Autor Wątek: Lelit wężyki od wody - brud  (Przeczytany 1260 razy)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Lelit wężyki od wody - brud
« dnia: 06 Październik 2020, 09:08:56 »
Witam, jeśli było to przepraszam, nie znalazłem podobnego tematu.

Od jakiegoś czasu stosuję filtr do wody Lelit 70l, załączony na wężyku i umieszczony w pojemniku.

Ostatnio mieliśmy "małe remonty" (gładzie ,szlifowanie,malowanie itd) jakieś przemeblowania + wyjazd, ekspres był zapakowany i nieużywany.
Niestety w pośpiechu zapomniałem wylać całej wody z pojemnika na wodę.

Zaglądam tam po jakimś miesiącu, pojemnik troszkę dziwnie pachniał, ale na pierwszy rzut oka nie było żadnych "żyjątek", umyłem go płynem do naczyń i gorącą wodą + kilka płukań.

Natomiast dalej pojawia się problem, przy wyciąganiu pojemnika, zwróciłem uwagę na to że wężyki od wody lekko zmieniły barwę.
Zdjąłem górna pokrywę i wyciągnąłem wężyki i okazało się że wężyk zasysający wodę jest w środku brudnawy, tak jakby zaciągnął aktywny węgiel z filtra (a może to już jakieś żyjątka )?

No nic do rzeczy, w jaki sposób wyczyścić te wężyki?
 
Na przyszłość jeśli pojawiłyby się jakieś tfu tfu syfy, czy inne żyjątka to jak postępować ?
Może woda utleniona?

Czy kupić gdzieś nowe wężyki i olać sprawę, bo gra nie warta świeczki?

Przymierzam się do odkamieniania ekspresu, ale nie chciałem żeby ten "brud" zassała pompa, dlatego zdemontowałem wężyki.
Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za lekką chaotyczność zapytania.



Witam, witam i o zdrowie pytam!

skansen

  • Gość
Odp: Lelit wężyki od wody - brud
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Październik 2020, 09:15:53 »
Kupiłem swego czasu wyciorek do wężyków, ale wg mnie gra nie warta świeczki. Lepiej zmienić wężyki. Ostatnio rozbierałem ekspres i profilaktycznie zmieniłem wężyki na nowe. Koszt wężyków to kilkanaście złotych. Nakład pracy u Ciebie też będzie niewielki, dostęp do wszystkich podzespołów jest możliwy po odkręceniu podgrzewacza filiżanek, zajmie Ci to kilkanaście minut.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Lelit wężyki od wody - brud
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Październik 2020, 09:26:16 »
Jak pisałem wyżej, góra jest zdjęta, wężyki zdemontowane, więc o to się nie martwię.
Zawracać głowę Michałowi, czy kupić jakieś silikonowe wężyki do spożywki o podobnym przekroju?

Z ciekawości do tego zasysającego węża wodę wlałem wody utlenionej i zostawiłem na 15 minut, przepłukałem i znowu nalałem.
Wygląda na to że coś tam dało.
Może wstrzyknąć strzykawką rozpuszczony  roztwór corega tabs? i zamówić wężyki na przyszłość :)


Witam, witam i o zdrowie pytam!

skansen

  • Gość
Odp: Lelit wężyki od wody - brud
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Październik 2020, 09:31:09 »
Nie wiem jakie takie zabiegi wpłyną na pompę i czy coś tam nie zostanie w układzie. Wężyki pasują np. takie (średnica wewnętrzna 5mm):
https://allegro.pl/oferta/wezyk-do-ekspresu-krups-silikonowy-sr-wew-5mm-9521491960

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Lelit wężyki od wody - brud
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Październik 2020, 09:52:23 »
Dzięki, wychodzi mi że byłoby to MC005 ( ø 5x8 mm), natomiast "spustowy" to byłby MC101 (ø 6 x 10 mm).
Jeśli dobrze patrzę.


Edit:
 znalazłem na Alledrogo, wygląda że będą ok :

https://allegro.pl/oferta/waz-silikonowy-8x5mm-silikon-wezyk-przewod-8-5mm-6978400613
https://allegro.pl/oferta/waz-silikonowy-10x6mm-silikon-wezyk-przewod-10-6mm-6978401221


A na przyszłość dla potomnych miałby ktoś jakiś sprytny sposób na czyszczenie tych wężyków?
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2020, 10:02:21 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Lelit wężyki od wody - brud
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Październik 2020, 10:33:02 »
ja u siebie zauwazylem ze po tygodniu robia sie dziwnie sliskie... takie nieprzyjemne i ciezko je sie myje. Zanurzam zawsze w goracej wodzie,  chwile sie mocza, jest lepiej ale chemia tez nie chce ich traktowac.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi