Autor Wątek: Elektryfikacja młynka ręcznego  (Przeczytany 25841 razy)

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #150 dnia: 02 Lipiec 2018, 20:55:28 »
Ja już Cię nie krytykuję, zrozumiałem intencje Twojego działania.
Będę śledził temat.
Pozdrawiam.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #151 dnia: 02 Lipiec 2018, 20:57:59 »
Nie wierzę w możliwość używania w normalnych warunkach młynków gastronomicznych do SD - przy ich budowie nikt nie brał pod uwagę retencji, bo w zastosowaniach gastro nie była istotna.

W gastro masz przemiał jest dokonywany na zasadzie ciągu całego  i odprowadzenia zmielonego ziarna.
To wpływa na smak. Retencja to jest pikuś przy tym. Fakt faktem gastro młyn wypada raz na np. 3 miesiące wyczyścić.

Z drugiej zaś strony nie przypuszczam, aby żarna o średnicy np. 40 mm dawały stabilny przemiał - w przeciwnym bowiem przypadku Baratza Sette 270 byłaby uważana za objawienie, a nie jest.

Podobnie jest z Graefem ES 800, przemiał dostarcza dodatkowej goryczki. Generalnie gastro z płaskimi 64 mm robi dobrze robotę. Ot taki ideał mając na uwadze obróbkę skrawaniem i wynikające z obróbki bicie żarna.

@Tedi czemu chcesz wsypać więcej kawy i zacząć od wywalenia części?

Powinno to zagwarantować czystszy smak espresso. Patrz wyżej, napisałem o ciągu. Czy tak bedzie   :mhh: powinno się to wyczuć.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3171
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #152 dnia: 02 Lipiec 2018, 21:46:51 »
przemiał będzie niewłaściwy
A jakie widzisz, Marku, powody tej niewłaściwości? Prędkość mielenia?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #153 dnia: 02 Lipiec 2018, 21:49:27 »
Myślę, że prędkość mielenia może mieć znaczenie. Ziarno może bardziej skakać, efekt podobny jak w gastro młynkach przy single dose. Trzeba ustawiać młynek drobniej i generalnie ludzie odradzają takie użytkowanie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #154 dnia: 02 Lipiec 2018, 22:37:58 »
Tak coś czułem że nic nie zrozumiem, myślałem że chcesz "przeczyścić" żarna pomiędzy kawami, ale to w takim kinu dwa-trzy ziarenka wystarczy zmielić i chyba nie znałem wcześniej nikogo co poza cuppingami w tak mikoretencyjnych młynkach się pitolił, nieważne, może to właśnie masz "w ciągu", niepotrzebnie zaśmiecam wątek płonnymi postami.

Śmiszne te koła ci @Miklas wyszły, ciekawe jak to będzie działać i miłej zabawy

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6262
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #155 dnia: 02 Lipiec 2018, 23:11:48 »
@Tedi co to jest dokonywanie przemiału na zasadzie ciągu całego? Bądź uprzejmy pisać po polsku.

W jaki sposób wyrzucanie przemiału miałoby dać czystsze espresso?Przecież takie młynki jak Kinu mają retencję na poziomoe dziesiątych części grama.

W takim wypadku, proponowany przez Ciebie rytuał marnowania kawy, powinien jedynie pogarszać smak espresso. Powodem powinny być aspekty psychologiczne.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2018, 23:14:35 wysłana przez krystians »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5089
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #156 dnia: 03 Lipiec 2018, 09:13:02 »
Ja swojego MSJ używałem jako SD. Komfortowe to to nie jest... Tyle że ja bawiłem się w wygrzebywanie resztek przemiału z wylotu młynka i kręciłem sporo karuzelą. Retencja sumarycznie duża nie była, za to ilość czasu wprost przeciwnie.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #157 dnia: 03 Lipiec 2018, 10:29:43 »
Ja swojego MSJ używałem jako SD. Komfortowe to to nie jest... Tyle że ja bawiłem się w wygrzebywanie resztek przemiału z wylotu młynka i kręciłem sporo karuzelą. Retencja sumarycznie duża nie była, za to ilość czasu wprost przeciwnie.

Siewcu, a co robisz teraz? Bo przyznam, że teraz robię dokładnie tak samo i powoli zaczyna mnie to męczyć :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #158 dnia: 03 Lipiec 2018, 10:45:26 »
Zasadę działania młynka opisałem w temacie: Popcorning , Timer
Mielenie odmierzonych porcji kawy nasila dodatkowo popcorning. Czyli przemiał jest niejednostajny ze względu na brak ziarna w górnej części zasypowej jak i poczatkowej fazie gdy nie ma ziarna miedzy nożami tnącymi. Skutkiem tego jest to, że nie jedno ziarno które powinno być odprowadzone na zewnątrz pozostaje nadal miedzy żarnami. No i mamy dodatkowy pył.
Idealny przemiał pod względem technicznym czyli budowy żarna i ilości obrotów powinien dostarczać tą samą ilość zmielonego ziarna.
Czyli na określoną jednostkę czasu przypisana jest "stała" ilość g zmielonego ziarna.
Idąc dalej tym tropem przyglądając się zasypowi i odprowadzaniu zmielonego ziarna na zewnątrz, można pokusić się o stwierdzenie, że młynek trzeba trzymać pionowo nawet gdy kręcimy korbką.

Teraz czysty smak (niezmienny) espresso na przykładzie samego przemiału.
Wystarczy zrobić test porównawczy smaku kawy żarna np. mały stożek kontra płaskie 64 mm. Ważne, żeby dostarczyć odpowiednią ilość wody. Ratio 1:3,5 ułatwi wyczucie różnic wynikających z samego przemiału. Gdy smak pójdzie w dodatkowy kwas lub gorycz można śmiało przypisać to złemu przemiałowi. Zakładam, ekspres ok.




Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5089
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #159 dnia: 03 Lipiec 2018, 10:53:57 »
Ratio 1:3,5 nie jest stosowane przez nikogo na tym forum, i niech to w końcu do ciebie dotrze. Tak samo punktem odniesienia nie jest kawa bez określonych dat palenia i "składu", więc to też możesz schować do kieszeni. Bezwartościowe informacje.

Siewcu, a co robisz teraz? Bo przyznam, że teraz robię dokładnie tak samo i powoli zaczyna mnie to męczyć :)
Teraz nie mam sprawnego ekspresu ;) Dlatego teraz nie robię. Ostatnio używałem Aergrinda, porównywać z MSJ nie próbowałem ale przy najbliższej okazji na pewno to zrobię. Nie wiem tylko kiedy, muszę poskładać to dziadostwo do kupy w końcu i jak to zrobię to na pewno porównam.

I... tak, wiem, że MSJ nie jest młynkiem SD i nie powinno się go tak traktować, ale u mnie zasypany hopper nie ma sensu, tym bardziej trzymanie kawy w dozowniku.
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2018, 11:03:15 wysłana przez siewcu »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #160 dnia: 03 Lipiec 2018, 12:25:31 »
Ratio 1:3,5 nie jest stosowane przez nikogo na tym forum, i niech to w końcu do ciebie dotrze. Tak samo punktem odniesienia nie jest kawa bez określonych dat palenia i "składu", więc to też możesz schować do kieszeni. Bezwartościowe informacje.

Po pierwsze, podałem ratio w skali 1:3,5, żeby było łatwiej wyczuć różnicę w smaku, co i tak nigdy nie zrozumiesz, bo sam przyznajesz, że nie marnujesz kawy by dokonać testów. Zakładając, że "masz rację" to ja Tobie gratuluję genialnych smaków, żeby móc przy ratio 1:2 wyczuć różnicę w smaku wynikającą z samego przemiału.
Bym zapomniał. Żarna zmieniłeś czy dalej swoje smaki szlifujesz na tępych?

Kto jakie ratio stosuje to jest jego sprawa. Gdybyś miał pojecie o czym piszesz, to byś tego nie krytykował. Espresso można robić tak samo jak 1:2 jak i 1:3,5.
Tylko w tej materii sa pewne różnice o których nie wiesz, nigdy nie przeczytałeś, nigdy nie poczułeś na języku.
Tak więc jak ktoś robi smaczne espresso w ratio 1:3,5 może bez większego problemu przejść na ratio 1:2 powodując tylko zwiększenie intensywności naparu.
W kierunku odwrotnym może być z tym znacznie gorzej. Ratio często 1:2 może być niedogrzane przez zbyt małą ilość wody.
Jak tak jest, to ja bym tej metody prędzej zabronił niż polecał. ;)
Szczerze, jest mi wszystko jedno kto co jak robi. Tylko mówić o czymś w sposób stanowczy bez sprawdzenia jest infantylne.
Lub też, brać za przykład np. ktoś co robił na mistrzostwach baristów lub też gadał w sieci. Dlaczego:
Jeden lubi kwaskowatą, drugi słodką kawę, a trzeciego kwas nie rusza. I tak te wszystkie smaki jedno łączy, prędzej lub później i tak człowiek zatęskni za innym smakiem.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #161 dnia: 03 Lipiec 2018, 12:51:18 »
Np. Zimnego browarka 😀
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #162 dnia: 03 Lipiec 2018, 13:22:00 »
Nie zaszkodzi, a pomóc może. :ok: :taktak: Tylko czy na jednym piwku się skończy :mhh:...  :nienie:

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6262
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #163 dnia: 03 Lipiec 2018, 20:05:01 »
Ratio 1:3,5 nie jest stosowane przez nikogo na tym forum
Nie prawda, mi się doskonale sprawdzało takie ratio w kawiarce. Jednak nie nazwałbym tego espresso.   

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #164 dnia: 03 Lipiec 2018, 20:48:24 »
Krystian, ja się już zgubiłem, rozmawiacie o espresso czy o kawiarce, a może V60 czy tygielku?

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi