Autor Wątek: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl  (Przeczytany 8179 razy)

Offline shq

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: v60, aeropress
  • Młynek: Zassenhaus Quito
elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« dnia: 04 Sierpień 2017, 17:21:04 »
koledzy, potrzebuje porady. Przyszła pora rozstać się z zassenhaus quito (jest tak potwornie nie osiowy ze odbiera mi przyjemność z picia kawy...w mojej ocenie mieli mocno przeciętnie ale ta nie osiowość wyprowadza mnie z równowagi).
W kuchni zrobiło mi się trochę miejsca wiec pomyślałem o zakupie jakiegoś elektryka :) młynek wyłącznie pod alternatywy - nie planuje espresso. Rozmiar młynka nie ma znaczenia, tak samo szybkość mielenia ani tez  szybkość zmiany ostawień (zasadniczo pije tylko dripa w rożnych odmianach - v60, kalita itp. i raz na miesiąc aeropress jak mi coś odwali :). Młynek będzie miał raczej lekko 1-2 kawy dziennie, od święta 3 :)
Chciałbym aby przemiał był jak najbardziej równy i niezbyt zapylony (w każdym razie znacząco lepszy niż w ręcznym quito) i cena do 1kpln (może być z małym haczykiem ale małym - powiedzmy do 10%, używki nie wchodzą w grę, przejechałem się ostatnio na kilku używanych rzeczach i mam jakiś uraz - nie były to młynki). Oczywiście nie zamykam się tez na tańsze młynki, jak z owego 1kpln coś mi w kieszeni zostanie to płakał nie będę i obiecuje dobrze spożytkować na fajne ziarenka do młyna :)
Nie mam jakichś faworytów, chętnie poznam Wasze propozycje w tym temacie :)
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień 2017, 17:23:18 wysłana przez shq »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Sierpień 2017, 17:31:42 »
Baratza Virtuoso

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Sierpień 2017, 18:12:48 »
Jeśli jakość się liczy, to Comandante, jeśli jednak elektryczny, to nadal Wilfa.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Sierpień 2017, 20:15:02 »
Jak ręcznie to Commendante, Lido i inne temu podobne. Lido wyjdzie pewnie ciut taniej.
A jak elektrycznie to Wilfa.
W sumie donkiszot już to zaproponował.

Pamiętaj że ręczniak do ci mobilność.
LMWDP #469

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Sierpień 2017, 21:12:03 »


Pamiętaj że ręczniak do ci mobilność.

Dodatkowo należy nadmienić, że tej klasy młynek ręczny na pewno Ciebie nie zmęczy. To w sumie przyjemność.

Offline krychu Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Hario v60,aeropress,bialetti kitty
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Sierpień 2017, 21:37:39 »
Mam baratza virtuozo i bardzo polecam.Szybciej miałem nivone, która jest polecana na forum i przeskok jest wyraźny.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Sierpień 2017, 23:00:03 »
W Kinu 18 g pod dripa mielę kilkanaście sekund, dosyć lekko. To naprawdę przyjemność. Z przemiałem do espresso, szczególnie na jasnych kawach czasem się przytnie, trochę mocniej trzeba trzymać, ale to nadal przyjemność, ostatnio nie używam Macapa.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Sierpień 2017, 23:43:22 »
Ja mając tysiaka na młynek wziąłbym Comandante. Wilfa fajna, bo miejsca za dużo nie zajmuje a jest w 100% wystarczająca do alternatyw, ale do Comandante dużo brakuje... Są też jeszcze młynki takie jak Kinu, Lido, Feldgrind/Hausgrind - ale co i jak, musiałbyś podpytać użytkowników.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Sierpień 2017, 07:25:49 »
Jeśli miałbym 1k pln na młynek (i byłbym pewien że chcę akurat tyle wydać) też wybrałbym comandante, lido, kinu. Młyny bardzo dobre. Poczytaj albo pooglądaj sobie z jakimi elektrycznymi maszynami mogą konkurować :)

Offline shq

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: v60, aeropress
  • Młynek: Zassenhaus Quito
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Sierpień 2017, 08:36:55 »
ok, czyli jak rozumiem polecacie w zasadzie tylko wilfe bądź virtuoso w tej cenie?
comandante itp. odrzucam z góry - jak w temacie, ma być elektryczny - ręczny już mam, w sumie mam ze 3 ręczne i każdy mnie irytuje (i to wcale nie tym ze trzeba kręcić bo to akurat jest spoko). Czas po prostu spróbować czegoś innego, w tym wypadku elektrycznego.

obecnie na mojej wstępnej liście są (posortowane mniej więcej po cenie):
- Wilfa CGWS-130B
- Baratza Encore
- Graef CM 900
- Ascaso i-2 / i-2 mini / i-1 / i-1 mini
- Baratza Virtuoso
- Hario - V60 Electric Coffee Grinder
- Rancilio Rocky SD
- MACAP M2M

Sa wśród nich 2 wymieniane przez Was powyżej, ale może coś z pozostałych jest warta uwagi? i jak dany model ma się w jakości przemiału do najtańszej ze stawki Wilfy (czyt. czy naprawdę warto dopłacić?)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Sierpień 2017, 09:20:55 »
Sam mam Wilfę i nawet chciałbym coś lepszego. Jest dobrze, ale króliczek jest jeszcze daleko.
Również tylko elektryk wchodzi w grę, bo mimo że Rosco to w przemiale dwie klasy wyżej to mam dość kręcenia.
Wydaje mi się, że na młynki elektryczne do metod przelewowych w cenie 500-1500 wciąż jest przestrzeń na rynku.
Na chwilę obecną wyraźnym krokiem naprzód w jakości przemiału może być chyba jedynie używane gastro - Mahlkonig Kenia/Guatemala (min. 2000zł), ew. standardowy Fiorek czy SJ...

Na Twoim miejscu brałbym Wilfę, raczej nie warto przepłacać na pozostałe...
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2017, 09:23:15 wysłana przez pafcio0 »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Sierpień 2017, 11:26:37 »
Z Comandante spróbuj u kogoś jak masz możliwość - też byłem średnio nastawiony do comandante, bo trochę to drogie, ale jak spróbowałem pokręcić to zmieniłem zdanie... a jak ma być koniecznie elektryczny, to się podpisuję pod tym co pafcio0 napisał, choć nie wiem jak się sprawdzi fiorek czy sj przy mieleniu pod alternatywy...
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2017, 13:09:30 wysłana przez pafcio0 »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Sierpień 2017, 13:09:47 »
Cytuj (zaznaczone)
nie wiem jak się sprawdzi fiorek czy sj przy mieleniu pod alternatywy...
Fiorek 82mm sprawdza się świetnie ;)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Sierpień 2017, 13:24:20 »
sprawdza się świetnie
Tylko, zdaje się, trochę budżet przekracza.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: elektryczny mlynek pod alternatywy do 1000 zl
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Sierpień 2017, 22:52:02 »
W kuchni zrobiło mi się trochę miejsca wiec pomyślałem o zakupie jakiegoś elektryka  młynek wyłącznie pod alternatywy - nie planuje espresso. Rozmiar młynka nie ma znaczenia, tak samo szybkość mielenia ani tez  szybkość zmiany ostawień (zasadniczo pije tylko dripa w rożnych odmianach - v60, kalita itp. i raz na miesiąc aeropress jak mi coś odwali . Młynek będzie miał raczej lekko 1-2 kawy dziennie, od święta 3

Masz miejsce na blacie, pomyśl o młynku gastro. Raz, że na tym młynku po pewnym czasie niewiele stracisz, a przemiał będziesz miał super.
Co do nowego, Graef CM 800, spory zakres regulacji, plus kalibracja przemiału od dowolnej wartości. Jakość - cena min. db+. Cena nowego ok. 580 zł.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi