Autor Wątek: Ascaso Steel Uno PID  (Przeczytany 201773 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Lipiec 2013, 18:27:40 »
Kapie tylko jak robisz kawę? Jeśli tak to oznaczało by to zbyt lekkie dokręcenie/zamknięcie zaworu pary. Ewentualnie jak pisze KrzychK - może "skończyła się" uszczelka. Tylko ty masz nową maszynę (prawda?) więc to raczej mało prawdopodobne.

Dzwoń do Janusza, ewentualnie sam skontroluj uszczelkę. Odkręcasz dwie śrubki na górze z tyłu ekspresu. Wyciągasz tył tacki na filiżanki do góry i potem całą tackę do tyłu i już widać bebechy maszyny. Następny krok najlepiej na chłodnej maszynie robić. Na zaworze pary masz małą śrubkę która blokuje pokrętło pary przed wykręceniem do końca. Wykręcasz tą śrubkę, odkręcasz/wykręcasz pokrętło pary. Na końcu jest małą, może 4mm okrągła czarna uszczelka. Jak masz na niej odciśnięte kółko/jest poszarpana to jest zużyta. Jak jest w miarę równa to wszystko OK. W przypadku zużycia doraźnie może pomóc odwrócenie uszczelki o 180 stopni plus włożenie pod nią 2-3 kółek z papieru (z dziurkacza).
LMWDP #469

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Lipiec 2013, 18:34:02 »
Na CP Janusz (sprzedawca Ascaso w Polsce) niedawno pisał, że zbyt mocne dokręcanie zaworu w nowych modelach kończy się zniszczeniem uszczelki.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Lipiec 2013, 18:37:54 »
A biorąc pod uwagę, że zawór pary ma normalny skok gwintu, to jego "zbyt mocne" dokręcenie działa zbyt dużą siłą na maleńką uszczelkę. Ale faktycznie jeśli podczas upuszczania pary zamkniesz tak że para nie leci to potem wystarczy już zawsze tak dokręcać. Wydaje się to strasznie lekko, prawie nie ma oporu, ale działa i nic nie kapie.

LMWDP #469

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Lipiec 2013, 18:52:25 »
Ja w Cherubie do końca gwintu dokręcam i nic się nie dzieje, a podejrzewam, że poprzedni właściciel robił tak samo.
Nie podobają mi się takie rozwiązania w ekspresach, to tak jakby ktoś kupił samochód i sprzedawca powiedział, że nie może zbyt dociskać hamulca, bo zepsuje.

marjer

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Lipiec 2013, 19:47:33 »
Kapie tylko jak robię kawę. Janusz mówił, że zawór należy lekko dokręcać więc lekko dokręcałem. Teraz jak będę robił kawę do trochę mocniej dokręcę i zobaczymy co się stanie.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Lipiec 2013, 10:58:37 »
Geralt a przyhamuj ileś razy maksymalnie ostro, niech zagotuje się płyn - a następnie miej pretensje że jest kłopocik...
W autach też zalecane w pewnych przypadkach hamowanie silnikiem, a nie hamulcem....

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Lipiec 2013, 12:40:45 »
Nie chodzi o podważanie przykładu, a o to, że wystarczyło by skrócić gwint zaworu - nikt by niczego już za bardzo nie dokręcił, a tak są problemy.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Lipiec 2013, 12:46:59 »
Czasami oczywiste (dla laika) rozwiązania nie są możliwe (z wielu względów) do wdrożenia produkcyjnie.
Bez urazy, ale obaj jesteśmy laikami w zakresie projektowania i produkcji ekspresów (no chyba, że Ty nie - to przepraszam).

ale to już OT, więc kończę.

marjer

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Lipiec 2013, 21:30:18 »
Już spieszę z odpowiedzią po testach :). Rzeczywiście zawór zbyt lekko dokręcałem. Problem rozwiązany. Poza tym młynek Eureka dotarł  8). Po ustawieniu 25/25. Spienianie mi też wychodzi.
Szkody: Dwa palce poparzone, litr spienionego mleka w lodówce i trochę za dużo kawy poszło na ustawienie młynka (do zalewajki jak znalazł)

P.s.: Mnóstwo czasu stracone na pozbycie się starych nawyków.

Miro

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Lipiec 2013, 09:36:05 »
U mnie dysza kapała praktycznie od nowości, ale to była poprzednia, dość felerna pod tym względem wersja.
Po tym gdy Janusz wymienił mi na nową wersję, kapania nie uświadczysz.
Ten nowy zawór jest jakby znacznie miększy od poprzedniego i trzeba go dokręcać z wyczuciem, ale skutecznie ;-)   

gorzkogorzka

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Listopad 2013, 18:39:26 »
ok, spróbuję wskrzeciś wątek, bo widzę tu kilku szczęścliwych właścicieli ascaso uno prof pid.
Jakie ustawienia P.I.D. stosujecie?
Za radą dystrybutora zmieniłam ustawienia fabryczne (P - 2,5; I- 00, D - 4,0) NA NASTĘPUJĄCE:
p - 0,5
I - 0,20
D - 90 (SIC!)

Problem w tym, że PIDem posługuję się zupełnie bezmyślnie - nie mam pojęcia, jaki jest związek ustawień z procesem/efektem parzenia.

Na początku dobra rada dotycząca sitek - oryginalne pojedyncze od Janusza na razie dla mnie nie do ogarnięcia - w podwójnym espresso już przyzwoite, a w pojedynczym dramat.

Proszę, podzielcie się doświadczeniami z PIDem.

n-krzychu

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Listopad 2013, 20:06:02 »
Ja używam pojedyńczego sitka w Ascaso UNO STEEL PID i bardzo sobie chwalę.
ALE: nie tego z zestawu !
Tamtego nie mogłem ogarnąć w żaden sposób (doza, mielenie, nacisk tampera)
Polecam takie ( np od rogera )
http://akcesoriabaristy.pl/pl/p/FAEMA-Pojedyncze-niskie-sitko-6gr/184
Ja jestem teraz bardzo zadowolony.

gorzkogorzka

  • Gość
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Listopad 2013, 21:07:40 »
dziękuję! traciłam nadzieję  przez chwilę. Kupa kasy na ekspres i nadal podła kawa :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #28 dnia: 25 Listopad 2013, 22:11:17 »
Z nowym ekspresem, to oboje musicie się do siebie przyzwyczaić. Za jakiś czas, nawet pojedyncze sitko ci się spodoba ;). Skoki temperatury w Steelu są spore, ale na początku, po włączeniu ekspresu. Przy ustawionych na PIDzie 92 °C, temperatura może przekroczyć 100 °C. Później spada i po kilku minutach stabilizuje się na wybranym poziomie, a w tym czasie ekspres dobrze się nagrzeje. Tak więc tragedii nie ma, bo z parzeniem i tak trzeba stosowną chwilę odczekać. Ale jeżeli skoki temperatury cię denerwują, to ustaw na PIDzie niższą temperaturę niż docelowa, wtedy jej skoki będą mniejsze. Jeżeli będzie to na przykład 82 °C, to podskoczy do 90 °C. Później ustaw na 92 °C czy ile tam chcesz. Warto też pamiętać, że temperatura wody idącej na kawę jest około 2 °C niższa niż ta pokazywana na wyświetlaczu. 95 °C, o których gdzieś wspominałaś, to sporo i kawa może być gorzkawa. A błotko w sitku, może oznaczać zbyt małą dozę lub za drobne mielenie.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2986
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Listopad 2013, 07:11:47 »
Z błotem jest także tak, że tuż po zakończeniu parzenia jest, a po kilkunastu sekundach już nie.
Pytanie, kiedy odpinasz kolbę.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi