Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1533218 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6780 dnia: 24 Listopad 2020, 12:08:51 »
Pięknie  czyli to jednak złudzenie optyczne i kąt fotografii.
Właśnie na 100% za to nie dam ręki ;-)  Uszko wygląda odrobinę inaczej w rzeczywistości i na zdjęciu, na zdjęciu wygląda szerzej więc i filiżanka może być bardziej plaskata ;-)

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6781 dnia: 24 Listopad 2020, 12:10:24 »
Dzięki wielkie. Mam nadzieję, że z Izzo lub Kimbo mogę konkurować? ;)
Nie jestem fanem Izzo, ale chyba jednak nie ;-)
Akurat ustawiałem nowo kupiony młynek i miałem koszmarne przestarzały (wina producenta młynka), ale zawsze wyglądała dobrze, za to smak nie wybaczył żadnego błędu i dopiero jak się idealnie wstrzeliłem to była pijalna. A najlepiej mi smakowała jako ristretto. Jakbym jej tyle nie zmarnował to bym zostawił na popołudniowe mini kawki.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6782 dnia: 24 Listopad 2020, 12:26:41 »
Właśnie na 100% za to nie dam ręki   Uszko wygląda odrobinę inaczej w rzeczywistości i na zdjęciu, na zdjęciu wygląda szerzej więc i filiżanka może być bardziej plaskata
Może też być zakrzywienie soczewki w aparacie. Poczekam na info od właściciela fotki. Szukam czegoś bardziej rozkloszowanego do espresso ale nie wielkości 120-150ml tylko bardziej 80-100ml i nie w starym stylu filiżanek bo to jednak tulipany tylko większej pojemności. Wiem, że kształt nieprawilny ale chciałbym ucieszyć oko ;)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6783 dnia: 24 Listopad 2020, 13:01:49 »
@Koziołek napiszę na priv, żeby nie śmiecić, przepraszam Antonio.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6784 dnia: 24 Listopad 2020, 15:25:52 »
A najlepiej mi smakowała jako ristretto.
Chyba tylko taki jest sens istnienia ciemno palonych kaw? W Izzo i Kimbo zapewne mamy inne ziarna, na pewno nie li tylko z obróbki mokrej jak ta moja Gwatemala. Ciekaw jestem jak byś tu ocenił balans kwaśny-gorzki? Jak to się ma do Twoich preferencji i włoskich kaw, które cenisz? Za mocno wypaliłem te ziarna? ;)

Offline Jakuben

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Bialetti Moka, Brikka, Lelit Victoria
  • Młynek: Hario Mill Mini-Slim PRO, Fiorenzato F4 E Nano
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6785 dnia: 24 Listopad 2020, 19:22:33 »
@Koziołek To jest ACF 3oz, chyba obecnie nieprodukowane, a dokładnie takie poshmark.com/listing/3-Italian-porcelain-espresso-cups-with-saucers-5ea5dc11163df4683bef71fa

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6786 dnia: 25 Listopad 2020, 10:05:18 »
Chyba tylko taki jest sens istnienia ciemno palonych kaw? W Izzo i Kimbo zapewne mamy inne ziarna, na pewno nie li tylko z obróbki mokrej jak ta moja Gwatemala. Ciekaw jestem jak byś tu ocenił balans kwaśny-gorzki? Jak to się ma do Twoich preferencji i włoskich kaw, które cenisz? Za mocno wypaliłem te ziarna?

Jak to "za mocno"? Nie ma czegoś takiego jak za mocne palenie ;-)

Zadajesz trudne pytania, bo dawno nie piłem włoszczyzny. Ale jakby mnie naszło to bez wątpienia kupiłbym puszkę Illy Monoarabica Guatemala. *)
Na paleniu się nie znam i ta kawa mnie przekonuje że nie poznam - już dawno przestałem patrzeć na kolor kawy i zawsze oceniam po tym co mi wyjdzie w filiżance. Twierdzisz że jest mocno palona, a dzisiaj musiałem użyć wyższej temperatury i preinfuzji,. Zawsze myślałem że to tylko dla jasnych kaw. Wyszło dobrze, ale to jeszcze nie to i na pewno nie powiedziałbym że smak jest zbalansowany. Nie mogę się z nią dogadać. :-(

*) Jeszcze mnie naszło na kupno paczki Harem Passalacqua - ale to... specyficzna kawa... ;-)

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6787 dnia: 25 Listopad 2020, 10:08:48 »
Wczoraj w "czeluściach szafy" znalazłem 2 miesięczny Honduras Miriam Elizabeth Perez Espresso...
Nie wiem jak on się tam schował ;) może przez to, że dostałem tez Omniroast ;) I po prostu o niej zapomniałem  :sciana:

I po pierwszym espresso - zrozumiałem zachwyty @Antonio nad tą kawą - po drugim - upewniłem się, że jest naprawdę godna tych zachwytów :D trzeci - przekombinowałem ze zmianami ustawień :P
Ale dzisiaj - znowu przekonałem się, że to naprawdę bardzo zacna kawa :D

Druga która wywoływała we mnie tak pozytywne wrażenia - to Espresso #4 - Meksyk i Brazylia - mam wrażenie, że to ten Meksyk El Olmo nadał jej taki fajny charakter? Czy planujesz przed świętami powtórzyć ten zestaw? Albo sam Meksyk?
I jak długo będzie w sprzedaży Black Roast Espresso - bo następne zakupy dopiero w połowie grudnia...
@Antonio  - przypomnę się z pytaniem ;) bo podobnie jak kawa - ten post zaginął w czeluściach internetu ;)
Never Give UP †

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6788 dnia: 25 Listopad 2020, 10:34:06 »
No tak :). Miriam jest niezwykłą kobietą i naprawdę potrafi przygotować wspaniałe ziarna. Te ostatnie kawy palone do espresso były z poprzednich zbiorów. Najnowsze zaś ziarna Ela palii na razie do metod przelewowych.

A czy próbowałeś już Kolumbii La Claudina? To bardzo podobne klimaty, również obróbka naturalna, odrobinę tylko bardziej owocowe, bo Kolumbia ma chyba wyżej położone uprawy. Też znamy plantatora bliżej i od lat już kupujemy jego ziarna, Juan Saldarriaga -- bardzo fajny gość :). To co widać teraz w sklepie jest palone do espresso.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6789 dnia: 25 Listopad 2020, 11:02:19 »
A czy próbowałeś już Kolumbii La Claudina
Tak - ale w przelewach - i to były moje początki z przelewami... więc albo nie potrafiłem jej jeszcze dobrze zrobić, albo nie mój smak???

a jak będzie z Meksykiem? i jak długo będziesz miał ciemno-palone ziarna? to jednorazowy wypał czy będzie się cześciej pojawiał?
Never Give UP †

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6790 dnia: 25 Listopad 2020, 12:30:04 »
Czy istnieje idealna kawa? Nie.
Ale dzięki Bogu i Mastro Antonio istnieje Hot Pair...
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6791 dnia: 25 Listopad 2020, 12:45:16 »
Dzięki @Valerii :). Hot Pair, magia tej mieszanki tkwi w Kolumbii La Claudina właśnie. @jakub_stanecki La Claudina bywa u nas głównie do espresso palona. W przelewie była pewnie za ciemna?
Meksyk spróbuję wkrótce jakoś znowu wypalić. Jest to też kawa z obróbki naturalnej, ale jakościowo trochę w tyle za wspomnianą Kolumbią... Kupiłem te ziarna El Olmo z ciekawości. Jako espresso są fajne, aczkolwiek trudne jako materiał dla roastera.
« Ostatnia zmiana: 25 Listopad 2020, 12:48:26 wysłana przez Antonio »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6792 dnia: 25 Listopad 2020, 13:59:00 »
Pozwoliłem sobie zamówić ostanią paczkę Black Roast Espresso - zamówiłem z opcją "odbiór osobisty" - odłóż mi proszę - a gdy będę zamawiał na święta - poproszę Cię o dołożenie
spodobała mi się też data palenia ;) w moje urodziny :D
Never Give UP †

Offline Jakuben

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Bialetti Moka, Brikka, Lelit Victoria
  • Młynek: Hario Mill Mini-Slim PRO, Fiorenzato F4 E Nano
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6793 dnia: 26 Listopad 2020, 19:45:58 »
Skusiłem się na Gwatemala Robusta. Byłem ciekawy czy espresso w 100 % z robusty jest pijalne. Na takim samym ustawieniu młynka i takiej samej dozie jak dla wcześniej pitego Blacka po 10 sekundach miałem 40 g  :lol2: @Antonio proponujesz dużo drobniej zmielić? Jakieś inne wskazówki żeby okiełznać tę kawę? Nie chciałbym całej paczki na eksperymenty stracić  kawka

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6794 dnia: 26 Listopad 2020, 23:11:59 »
Tak, te twarde ziarna trzeba dużo drobniej zmielić. Normalnie, jak to przy espresso, trzeba młynek dostroić.
Robusta to inny gatunek, zupełnie odlotowe rzeczy się tu dzieją ;).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi