Autor Wątek: Odkamienianie  (Przeczytany 30931 razy)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Wrzesień 2014, 13:31:22 »
HX-a się nie da odkamienić od strony grupy. Roztwór trzeba zassać "normalnie" choć ja w Epoce odkręcałem na górze rurę wejściową do HX-a i przez lejek podawałem roztwór aż przez grupę wypłynie. Dodatkowa trzeba było zasilić elektrozawór na grupie. Tak można robić w ekspresie takim jak Epoca gdzie obudowa ściąga się jednym ruchem palca a w środku jest dużo miejsca i łatwy dostęp do wszystkiego.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #31 dnia: 16 Wrzesień 2014, 13:56:30 »
Maćku ale o ile dobrze zrozumiałem to odkamieniać będziesz nie Juniora tylko nowe coś? Jakiś konkurs się szykuje ;)

Generalnie to zmierzam do tego że o ile znamy historię maszyny i wiemy że była regularnie serwisowana to można odkamieniać "bezobsługowo" jak pisze @maro. Jednak maszyny powiedzmy 10 czy 15 letniej tak bym nie potraktował, bo okruchy kamienia mogą potem pozatykać wrażliwe arterie. Mój dźwigniowy KIM moczy się w kwasku, i kamień powoli mięknie. To co było w środku nadawało się jako wapienne stalaktyty i stalagmity do jaskini. Głównie wylewam z niego piasek i żwir który odpada od ścianek.
Starsze maszyny, o których przeszłości mało wiadomo proponowałbym jednak rozbebeszyć i odmoczyć.

A przy okazji przy składaniu można bojler docieplić.
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2014, 14:01:34 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #32 dnia: 16 Wrzesień 2014, 16:36:08 »
odkamieniać "bezobsługowo" jak pisze @maro
Bez przesady. Ja piszę o normalnym odkamienianiu. To o czym Ty piszesz czyli demontaż ekspresu dokładne moczenie i mycie z wymianą (niewątpliwie) wszystkich uszczelek to się nazywa remont.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Październik 2014, 17:58:48 »
Mam założony filtr na 1000 litrów do zbiornika w ekspresie. Dodatkowo wlewam wodę w miarę bez kamienia do dzbanka Brita. Mam pytanie co ile odkamienić ekspres ascaso steel uno pro. Wpisałem sobie powiadomienie że co miesiąc należy odkamienić ekspres czy to nie za często?

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Październik 2014, 19:01:31 »
Jeśli twardość całkowita jest w granicach do 60mg/L to odkamienianie jest zbędne. Raz na kilkanaście miesięcy wystarczy przepłukać ekspres.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Październik 2014, 19:24:06 »
@Manfred - od początku miałem Dafi z filtrem do wody bardzo twardej. Odkamieniłem po raz pierwszy po pół roku - woda była czysta, śladów kamienia nigdzie nie widać.
Następnie odkamieniłem po ponad roku od ostatniego - tuż przed sprzedażą - znów woda czysta i żadnego śladu kamienia.

Teraz w Rakiecie pływa zmiękczacz a wodę leję i tak filtrowaną z Dafi'ego i filtrem do twardej wody.
LMWDP #469

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Październik 2014, 20:34:30 »
Czyli ustawiam powiadomienie za 5 mc. dzięki za pomoc.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #37 dnia: 14 Październik 2014, 00:01:35 »
Dafi z filtrem do wody bardzo twardej
Masz może jakieś sprawdzone źródło tych dafi? bo coś słabo mi idzie z szukaniem.

Z drugiej strony zastanawiam się czy mi to potrzebne, to znaczy ten do twardej. ::) Na zwykłym, dafi czy brita, twardość spada mi poniżej możliwości pomiarowych testem kropelkowym, czyli mniej niż 3 stopnie niemieckie. Czy ten do twardej podziała po prostu dłużej, czy na smak nie wpłynie to negatywnie?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Październik 2014, 06:09:12 »
Ja chciałem zejść  jak najniżej. Zwykły filtr jakoś słabo u mnie działał dlatego używam te do twardej.

On ma po prostu dodatkową warstwę z żywicą. Kupuję je na allegro w 5 lub 10 palach. Tam gdzie w danej chwili najtaniej.
LMWDP #469

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Październik 2014, 09:50:06 »
te odkamienianie  dziala negatywnie na smak, wode chcesz miec o twardosci weglowej 60-90mg, wtedy kamienia nie bedzie

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4976
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #40 dnia: 14 Październik 2014, 11:12:23 »
te odkamienianie  dziala negatywnie na smak

Na zawsze? Do grobowej deski? I o jaki smak chodzi?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Październik 2014, 12:18:18 »
Chodzi o smak naparu naparzonego z wody o twardości zerowej i z takiej w której jednak coś wapnia i magnezu pozostało.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Luty 2015, 05:45:23 »
Dwa zbiorniki dla pewności beda wskazane.
Tylko pamietaj zeby pompa miala przerwy w pracy. Nie rób tego na raz.
Powrót do tematu. Jaki cykl zastosować odnośnie spustu wody i przerwy w pracy. Myślałem o zastosowaniu programatora czasowego do tej czynności np 1 min spust wody, 2 min odpoczynku ale raz kłopotliwe jest ustawienie takiego cyklu w programatorze a druga sprawa nie wiem czy 1 min to nie za długo dla pompy. Jak odkamienianie zautomatyzować?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Luty 2015, 06:47:52 »
Chyba właśnie te popularne ekspresowe wibratory mają w specyfikacji tryb minuta pracy dwie odpoczynku.
Ale cała operacja nie trwa godzin więc można ją nadzorować. I tak trzeba wodę wylewać z tacki.
Programator niby to obsłuży, ale dłużej może zejść na jego ustawianiu niż na całej operacji.
LMWDP #469

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Odkamienianie
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Luty 2015, 06:49:29 »
A ile pompa max może pracować 1 min 2 odpoczynku?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi