Ostatnie wiadomości

Strony: Prev 1 [2] 3 4 ... 10 Next
11
Przygotowanie kawy / Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Jka57 dnia 21 Maj 2024, 13:57:31 »
Wiertarka trafiła mi na "dziurawkę" w ścianie :-[ i musiałem to czymś szybko zamaskować a tylko to miałem pod ręką :redface:

Jka
12
Przygotowanie kawy / Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Antonio dnia 21 Maj 2024, 13:51:55 »
Plakacik jest odjechany, hamerykański.
13
Tak. Koledzy tu wyjaśnili. Jeszcze douczylem się z YouTube, że to inna filozofia zaparzania i przy innym sposobie przelewania poszło ok. Tym niemniej następnym razem wezmę te szybsze. Cierpliwość chyba nie jest moją najlepszą cechą

Kiedy na nową Kolumbia i Indonezja będzie na sklepie?
Chciałbym zamówić razem z tym co teraz jest na stanie.
14
Kawa / Odp: Espresso z kaw z palarni Eurocafe
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wpytlik dnia 21 Maj 2024, 13:45:40 »
Bardzo dziękuję, popróbuję i dam znać czy pomogło :)
15
Młynki / Odp: KINGrinder
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ranGo dnia 21 Maj 2024, 13:41:58 »
K4 został przetestowany, z akcentem na espresso. W tej cenie to dobry wybór.
16
Młynki / Odp: KINGrinder
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Heniutek dnia 21 Maj 2024, 13:22:22 »
Jack robił chyba testy k6 (espresso i pour over)i nie było tak "najgorzej",.
Zastanawiam się nad K6 dla kogoś, niecałe 4 stówki to chyba dobra cena.

@ranGo używacie u siebie K6, czy po prostu miałeś okazję "pobawić" się młynkiem?

Ciekaw jestem jak z perspektywy czasu oceniasz Kingrinder, a młynków u Ciebie pewnie do wyboru do koloru...


17
Kawa / Odp: Espresso z kaw z palarni Eurocafe
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ranGo dnia 21 Maj 2024, 12:53:41 »
Spróbuj zaparzyć tą kawę w filiżance jak do cuppingu lub w Aeropressie, poznasz bardziej jej potencjał. Jeżeli chodzi o espresso, to zmniejsz ratio na 1:2.5, temperatura 93-94*C i czas 27-28". Jeżeli jest Ci za mocne takie espresso, to można dolać trochę wody.

18
Dyskusje wokół kawy / Odp: Dojrzała kwasowość...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Antonio dnia 21 Maj 2024, 12:38:23 »
Ponieważ wciąż testujemy i testujemy, podzielę się dzisiejszym doświadczeniem. Największym kłopotem w espresso zwykle bywa rozwikłanie, ile ma ono w sobie smaku kwaśnego i gorzkiego. Niestety, często nasz mózg nie jest w stanie tego precyzyjnie określić. Warto w dylematach gorzko-kwaśnych pomóc sobie inną, jednoznaczną próbką.

Dziś zaparzyłem parę razy z różnymi parametrami jakąś świeżą partię Chocolate Wave czyli złożonej dość mieszaniny różnych kaw. Kawa prosto z pieca, więc ogromna intensywność jeszcze bardziej utrudnia rozeznanie się w przestrzeni gorzki-kwaśny. Moim zdaniem mało było kwaskowatości, więcej goryczki. Oczywiście intensywność i trudność percepcji proporcjonalna do uzysku. Zapewne w ibryku obraz byłby łagodny i "okrąglutki".

Pod ręką miałem próbkę robusty z obróbki naturalnej z Indonezji. Nie próbowałem jej jeszcze, więc zaparzyłem. Młynek o "90 stopni na lewą burtę", bo ziarna twarde bardziej niż jasno palone arabiki. Espresso z ogromną cremą i ogromnym body. Pierwsze łyki frapujące: charakterystyczne aromaty drewna zalatujące jakąś słodką waniliową czekoladą i słodko-gorzki smak. Przywołuje to szereg miłych wspomnień chwil, spędzonych nad podobnie "pachnącymi" filiżankami w Italii i w ogóle w poślednich kawiarniach.

I teraz porównanie tego ostatniego z pierwszymi. Espresso z robusty jest li tylko gorzkie, nie ma ani krztyny kwaskowatości (ale ma kwasowość! ;)). Jeśli się po nim weźmie do ust "enigmę" z arabik -- od razu czujemy się tak, jakby ktoś zrzucił nam jabłko na głowę. Eureka -- jakież bogactwo smaków!

To co potem zaskakuje bardzo dotkliwie -- to rosnąca niechęć do espresso z robusty. Daje o sobie znać nasz zmysł dotyku, "rozpadając się" pod wszechogarniającą cierpkością. Nagle nasze podniebienie staje się suche, szorstkie. Niezbyt to przyjemne. Arabiki mają jednak znacznie więcej oleistych frakcji i przede wszystkim pachną czymś ciekawszym niż stare drewno.
19
Kawa / Odp: Espresso z kaw z palarni Eurocafe
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wpytlik dnia 21 Maj 2024, 12:28:42 »
Kawa Brazil Fazenda Catanduva Chocolate wychodzi ziemista i niesmaczna. Da się poprawić smak tej kawy? Jest jakiś przepis konkretnie na tę kawę?
Używam młynka ASCASO I-1 mini, ekspresu Lelit Anna PL41TEM. Doza 18 g, czas 30 s, uzysk 68 g.
20
Przygotowanie kawy / Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Jka57 dnia 21 Maj 2024, 12:21:12 »
Jest przepaść między tym a espresso/ristretto lub jak to zwą po czesku "pikolo" .

Tak sobie myślę że Czechów możemy sobie tutaj darować, wystarczy 5zł na taki plakacik :lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

20240521_121519.jpg

Jka
Strony: Prev 1 [2] 3 4 ... 10 Next


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi