Autor Wątek: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu  (Przeczytany 17633 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #30 dnia: 13 Październik 2017, 19:01:03 »
Trzecia różnica to temperatury - przy 7-10 minutowej ekstrakcji plastik nie izoluje tak samo jak rozgrzana przed użyciem ceramika, w SP woda dłuuugo jest gorąca, więć ekstrakcja też przebiega w wyższej temperaturze.

Plastik jest lepszym izolatorem niż ceramika, więc napar z plastikowego urządzenia będzie cieplejszy.


A nie lepiej coś jak prysznic do kropel -- jak w Gabi czy Melodrip?

 Azjaci w urządzeniach do Cold Brew mają ciekawe rozwiązania dozowania wody.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Październik 2017, 19:42:21 »
napar z plastikowego urządzenia będzie cieplejszy
z ciekawości zrobiłem test temperatur, oba urządzenia nagrzane przed użyciem, zalane wrzątkiem, przykryte. Pomiary temp.: po 1 min, po 5 min, po 10 min:
AP: 93.5/82/77.5
SP: 91/83.5/77.5
tak więc...remis  W AP początkow temp była wyższa, potem różnica była na korzyść SP, a na końcu wyszło na to samo. :)

Ten prysznic jak w Melodrip mógłby się tu faktycznie sprawdzić. Albo pokrywka z dziurkami. Albo w ogóle nic, skoro i bez tego działa, tylko trzeba powoli nalewać. Ja używam małej dozy, poniżej 10g, przy zalecanych 20-24g problem będzie marginalny z uwagi na znaczną grubość ciastka.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2017, 20:02:43 wysłana przez grex »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Październik 2017, 20:31:32 »
A nie lepiej coś jak prysznic do kropel -- jak w Gabi czy Melodrip?

Tak sobie pomyślałem, że korpus od phina może świetnie służyć jako prysznic do polewania przezeń slowpresso i innych dripów (konewka staje się zbędna ). Byłoby coś w stylu Gabi Master :) Tylko jakąś rączkę z drutu trzeba by dla wygody trzymania do phina przykręcić...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Październik 2017, 21:42:47 »
Ekspresy przelewowe już istnieją :).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Październik 2017, 21:51:07 »
Ale są przystosowane do dużych objętości, zatem duży koszyk na kawę i duży impet wody.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Październik 2017, 22:04:48 »
Phin bez podstawki ma całkiem spory przepływ grawitacyjny. Sensowniejsze, według mnie, byłoby jakieś urządzenie z mniejszymi dziurkami. Na przykład stary zaparzacz Durobor, z niektórych modeli woda kapie dosyć wolno.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #36 dnia: 14 Październik 2017, 00:49:10 »
Ten Durobor to jak phin z wyglądu, z tej samej blachy cięty :) Tylko 3-4 razy droższy...
http://allegro.pl/zaparzacz-do-kawy-lub-herbaty-durobor-2-sztuki-i6176283708.html#thumb/2

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #37 dnia: 14 Październik 2017, 11:51:55 »
Tak sobie pomyślałem, że korpus od phina może świetnie służyć jako prysznic do polewania przezeń slowpresso i innych dripów (konewka staje się zbędna )
wypróbowałem to dziś w SP i faktycznie sprawdza się. Wystarczy umieścić phina nisko nad powierzchnią kawy i ładnie rozprasza strumień wody. Świetny pomysł z tym prysznicem, bo wtedy nic nie ogranicza nasiąkania. Jak ktoś nie ma phina to taki prysznic da się dorobić z kawałka blaszki.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Październik 2017, 13:16:10 »
Chyba prościej kupić phina za 20zł niż się bawić w dziurawienie blaszki.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #39 dnia: 23 Listopad 2017, 14:07:15 »
rozwiązanie kwestii nalewania wody do SP okazało się prostsze niż myślałem.
Można po ściankach - ale trzeba lać bardzo delikatnie, można przelewać wodę przez jakiś prysznic , np. Phina, choć tutaj czasem woda potrafi wyżłobić dołek i robi się kanał. Najlepiej sprawdziło się położenie na kawie zwilżonego filtra papierowego - tego który jest w zestawie, ma on optymalne wymiary. I można już swobodnie lać wodę na środek bez naruszenia warstwy kawy.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #40 dnia: 23 Listopad 2017, 14:20:44 »
można też polewać na górną blaszkę od phina, bo do tego ona służy ;)

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #41 dnia: 11 Sierpień 2018, 18:56:26 »
Nabyłem ów urządzenie. Piękne w prostocie, design mnie jara. Wykonanie już mniej, sprawia wrażenie bardzo, bardzo kruchego. Super trzyma ciepło. Sam sposób parzenie, nie mogę porównać do Phina, piłem z niego może z 3 razy w życiu kawę i zawsze to była po wietnamsku z mleczkiem skondensowanym. Mogę przyrównać do espresso i w sumie to najbliższe do czego można porównać napar z Slowpresso. Niestety parzyłem raz i wyszedł mi taki shot, jakbym za mocno zmielił i za długo przechodziło przez kolbę. Zaleta Slow nad ekspresem, tutaj jest filtr papierowy i przez to w smaku została tylko maślana gęstość i bardzo lekka gorycz. W ekspresie jak spaprasz szota, to tylko wypluć. Tutaj jakby papier łagodził takie objawy. To tyle, gdzieś kiedyś jeszcze się wypowiem w temacie tego urządzenia. Bo w sumie mnie zaintrygowało i weszło na ambicję by zrobić z niego coś magicznego ;-)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Sierpień 2018, 23:33:25 »
Nabyłem ów urządzenie.

Owe. Ów się normalnie deklinuje. Ów, owego, owemu...
Pisz normalnie, bez pozerstwa, używając tego samego słownictwa co w realu to nie będziesz robić byków.

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #43 dnia: 12 Sierpień 2018, 12:15:36 »
Gdyby się czepiać, to raczej owo, a nie owe, bo dotyczy liczby pojedynczej  ;)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Sierpień 2018, 13:28:06 »
Sam sposób parzenie, nie mogę porównać do Phina. Mogę przyrównać do espresso i w sumie to najbliższe do czego można porównać napar z Slowpresso.

ja działam na obu. W moim odczuciu kawa ze slowpresso jest mocniejsza, trochę inny jest też smak - ciemniejszy, mniej kwasków za to więcej body, również mam skojarzenia z espresso. Aktualnie wróciłem do papierowych filterków z zestawu, trochę spowalniają one przepływ przez co nie trzeba idealnie równo układać warstwy półprzepuszczalnej, samo się reguluje.

Zaleta Slow nad ekspresem, tutaj jest filtr papierowy i przez to w smaku została tylko maślana gęstość i bardzo lekka gorycz. W ekspresie jak spaprasz szota, to tylko wypluć. Tutaj jakby papier łagodził takie objawy.
Wydaje mi się, że ta łatwość uzyskania smacznego naparu to nie tylko zaleta slowpresso - z phina, moki czy AP również. Najczęściej można było "spaprać" coś używając ekspresu, alternatywy są prostsze i przez to praktyczniejsze.
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2018, 13:31:26 wysłana przez grex »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi