Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1067928 razy)

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3315 dnia: 28 Październik 2019, 18:07:34 »
Pytanko kolejne bo nie wiem czy tak ma być.
Gdy robię kawę i osiągnie ratio, wyłączam ekspres ale kawa jeszcze leci.
Robie tak, że zabieram szybko filiżankę żeby zachować ratio.
Oglądam filmiki na yt i po wyłączeniu ekspresu leci do filiżanki kilka kropel, u mnie jest to kilkanaście mililitrow.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3316 dnia: 28 Październik 2019, 18:45:42 »
Masz ekspres bez zaworu trójdrożnego który pozwala od razu obniżyć ciśnienie?

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3317 dnia: 28 Październik 2019, 19:08:02 »
Masz ekspres bez zaworu trójdrożnego który pozwala od razu obniżyć ciśnienie?

To nie to?

https://images90.fotosik.pl/272/d0ef1c4a63e91eb6.jpg
Pomóż mi, robię espresso

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3318 dnia: 28 Październik 2019, 20:36:22 »
@JarekB jeśli masz na myśli to czerwone to pompa wibracyjna. Jaki ekspres?

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3319 dnia: 28 Październik 2019, 20:40:25 »
Nie widzę na zdjęciu - zawór trójdrożny jest włączany elektrycznie cewką. A tam widzę tylko pompę wibracyjną i dwa bimetalowe czujniki temperatury (do kawy i pary). Bez niego ciśnienie nie schodzi samo tylko przez sitko wyciskając dodatkowo kawę - jeśli jest jej tak dużo to znaczy że w bojlerze masz dużo powietrza. Robisz flush tuż przed zapięciem portafiltra?

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3320 dnia: 28 Październik 2019, 21:01:02 »
Teraz już wiem, że to co chciałem pokazać to zawór opv.

Robisz flush tuż przed zapięciem portafiltra
Teraz już robię ale jakiś czas temu nie zawsze.
Jak tego powietrza się pozbyć?

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3321 dnia: 29 Październik 2019, 07:54:02 »
Jeśli w bojlerze masz wylot pary wyżej niż rurkę do grupy to możesz spróbować włączyć parę i szybko pompę żeby spuścić wodę rurką - to napełni bojler bardziej. Ale to zmieni ciśnienie przy grzaniu i może zmienić temperaturę - więc nie wiem czy nie lepiej zostać przy podstawianiu zlewki.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3322 dnia: 05 Listopad 2019, 22:23:02 »
Ostatnio zaczął stosować jaśniejsze kawy pod espresso.
Używam NPF więc widzę ekstrakcje i zauważam, że z kawy nie leci tak ładnie jak na filmikach, tzn. leci ciurkiem, nie ma kanałów żadnych, ale przy sitku nie tworzy się taka piękna warstwa kawy (kożuch?). I tu pytanie - czy to kwestia kawy, że jasno palona więc dlatego, czy może zmielenie, ubicie?
Druga rzecz to smak - aktualnie próbuję z Kenią - 17 gram w sitko VST 18 - uzysk 36 gram, temperatura 93 stopnie. Kawa wymieszana łyżeczką, na pierwszym planie jednak za dużo kwasków. Zwiększyć temperaturę czy uzysk do 40 około?

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3323 dnia: 06 Listopad 2019, 08:39:22 »
najpierw sprobuj dobrze rozgrzac ekspres, kolbe i naczynie. Jak nie pomoze to wtedy bym myslal o zmianach

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3324 dnia: 06 Listopad 2019, 09:36:56 »
Kenia powinna być kwaskowa. Następnym razem możesz poszukać np. czegoś z Etiopii z naturalnej obróbki (Naturalne Etiopie z Syntestezji można brać w ciemno: https://mastroantonio.pl/Etiopia-Guji-Deri-Kocha-Natural-p451), dobrej jakości Brazylii (ta kawa wygląda bardzo obiecująco, już się na nią zasadzam: https://eurocafe.com.pl/brazil-daterra-moonlight.html). Na Twoim miejscu zacząłbym od kupna 2 paczek 500 gram tej drugiej i próbował.

Ja robię tak:

1. Zwiększ dozę do 18 gram. Jak masz sitko 20 VST, to czas, żeby je użyć. Przemiał drobny, tak aby pozwolił Ci zrobić 7-10 sekund preinfuzji, przy ciśnieniu 3-5 bar (czym kawa bardziej z profilem pod przelew, tym wyższe ciśnienie pre-infuzji). Preinfuzja kończy się w momencie kiedy całe sitko jest spocone i pierwsza kropelka wpada do filiżanki. Nie wcześniej, nie później. Zakładamy oczywiście brak kanałowania.
2. Zwiększ temperaturę: 95-96 C.
3. Z 18 gram Twój uzysk to 44-50 gram.

Wyglądem się nie przejmuj, ma być smak. Przy Kenii będzie kwaskowo, Twój cel to dodać do tego owocowej słodyczy - nie słodycz przetworzonego wafelka pełnego syropu glukozowo-fruktozowego ale słodycz porzeczki, śliwki, jabłka.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3325 dnia: 06 Listopad 2019, 14:38:05 »
Wiem, że ma być kwaskowo, ale na razie jest zbyt to widoczne na pierwszym planie z cierpkim smakiem zamiast kwaskowatych owoców.
Preinfuzja robię na około 3 bar do pierwszych kropel i zwiększam do 9 jak się pojawią.
Ekspres, kolba, filiżanki, wszystko wygrzane.
Jeszcze jedno pytanie, z racji powolnej preinfuzji pierwsze krople mam w 20-25 sekundzie - czy od momentu pierwszych kropli liczyć 25 sekund dopiero?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3326 dnia: 06 Listopad 2019, 14:56:40 »
W zasadzie to nic nie liczyć -- tylko wyciągać wnioski z tego, co jest i wprowadzać korekty.

Preinfuzja -- rób na oko jeszcze wolniej, coś w rodzaju funkcji rosnącej liniowo. Delikatnie tą wajchą od ciśnienia operuj począwszy od niewielkiego ciśnienia 1bar-2bar... To może trwać i pół minuty. Potem będzie co będzie. Czas zależy od różnych jeszcze czynników, np. od ilości kawy w sitku. Ważne, żeby szybkość wypływu strużek kawy była nie za duża ani nie za mała. Niektóre kawy, bardzo jasno palone raczej nie nadają się do espresso i nic z tym nie zrobisz. Jeśli napar wychodzi blady i wodnisty, to: więcej kawy do sitka, drobniejsze zmielenie, dłuższa preinfuzja, większa temperatura. Zrób jakąś fotografię.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3327 dnia: 06 Listopad 2019, 15:22:31 »
Jeszcze jedno pytanie, z racji powolnej preinfuzji pierwsze krople mam w 20-25 sekundzie - czy od momentu pierwszych kropli liczyć 25 sekund dopiero?

Jak widzisz każdy robi inaczej, ale moim zdaniem to zdecydowanie za długo. Ja bym tak dobrał przemiał, aby czas preifuzji skrócić do 10 sekund przy 3 bar. Ewentualnie, możesz zwiększyć ciśnienie do 4-5 ale nadal nie przekraczałbym 10 sekund na początku.
Co dalej, prawdopodobnie, 40 gram kawy osiągniesz gdzieś między 25-35 sekund.
Jak dalej nie smakuje, profil jest zupełnie nie w Twoim guście to zmień kawę.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3328 dnia: 06 Listopad 2019, 16:22:19 »
Dzięki @pj.w i @Antonio - spróbuje obu metod.
Kawy takie mi smakują - piłem w kilka profesjonalnych kawiarniach, teraz przy użyciu profesjonalnego sprzętu będę starał się osiągać te efekty u mnie :)
Z innej jasno palonej kawy kiedyś udało mi się wyciągnąć smak truskawkowego słodkiego jogurtu więc wiem, że takie rzeczy są możliwe. Po prostu czasem potrzebuję nakierowania :)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3329 dnia: 06 Listopad 2019, 16:39:36 »
Jak widzisz każdy robi inaczej, ale moim zdaniem to zdecydowanie za długo.
A dla czego? To taki sposób na modłę Slayera z ograniczonym przepływem. Tam to nawet idzie automatycznie dodatkowym elektrozaworem.
metoda własnie do kaw jasnopalonych, pozwalająca je drobniej zmielić i mimo wszystko zrobić ekstrakcję (która inaczej zapchała by ekspres). Przez te 20-30 sek nie ma przepływu wody przez kawę, tylko powolne namięknięcie (z racji ograniczenia przepływu wody), a jak pojawiają się pierwsze krople to otwarcie na maksa i potem kto chce liczy czas. Ja raczej patrzę na ilość naparu a nie na czas ale oczywiście w granicach rozsądku.

Musiał bym w końcu opisać taki "wajchowy" mod do Breville. Nie jest powiedziane że powinno się to stosować do każdego rodzaju kawy ale bywają takie gdzie może to być przydatne.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi