Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 461198 razy)

Offline Miauczyński Mężczyzna

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Bialetti Moka 6 tz. + Frabosk 6/3, Bialetti Moka 2 tz.
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #600 dnia: 18 Listopad 2016, 18:35:13 »
Niestety... mądry Polak po szkodzie :-X Zastanawiam się tylko, czy nie będzie to w żaden sposób wpływać na smak kawy i oczywiście zdrowie pijących? Póki co nic z tym robić nie będę. Będę jej normalnie używać przez tydzień, potem spróbuję zrobić płukankę wodą z octem. Może chociaż częściowo zejdzie.

Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam, Adam.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #601 dnia: 18 Listopad 2016, 18:52:15 »
Ocet bym odradzał ze względu na jego specyficzny aromat - dlatego zaproponowałem delikatny detergent (bez kwasku cytrynowego itp.). Wełnę szklaną również lepiej sobie odpuścić.
Nie, te plamy nie są szkodliwe. Są tylko nieestetyczne. Jeśli jest to nowa kawiarka to możesz spróbować ją oddać/wymienić na nową.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #602 dnia: 19 Listopad 2016, 00:25:05 »
z tego co czytałem nie należy używać żadnych detergentów ani szczotek, tylko samej wody i czyścić alumium od razu po każdym parzeniu, wycierając je  natychmiast do sucha. No i woda z filtra, oczywiście. Bez tego plamy i przebarwienia gwarantowane, aluminium utlenia się błyskawicznie i nie ma na to rady. A jeśli nie chce Ci się nieustannie pucować to rozważ stalowe kawiarki, niezniszczalne i bardzo proste w utrzymaniu ładnego wyglądu.

Wracając do tego wątku:
Znacie jeszcze jakieś inne urządzonka, które robią napary podobne do kawiarkowych (brew ratio 1:8, 1:9)? Znam Phina i zabytek zwany Stella Brevettata https://youtu.be/yQ24ljwDF-U?t=4m47s ale może istnieje coś jeszcze na co nie wpadłem ?
okazuje się, że zabytkowa Stella Brevettata nadal jest produkowana. Jej nowoczesna wersja nazywa się Bellman CX-25 i w działaniu prezentuje się tak:
Ciekawe czy na forum ktoś ma ten wynalazek? Na ebayu można to upolować nie wydając fortuny.
« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2016, 00:33:38 wysłana przez grex »

Offline Andet

  • Wiadomości: 4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #603 dnia: 20 Listopad 2016, 16:36:51 »
Hej
Ja i żona, kawoszami nie jesteśmy zawodowymi, pijemy ...  no nie wiem czy się przyznać  :D ... kawę rozpuszczalną z mlekiem w kubkach nieco większych niż szklanka. Ale w pracy piję "czystą" z ekspresu ciśnieniowego w małym kubku, nie smakowała mi na początku, gorzka i z goryczką, ale  polubiłem ją, popijam wodą, świetnie smakuje, to ma smak kawy! :)
Żona lubi z mlekiem, jak coś jest gorzkie, czy ma goryczkę to odpada (słodzi).

Myślimy o kawiarce, aby przejść na parzoną, bo podobno zdrowsza niż ta rozpuszczalna.

Ale z tego co czytam, to standardowo niestety można w niej zrobić tylko dokładnie taką ilość kaw, na ile ma pojemność, nie mniej (chodzi mi o ilość użytej kawy a nie wody).
Ja i żona robimy 2 kawy. Ale czasem może to być jedna (tylko ja czy żona), a czasem i cztery, my i 2 gości.
Jak wielką kawiarkę kupić? Jak sobie poradzić z różną ilością robionych kaw kiedy ma się kawiarkę?


Wariant kawiarka 2 cups i robienie 2x żeby mieć 4 mi średnio odpowiada. Wolałbym mieć kawiarkę na 4 kawy z możliwością robienia od 1 (idealnie) lub chociaż od 2 do 4. Macie na to jakąś radę/pomysł?

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #604 dnia: 20 Listopad 2016, 17:45:52 »
Cześć. Testowaliscie kawę z tygielka?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #605 dnia: 20 Listopad 2016, 18:01:24 »
Najlepiej będzie moim zdaniem kupić wersję 6 cups oraz reduktor Frabosk do niej, dzięki czemu w razie potrzeby będzie można przyrządzić o połowę mniej naparu.
Z reduktorem przyrządzisz 100ml (+/- 20ml) kawy. Bez reduktora, analogicznie dwa razy tyle. (Czyli mniej-więcej tak jak oczekujesz - 4 standardowe porcje).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #606 dnia: 20 Listopad 2016, 20:55:35 »
To ja będę nudny i znów powiem swoje ;)

Picie kawy rozpuszczalnej na kubki jest znacznie dalej niż jeden krok od espresso, a znacznie bliżej do przelewu. Jasno palona kawa gorzka nie będzie. Młynek się przyda! Jeśli nie chcecie inwestować w ekspres przelewowy, to taki clever (może nawet french press, jeśli nieco pyłu Wam nie przeszkadza) powinien się sprawdzić.

Kawiarka produkuje dość intensywny napar i sporo mleka trzeba do niej dolać, do kawy z przelewowych metod wystarczy odrobina lub wcale ;)

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #607 dnia: 22 Listopad 2016, 10:41:00 »
Potwierdzam.

Sam mam przelewowy i kawiarkę. Przelewowy robi dobrą kawę w większych ilościach, tj. na filiżanki. Możesz zrobić sobie litr kawy (np. dla gości). Tylko musisz mieć w miarę dobry młynek no i kawa świeża.

A kawiarkę to najlepiej nie za dużą, jakieś 3tz. Starczy na małe a'la espresso dla Was dwojga lub doppio dla Ciebie.

Ja na co dzień piję z kawiarki, a od czasu do czasu jak mnie najdzie ochota na większą ilość kawy to z przelewu. Albo dla gości też przelew.

Za dużej kawiarki nie kupuj, bo sporo kawy trzeba tam wsypać a i napar nie zawsze wyjdzie. To tak moim zdaniem.


Offline Andet

  • Wiadomości: 4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #608 dnia: 22 Listopad 2016, 12:45:12 »
Dziękuję Wam za podzielenie się cennymi doświadczeniami.

@fux: nie testowaliśmy tygielka, jest lepsza niż taka zalana kawa w szklance?
@Shaggy_Paw: no to by było ok jeśli chodzi o ilości.

@donkiszot
@wushu81
A tak sobie teraz myślę, jakbym miał tą kawiarkę (ale się uparłem :) - nie, no zastanowię się, to co piszecie daje do zastanowienia),

No ale jakbym miał tą kawiarkę, to piłbym mocną małą, a jak bym chciał dużą słabszą (a szczególnie żona), to
z kawiarki kawę traktowałbym jako esencję i rozcieńczał wodą + mleko dolane do objętości szklanki+.

Czy to ma sens? Czy taka kawa będzie lepsza w czymś niż z przelewu?
No bo jak nie, to chyba lepiej dla mnie pójść w ten przelew.

@wushu81
Co oznacza "... musisz mieć w miarę dobry młynek?" Przecież chyba dla każdego młynka mielenie to łatwe zadanie? O co chodzi?
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2016, 12:53:01 wysłana przez Andet »

Offline Martin Eden Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Wilfa Svart Classic, FP Bodum, V60, Phin, Bialetti Kitty 6tz, Tygielek
  • Młynek: Wilfa SVART CGWS-130B, Rhinowares
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #609 dnia: 22 Listopad 2016, 13:19:37 »
Witam.
Krótko jestem w świecie kawy ale coś napiszę . Przelewy to taka słabszy napój , mocna kawa to moim zdaniem : tygielek , phin i kawiarka. Dobry młynek trzeba mieć , a nie jest to prosty wybór i zakup . Poczytaj tematy na forum przed podjęciem decyzji , wiele Ci to pomoże.
Pozdrawiam

Offline Andet

  • Wiadomości: 4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #610 dnia: 22 Listopad 2016, 14:11:39 »
@grex, ty tak serio tą radę dajesz?

No nie pomyślałem, zamiast dowiedzieć się czegoś na forum, na starcie, to se kupić można kawiarki, najlepiej ze 3 wielkości, tygielek, phin, ekspres przelewowy, może wysokociśnieniowy i popróbować. Teraz po objawieniu twojej rady, nie wiem czy te fora wszystkie do wymiany doświadczeń nie pozamykają.  ;)

Jak jeszcze nie załapałeś, to uzupełnieniem, wolę zasięgnąć opinii doświadczonych życzliwych osób zanim zacznę. I wcale nie jest powiedziane, że poprzestanę na tym na co się zdecyduję na początku, ale też nie będę musiał po ciemku wszystkiego testować.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2016, 14:22:57 wysłana przez Andet »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #611 dnia: 22 Listopad 2016, 14:19:51 »
Co oznacza "... musisz mieć w miarę dobry młynek?" Przecież chyba dla każdego młynka mielenie to łatwe zadanie
Andet, najlepiej poczytaj forum i zanim zaczniesz wybierać jakieś urządzenia dowiedz się najpierw czegoś o kawie, gdzie i jaką należy kupować i czym i dlaczego się ją mieli, które młynki radzą sobie z przemiałem pod konkretne metody parzenia a które się nie nadają, jakiej wody się do tego używa i po co. Bo z tego co piszesz wynika że pojęcia w temacie nie masz żadnego. Ten wątek jest o kawiarkach a o wyjaśnianiu podstaw.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2016, 14:22:00 wysłana przez grex »

Offline Andet

  • Wiadomości: 4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #612 dnia: 22 Listopad 2016, 14:26:10 »
@grex
No nie mam (prawie) żadnej wiedzy, i cieszę się, że znalazłem to forum :)
Od czegoś trzeba zacząć.
O kawiarce rozprawiam tutaj :)
(O młynku muszę coś poczytać w innych wątkach, bo widżę, że to też jest TEMAT :) )
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2016, 14:29:14 wysłana przez Andet »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #613 dnia: 22 Listopad 2016, 14:40:37 »
kawiarkę tak czy inaczej warto mieć (tym bardziej że kosztuje grosze). Każde urządzenie do parzenia daje trochę inny napar i wydobywa z kawy trochę inne smaki, dlatego sensowne jest zainwestować w kilka różnych gadżetów tego typu. Duże znaczenie przy parzeniu ma użyte ziarno, jakość przemiału, odpowiednia woda, no i umiejętności przygotowującego. Więcej o tych elementach dowiesz się z innych działów niniejszego forum.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #614 dnia: 22 Listopad 2016, 19:32:19 »


Przecież chyba dla każdego młynka mielenie to łatwe zadanie?

I tu się mylisz.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi