Autor Wątek: WCRC Rimini'19  (Przeczytany 9262 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Styczeń 2019, 15:46:00 »
Dziękuje za pozwolenie.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Styczeń 2019, 16:30:27 »
Proszę bardzo. Nie za bardzo rozumiem czemu się oburzasz, że mogę mieć odmienne zdanie na temat tych mistrzostw... Zresztą nie tylko ja. Wiesz, gdy odbyły się pierwsze mistrzostwa, to były one totalną grandą ze względu na sprzęt Giesena. Jak myślisz, czy krytyka z całego świata do nich spływająca, mogła zmienić podejście producenta do konstrukcji ich maszyn?
Gdyby wszyscy byli z tego zadowoleni i pełni aplauzu, również na tychże mistrzostwach pomiar temperatur byłby opóźniony o 2 minuty... A tym razem tak nie było.
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2019, 16:34:41 wysłana przez Antonio »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Styczeń 2019, 16:40:58 »
Jest 17 bo zwyczajnie brakło jej wyobraźni czy pomysłu.
Ale dałeś teraz komentarz... ;) Napiszesz, że sędziowie byli nieomylni, a autor tego konceptu jest świętym? Joannie nie brak wyobraźni ani odwagi w pracy z piecem. Widziałem komentarz Borodaia na temat tego konkursu. Wg niego impreza ta skręciła w stronę ciemnego palenia.

Nie.
Podtrzymuje co napisałem. W mistrzostwach brakło jej pomysłu i wyobraźni. Nie napisałem, ze brak jej wyobraźni w pracy z piecem. Kawy z drop Coffee zawsze dostawałem fantastyczne.
Przykro, ze wasza znajoma/przyjaciółka/krewna/ktokolwiek zajęła dość niskie miejsce w tym roku na zawodach, ale weźcie to na klatę, a nie obwiniajcie wszytsko dookoła.


Mamma mia..nawet nie znam Joanny Alm osobiście..

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Styczeń 2019, 18:36:43 »
Proszę bardzo. Nie za bardzo rozumiem czemu się oburzasz, że mogę mieć odmienne zdanie na temat tych mistrzostw... Zresztą nie tylko ja. Wiesz, gdy odbyły się pierwsze mistrzostwa, to były one totalną grandą ze względu na sprzęt Giesena. Jak myślisz, czy krytyka z całego świata do nich spływająca, mogła zmienić podejście producenta do konstrukcji ich maszyn?
Gdyby wszyscy byli z tego zadowoleni i pełni aplauzu, również na tychże mistrzostwach pomiar temperatur byłby opóźniony o 2 minuty... A tym razem tak nie było.

Trochę się pobawię w adwokata ;) To nie Szczympek oburzył się waszym odmiennym zdaniem na temat mistrzostw, wręcz odwrotnie, to was oburzyło jego. Sęk w tym, że on nie napisał nigdzie że Joanna Alm nie potrafi wypalić kawy, tylko że zabrakło jej pomysłu czy wyobraźni. No i według mnie trzeba przyznać mu rację. Jeżeli formuła mistrzostw jest nieodpowiednia, to albo z nich zrezygnuj, albo wykorzystaj je w taki sposób jak ten japończyk, o którym wspominacie. Skoro w tym konkursie nie chodzi o to, żeby dobrze wypalić kawę, tylko żeby spełnić jakieś dziwne kryteria, użerając się do tego z marnym surowcem, to chyba jednak trzeba zrobić to w taki sposób, który zapewni jak najwyższy wynik, nawet jeżeli oznacza to wypalenie "gorszej" kawy.

Osobiście jestem początkujący, nie jarają mnie mistrzostwa wszelakie, ale jeżeli jest tak jak piszecie, to po co w ogóle startować? Może postarać się zorganizować coś w grupie podobnie myślących ludzi, ale w odpowiednich warunkach i na lepszych zasadach?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Styczeń 2019, 19:00:37 »
To takie czepianie się słówek. Nie oburzam się na Szczympka, ale nie podoba mi się jego tekst. Sądzę, że czego jak czego, ale wyobraźni Joannie nie zabrakło. Ktoś kto pali kawę i traktuje to serio może przeanalizować krzywe palenia, które są już pewnie dostępne, może wyciągnąć z nich wnioski. Szczympek chyba tego nie zrobi?
Po co startować? Ano po to, żeby zostać mistrzem. Wiesz jak ludzie postrzegają takiego mistrza? ;)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Styczeń 2019, 19:12:33 »
Ja nie rozumiem i nie pochwalam faktu, że na Mistrzostwach pojawiają się kawy z defektami. Rafał napisał mi wyraźnie, że Kolumbia dostarczona przez organizatorów jest "brudna". Gdyby mi ktoś przysłał taki towar do palarni, przystąpiłabym do procesu składania reklamacji, zamiast próbować "zamaskować w blendzie" sygnały wskazujące na proces gnicia pulpy owocowej, w której znajdowały się ziarna. Jeśli zapach kawy odrzuca, to znaczy że zaszły w niej procesy, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Jednym ze sponsorów jest dealer zielonego ziarna, operujący masowymi ilościami kawy dla przemysłu: ale chyba nie o "promocję" wątpliwej jakości kawy chodzi w Mistrzostwach.

Biorąc pod uwagę fakt, że testerzy z Azji mogą być hipernosmiczni w stosunku do "aromatów gnicia", nie dziwią niskie noty blendu w cuppingu ogólnie: 65 czy 70 punktów to nie jest kawa "speciality"..

Nie wiem też, czy organizatorzy byli świadomi "manewru" Japończyka..

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Styczeń 2019, 19:16:56 »
Domyślam się, że zdobycie tytułu mistrzowskiego otwiera wiele furtek i daje ogrom satysfakcji ;)

Czy zasady punktowania są znane przed mistrzostwami? Bo jeżeli tak, to trzeba dążyć do tytułu mistrzowskiego ze świadomością, że to mistrzowskie palenie dobre jest tylko na mistrzostwach, że tak na prawdę ta kawa nie będzie wybitna, że nie dorówna nawet poziomowi który pokazuje się każdego dnia w pracy. To trochę jak z pisaniem rozprawki na maturze z polskiego, co z tego, że przelejesz na papier tekst godny noblisty, skoro ktoś kto potem to czyta, nie znajduje tam paru rzeczy z tabelki którą dostał od CKE i kończysz z wynikiem 40%?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Styczeń 2019, 19:25:39 »
Znajoma pracuje w firmie zajmującej się pisaniem opracowań pod konkretne tematy na które są rozpisywane konkursy za pieniądze z Unii. Opracowania nie mają żadnego sensu, ale za to w stu procentach wypełniają warunki konkursu.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Styczeń 2019, 19:38:47 »
Teoretycznie Mistrzostwa odbywają się na kawach "jakości speciality", bez defektów. Tak mówi regulamin.
Może to być jednak niezrozumiałe dla "sponsorów", których główny wolumen sprzedaży to kawy nie-speciality.

Drop to duża firma, z którą wszyscy dostawcy się liczą. Joanna nabywa surowce, odbywając także wycieczki po plantacjach. Myślę, że dla Skandynawów zwyczajem jest "czysta gra" i "uczciwe reguły". Sama byłabym zaskoczona, gdybym taką kawę spotkała na prestiżowych zawodach.

Japończyk zaś wykazał się sprytem: można powiedzieć, że "przechytrzył" w jakiś sposób innych zawodników czy nawet organizatorów. Takie jest moje ogólne odczucie. Czyli: w grze, która okazała się nie być "fair", Japończyk "popłynął z prądem" a Joanna się "nie odnalazła", bo pochodzi z kraju gdzie liczy się uczciwość i transparentność a także "czysty sty gry". Jest mi smutno, bo podziwiam jej styl palenia i profesjonalizm. Widziałam kiedyś (w roku 2014) jej poczynania na Zawodach, potem próbowałam kawy i wciąż jestem pod dużym wrażeniem. Była w ścisłej czołówce od lat (zanim na Mistrzostwach nie pojawiła się kawa z defektami, bo zmienił się "sponsor ziarna").

Osobiście nie startuję w zawodach tego rodzaju: pracuję w ciszy i nie odnalazłabym się "w świetle reflektorów". Pracuję z Navigatorem, ale także posługuję się intuicją i zmysłami. Tym bardziej podziwiam tych, którzy są w stanie się odnaleźć w tej "dziwnej formule"..
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2019, 19:47:26 wysłana przez Elka »

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #24 dnia: 24 Styczeń 2019, 20:25:53 »
Jeśli przegrywamy to wina leży zawsze na zewnątrz. Jeśli wygrywamy to nasza zasługa. ;-)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Styczeń 2019, 20:45:58 »
Nie do końca rozumiem, do czego ta aluzja..Nie startujemy osobiście, więc ani nie przegrywamy, ani nie wygrywamy.
Nie jestem niczyim trenerem w tych zawodach, ani zawodnikiem.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3460
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Styczeń 2019, 20:51:53 »
Off-Topic:
A tak offtopic, może zaprosisz Elu, Rafała na nasze forum? :)

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Styczeń 2019, 20:52:27 »
Nawiązuję do tego co Andrzej napisał: Vladimir wygrał bo Rosjanie palą lepiej, Joanna przegrała bo "założenia konkursu są niezbyt mądre".

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Styczeń 2019, 20:54:33 »
Off-Topic:
A tak offtopic, może zaprosisz Elu, Rafała na nasze forum? :)

Jak będę miała okazję, to zaproszę :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: WCRC Rimini'19
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Styczeń 2019, 20:56:44 »
Napisałem, że tzw. community mają większe i lepsze niż np. my.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi