Maj 2013, 13:22:14 »
Z Logo może być różnie, ostatnio tam gratulowali jakości produktu Jocobsowi 3wjednym  :o
Ale jeśli chodzi o obiektywność testy ProTestu są OKi
http://www.pro-test.pl/tests_article/204810,0/Test+ekspres%C3%B3w+ci%C5%9Bnieniowych_Jeden+przycisk%C2%A0++du%C5%BCo+pracy.html
jedynie trzeba wykupić dostęp - ale zabacz co testowali
Testowane ekspresy: Bosch VeroCafe Latte, Jura ENA Micro 9 One Touch, Jura Impressa C5, Krups Automatic Espresso EA9000, De'Longhi Magnifica S ECAM 22.110.B, De'Longhi Primadonna S ECAM 26.455.M, Melitta Caffeo CI, Nivona NICR 830, Philips Saeco Exprelia HD8854/01, Philips Saeco Intelia Focus HD8751/11, Siemens EQ.5 macchiato Plus

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Porównanie ekspresów DeLonghi
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Maj 2013, 13:40:22 »
Wydaje mi się, że testy nie będą obiektywne. W pierwszym teście zapodanym przez Doktora testowano ekspres Jura z serii ENA, które są małe, nie są wytrzymałe jak większe, a w cenie do 4k można spokojnie Jurę F50II kupić. W drugim teście również wzięto Jura  ENA  oraz Jura C5, która jest modelem leciwym, istnieje na rynku już sporo lat. Topowe modele są nowocześniejsze.
Żaden test nie pokaże jak taki ekspres będzie wyglądał po 5000 kaw. Lepiej stawiać na sprawdzone konstrukcje i opinie niezależnych serwisantów.

mkl

  • Gość
Odp: Porównanie ekspresów DeLonghi
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Maj 2013, 14:42:57 »
Poprzedni ekspres wytrzymał ok 5000 kaw przez 3,5  roku. Średnio robimy 4-6 kaw dziennie, raczej bez spieniania mleka chociaż chętnie poeksperymentuję.
Budżet przewidziany to 2-2,5 tys. zł z lekkim naciągnięciem. O ekspresach Jura słyszałem dobre opinie jednak jest ich mniej na rynku i może dlatego są mniej awaryjne? Może nie mam racji....

Zastanawiam się nad:
- Jura ENA3Ristretto - od 2500 zł (mały zbiornik na wodę)
- Jura ENA 7 - od 2550 zł (też mały zbiornik na wodę)
- Jura Impressa C5 -  od 2650 zł (mniej przycisków do sterowania, czy nie będzie utrudniało sterowania? Większy zbiornik na wodę)

Wszystkie w/w ekspresy mają metalowe młynki kawy, z tego co wiem lepsze są ceramiczne. Nie dyskwalifikuję tych maszyn z tego powodu bo uważam że ktoś dobrze dobrał materiał do przeznaczenia.
Jak jest z filtrami wody Claris? Często trzeba je wymieniać? Jeśli tak to jaki koszt?
Czy Jura na 100% jest produkowana w Szwajcari i czy są dostępne części zamienne w razie czego?

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Porównanie ekspresów DeLonghi
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Maj 2013, 16:17:26 »
Jura z serii ENA jest produkowana ze słabszych materiałów, znawcy nie bardzo je polecają. C5 z tego co ktoś napisał to nie w Szwajcarii składany, ale to solidny sprzęt, sam chciałem taki kupić, ale sprzedawca namówił mnie na F50 posiadający wyświetlacz, a nie piktogramy jak C5. F50 kosztuje ok 3300zł. Z tego co widzę to sprzedają teraz model C50, chociaż na stronie dystrybutora widnieje nadal C5.

Serwisant Barnaba zachwala Jurę, dlatego , że jest solidnie zbudowana w porównaniu z innymi markami, a nie że jest ich mało na rynku.

Na młynkach to się nie znam, ale z tego co mi wiadomo to dobre młynki posiadają metalowe żarna. Jura ma młynek przewidziany na ok 200kg kawy. Chyba, że z tanią kawą będą tam trafiały kamienie, podobno bywają takie przypadki.

Filtr Claris kosztuje ok 40zł i przewidziany jest na 50l wody, ale jest to zależne od twardości wody. Ja swój pierwszy ustawiłem na twardą wodę i dosyć szybko wyskoczył komunikat o potrzebnej wymianie. Dlatego przestawiłem aby maksymalnie go wykorzystywać. Teraz jak i woła o wymianę, to i tak zdarza mi się przeholować o tydzień albo dwa. Można lać wodę z brity wtedy co jakiś czas będzie wołał o odkamienianie. Gdzieś wyczytałem, że częste odkamienianie prowadzi szybszego zużycia części. Ja swego jeszcze nie ruszałem.
Co 2 lata warto zrobić przegląd powymieniać uszczelki itp. dlatego mój ekspres pewnie za parę miesięcy czeka wycieczka do serwisu.
Z częściami nie ma problemu. Z używanymi ekspresami z allegro trzeba uważać, o czym przekonał się niedawno nasz forumowicz. Może napisze tu ile wyniósł go całkowity koszt zakupu używanej Jury C5 z allegro ;)

hary1200

  • Gość
Odp: Porównanie ekspresów DeLonghi
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Czerwiec 2013, 07:46:40 »
Staje przy tablicy.
Kupiłem Saeco Philips w firmie leszczynskibazar po 3 kawach się rozsypał,odesłałem go im z prośbą o wymiane na jakiś inny ekspres ,po okresie jakiś 4 tygodniach wymienili mi na roczną C5 za dopłatą czyli zapłaciłem jakieś 1200.Jak się okazało ekspres był z lipca 2011 r po dwóch miesiącach C5 się zepsuła,po konsultacjach z Barnabą nawet nie wysyłałem do leszczynskibazar tylko do niego chciałem sobie oszczędzić nerwów i oczekiwania i tam wyszły kwiatki.Awaria to popsuty dolnik ale okazało się ze moduł zaparzacza jest jakoś dziwnie poskładany na druty i naprawiany przez (kazia złotą rączke) koszt wymiany zaparzacza i jeszcze jakieś tam trójnik 550,czyli łączny koszt 1775 z przesyłką.Zadzwoniłem do leszczynskibazar czy dorogrup bo to ta sama firma,przedstawiłem im sytuacje i zaproponowałem im zwrot tylko 200 ale mnie olali, nie mam czasu zeby z nimi walczyć może z czasem zmienie opinie na Aledrogo .Dwuletni C5 kosztował mnie 1775,00 a nowy w tym czasie 2200,więc używane można wsadzić sobie w d....e chyba ze z naprawde sprawdzonego zródła

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Porównanie ekspresów DeLonghi
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Czerwiec 2013, 10:37:10 »
hary1200 - przykre ale niestety prawdziwe . Zbytnio ufamy sprzedającym, a potem wychodzą kwiatki.

Niestety automaty są drogie w ewentualnych naprawach, większość części pasuje pod konkretny model. To nie kolba gdzie można dostać zamiennik.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi