Autor Wątek: Ascaso Steel Uno PID  (Przeczytany 202167 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #30 dnia: 26 Listopad 2013, 10:15:55 »
ok, spróbuję wskrzeciś wątek, bo widzę tu kilku szczęścliwych właścicieli ascaso uno prof pid.
Jakie ustawienia P.I.D. stosujecie?
Za radą dystrybutora zmieniłam ustawienia fabryczne (P - 2,5; I- 00, D - 4,0) NA NASTĘPUJĄCE:
p - 0,5
I - 0,20
D - 90 (SIC!)

Problem w tym, że PIDem posługuję się zupełnie bezmyślnie - nie mam pojęcia, jaki jest związek ustawień z procesem/efektem parzenia.

Na początku dobra rada dotycząca sitek - oryginalne pojedyncze od Janusza na razie dla mnie nie do ogarnięcia - w podwójnym espresso już przyzwoite, a w pojedynczym dramat.

Proszę, podzielcie się doświadczeniami z PIDem.



O PIDzie możesz poczytać moje wypociny i dyskusję tutaj

W skrócie telegraficznym:
Z czym to się je, czyli szybkie podsumowanie PID - językiem prostym i mam nadzieje bardziej zrozumiałym niż czysta matematyka, ale matematycznie choć nieco prościej też będzie:
P = określa jak dużo ciepła/na jak długo włączyć grzałkę w zależności od tego jak wielkie jest odchylenie od zadanej temperatury. Zależność ta jest proporcjonalna do straty ciepła
I = ile ciepłą dodać w zależności od tego jak długo temperatura była niższa od zadanej. Zależność ta jest proporcjonalna do całki czasu w którym temperatura była niższa od zadanej. Integral to tutaj całkujący a nie integralny.
D = ile ciepłą dodać w zależności od szybkości utraty ciepła. Zależność ta jest proporcjonalna do różniczki czasu w którym ciepło tracimy.

Nie wiem czy jest sens podawać ustawienia na których ja pracuję, ale w sumie możesz sobie je przetestować - ustaw wieczorem tak żeby od rana cały dzień na tym pracować i porównaj z tym co było w oryginale i z tym co dostałaś od Janusza. P-0.6 I-0.03 D-20

Jak dla mnie przyczyna znacznego przegrzewania to wysoka wartość I oraz D. Ja spędziłem kiedyś upojny samotny weekend z PIDem dobierając i testując ustawienia. Mi zależało na tym żeby po ekstrakcji maszyna nie przegrzewała o więcej niż 1 stopień, oraz aby na doppio (50 ml) spadek temperatury wynosił max 2 stopnie, przy czym ten drugi stopień tracę w okolicach 21-24 sekundy. Espresso (25 ml) udaje mi się zazwyczaj zrobić ze spadkiem o max 1 stopień w 24-26 sekundzie. Nie zależało mi na tym aby ekspres szybciej odzyskiwał temperaturę bo niestety wiąże się to ze znacznym przegrzewaniem. Wolę poczekać te 15-30 sekund dłużej.

Dygresja - W niektórych starych dźwigniach były dwie grzałki w bojlerze 1000W i 300W. Pierwszą załączało się na start aby szybko nagrzać wodę. Druga służyła podtrzymaniu temperatury. Gdyby każdy ekspres z PIDem miał takie 2 albo i nawet 3 grzałki o różnych mocach 300/600/1200W - to by pozwalało na sterowanie bliższe ideałowi. Niestety to są konkretne koszta i raczej nie prędko coś takiego zobaczymy w praktyce, zwłaszcza w maszynach poniżej 1000€.

p.s. ustawienia PIDa dla Ascaso Steel są tylko i wyłącznie dla Ascaso Steel, nie da się ich przenieść do innej maszyny, ani z innej maszyny do Steel'a. One są krojone na wymiar pod konkretne parametry takie jak wielkość i materiał bojlera, grzałka i jej moc - ot dwa z wielu mających wpływ.
LMWDP #469

gorzkogorzka

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #31 dnia: 27 Listopad 2013, 11:44:21 »
OK, zaczynam zgłębiać wątek o PID, a na razie szkolę się na ustawieniach fabrycznych. dzięki.

Offline Dobosh

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascoso Steel Uno Prof PID, Chemex, Hario V60, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i1 mini
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #32 dnia: 05 Maj 2014, 21:18:56 »
Troszkę odświeżę ten wątek, gdyż jako nowy użytkownik tego sprzętu mam więcej pytań niż to przewidziane w ustawie zasadniczej....   ;)
po pierwsze jak się dostać do ustwień PID'a, jak na razie rozpracowałem tylko zmianę skali temp z C na F i odwrotnie - problem mam taki że na ustawieniach fabrycznych temperatura spada mi o 4-5 st nawet jeżeli włączona jest grzałka - czyli po przepuszczeniu wody przez grupę temperatura rośnie i rozpoczynam ekstrakcje jak osiągnie zadane (w moim przypadku 92 st)
po drugie szukam namiaru na przyzwoity NPF pasujący do steela - widok ekstrakcji przez niego urzeka a u Janusza trochę drogo - ale może tak ma być.
Pozdrawiam wszystkich uzależnionych od czarnego naparu

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #33 dnia: 05 Maj 2014, 21:23:40 »
Może ktoś może Ci pożyczyć NPF, bo zauroczenie może szybko minąć albo stwierdzisz że jednak musisz kupić za wszelką cenę, nawet tą u Janusza ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #34 dnia: 05 Maj 2014, 21:31:39 »
Co do ustawień PIDa - pisałem chyba o tym w wątku PIDowym - a jak nie to wyślij PW, to będę pamiętał żeby jutro wrzucić moją konfigurację - czy zadziała u ciebie? tego nie gwarantuje :P

A co do NPFa - leży i się kurzy taki u mnie. Nie oryginał ale pasuje - jak pisze ranGo, lepiej pożyczyć niż kupować. Ja po naukach dystrybucji już go praktycznie nie używam  :smiech: a kilogram dobrych ziaren kosztował :D

http://akcesoriabaristy.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_226af3edbec9265af4944a0970fff39b.jpg
Ascaso Steel Uno PID
LMWDP #469

Offline Dobosh

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascoso Steel Uno Prof PID, Chemex, Hario V60, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i1 mini
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #35 dnia: 05 Maj 2014, 21:36:30 »
przejrzałem już wątek PIDowy i chętnie bym twoich ustawień spróbował tylko właśnie nie wiem jak je wprowadzić do maszyny - i takiej instrukcji szukam :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #36 dnia: 05 Maj 2014, 21:38:48 »
:) a to masz tutaj opisane. Jak by co to służę pomocą.
LMWDP #469

Offline Dobosh

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascoso Steel Uno Prof PID, Chemex, Hario V60, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i1 mini
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #37 dnia: 05 Maj 2014, 21:45:20 »
dzięki, jutro będę testował

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Maj 2014, 10:21:49 »
Jakbyś przetelefonował to też byś uzyskał tę instrukcję. Co do NPFa to nie pytałeś o rabat forumowy :D A byłoby na pewno taniej.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Dobosh

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascoso Steel Uno Prof PID, Chemex, Hario V60, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i1 mini
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Maj 2014, 10:39:24 »
Następnym razem napewno skorzystam :-)

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka


Microkosmos

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #40 dnia: 24 Maj 2014, 00:59:07 »
Witam wszystkich... Jako, że niedawno stałem się posiadaczem swojego pierwszego ekspresu kolbowego no i oczywiście młynka mam okazję w końcu się przywitać, ale również popytać bardziej doświadczonych ;)
Od początku...

Po pierwsze, posiadam, oprócz standardowych sitek Ascaso, sitka FAEMA: 7 oraz 14 gr. Kupiłem kawę, utawiłem młynek tak aby na pojedynczym wyszło ok. 25/25...
Problem polega na tym, że gdy chcę na tych samych ustawieniach młynka zrobić doppio w podwójnym (25/50? dobrze myślę?) to filiżanka napełnia się w 10 sek... Kawa to kwas nadający się tylko do zlewu. No i odwrotnie- młyn ustawiony "pod" podwójne sitko na doppio, kiedy przejdę na pojedyncze to na 25ml musze czekać z 50 sek.
Gorzka kawa- do zlewu. Co robię źle?

Druga kwestia to NPF. DrUsagi wkleił fotkę swojego parę postów temu, ja mam tylko pytanie czy to FAEMA? Na zdjęciu widać znak wodny sklepu, ale ciężko tak poznać z fotografii.

Po trzecie- jakieś zalecenia co do filtrowania wody? Czym? Gdzie nabyć? Może Ascaso ma swoje rozwiązania (np. coś montowanego na wężyk)?

Cierpliwym chciałbym z góry podziękować za poświęcony czas i pomoc, jak również wyrazić radość z powodu dołączenia do tak zacnego grona.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2014, 01:07:10 wysłana przez Microkosmos »

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #41 dnia: 24 Maj 2014, 08:58:14 »
Do podwójnego sitka ustawiasz osobno młynek na 25/50 - tak to ma być, to normalne ;)

Wysłane z mojego GT-I9000 przy użyciu Tapatalka


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #42 dnia: 24 Maj 2014, 09:03:33 »
Czy różnicujesz gramaturę? Do pojedynczego sitka ok. 8-10g kawy, do podwójnego 14-18g.

Offline Dobosh

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascoso Steel Uno Prof PID, Chemex, Hario V60, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i1 mini
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #43 dnia: 24 Maj 2014, 09:45:18 »
Mnie do pojedynczego wchodzi 12-13g kawy podobnie jak w wątku o siatkach pisał Dr

Microkosmos

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #44 dnia: 24 Maj 2014, 09:46:33 »
Jeszcze nie mam wagi (czekam na zamówioną), natomiast dystrybucja kawy do sitka jest taka: robię "kawową górkę" potem czymś płaskim delikatnie rozprowadzam kawę tak aby wyrównać ją do poziomu krawędzi sitka. Ubijam i strzał... Założyłem, że jeśli sitka mają różną gramaturę no to pojedyncze mieści 2 razy mniej niż podwójne. Ale jak napisałem wcześniej czekam na wagę i wtedy może się okaże gdzie robię błąd

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi