Autor Wątek: Gaggia classic do americano  (Przeczytany 7551 razy)

Offline LukaszC89

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: La spaziale Rossini S1
  • Młynek: Fiorenzto Doge 63
Gaggia classic do americano
« dnia: 18 Kwiecień 2019, 22:54:42 »
Cześć.
Mam pytanie odnośnie przygotowywania americano przez gaggia classic. Czy wielkość boilera na to pozwoli. Czy trzeba rozgrzewac. Dwa razy?

Oraz pytanie bo spotkałem się z opinią że gaggia classic to tylko do expresso i przy innych może się przegrzewac czy tak faktycznie bywa?

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Kwiecień 2019, 00:09:07 »
Jak zmielisz odpowiednio to naleci szklanka w kilkanaście sekund, więc da radę.

Każdy ekspres kolbowy robi tylko espresso. To od Ciebie zależy co później z tego będzie. Wlewasz gorąca wodę do filiżanki. Na to parzysz espresso. To jest americano. Niepotrzebny Ci duży bojler. Chyba, że chcesz zrobić espresso do wiadra.

Na stronie główniej jest poradnik. Mogłeś chociaż przeczytać.

ratio

  • Gość
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Kwiecień 2019, 07:01:06 »
Na stronie główniej jest poradnik. Mogłeś chociaż przeczytać.

Dokładnie!

Forum to kopania wiedzy o  :kawa: Zgłęb ją, a będziesz później usatysfakcjonowany ze swoich osiągnięć w przygotowaniu ulubionej kawki.

Offline LukaszC89

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: La spaziale Rossini S1
  • Młynek: Fiorenzto Doge 63
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Kwiecień 2019, 08:30:35 »
No tak ale do americano chciałbym grzać wodę z ekspresu, wlewać ze spieniacza np. jeśli jest taka możliwość.
Wtedy trzeba by pewnie podwójnie grzać?

W wątku na głównej stronie nie ma napisane czy ekspres kolbowy sie przegrzewa od kilkukrotnego robienia kawy np. dla 3-4 osób.
Czy tam jest jakieś zabezpieczenie w takim gaggia classic np.

Offline badiss Mężczyzna

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Kwiecień 2019, 08:49:17 »
Im więcej zrobisz kaw i więcej wylejesz wody/pary z dyszy spieniacza to tym bardziej schłodzisz ekspres. Raczej martwilbym się niedogrzaniem a nie przegrzaniem.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Kwiecień 2019, 08:56:58 »
Oraz pytanie bo spotkałem się z opinią że gaggia classic to tylko do expresso i przy innych może się przegrzewac czy tak faktycznie bywa?

Trzeba zacząć od tego, że Gaggia Classic nie nadaje się do robienia expresso.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Kwiecień 2019, 11:59:59 »
No tak ale do americano chciałbym grzać wodę z ekspresu, wlewać ze spieniacza np. jeśli jest taka możliwość.
Wtedy trzeba by pewnie podwójnie grzać?

Americano czyli kubek do 250ml? Bez problemu. Zrobiłem przed chwilą test i nalałem cały kubek wody przez dyszę - temperatura końcowa 73 stopnie więc całkiem dobrze.

W wątku na głównej stronie nie ma napisane czy ekspres kolbowy sie przegrzewa od kilkukrotnego robienia kawy np. dla 3-4 osób.
Czy tam jest jakieś zabezpieczenie w takim gaggia classic np.

GC to raczej niedogrzewa jeśli za krótko wygrzewasz i nie zrobisz flush'a. Jest metalowa więc dość szybko traci temperaturę, a po każdym spienianiu uzupełniasz bojler zimną wodą więc go ochładzasz. Jedyny problem to duża histereza na czujniku temp. Więc warto doinstalować PID'a.

Offline LukaszC89

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: La spaziale Rossini S1
  • Młynek: Fiorenzto Doge 63
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Kwiecień 2019, 16:06:10 »
Oraz pytanie bo spotkałem się z opinią że gaggia classic to tylko do expresso i przy innych może się przegrzewac czy tak faktycznie bywa?

Trzeba zacząć od tego, że Gaggia Classic nie nadaje się do robienia expresso.


A jaki jest powód, że się nie nadaje?

GC to raczej niedogrzewa jeśli za krótko wygrzewasz i nie zrobisz flush'a. Jest metalowa więc dość szybko traci temperaturę, a po każdym spienianiu uzupełniasz bojler zimną wodą więc go ochładzasz. Jedyny problem to duża histereza na czujniku temp. Więc warto doinstalować PID'a.

Mam na oku właśnie gaggię classic z pid'em ale z 2010. Nie wiem czy ryzykować przy takim leciwym śprzęcie

ratio

  • Gość
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Kwiecień 2019, 16:39:03 »
@Kekacz żartował, nie ma czegoś takiego jak "expresso" czy  "ekspresso".

A młynek posiadasz?

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Kwiecień 2019, 16:40:37 »
Tam się nie ma co psuć. Uszczelki wymieniasz i jedziesz kolejne 10 lat. W mojej przez tyle lat tylko raz się zawór 3-drożny zapchał kamieniem - popstrykałem na ślepym sitku i działa dalej.

Offline LukaszC89

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: La spaziale Rossini S1
  • Młynek: Fiorenzto Doge 63
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Kwiecień 2019, 17:47:35 »
@Kekacz żartował, nie ma czegoś takiego jak "expresso" czy  "ekspresso".

A młynek posiadasz?

Mam fiorenzato doge 63

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Kwiecień 2019, 18:07:37 »
Lepszy do tego duży phin i kawa do przelewu. Jak chcesz wydać więcej możesz dokupić dzbanek z regulacją temperatury. Mimo że posiadam duży kolbowy ekspres często korzystam z phina.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Kwiecień 2019, 19:58:38 »
esz same dobre rady :) a może wystarczy informacja, że ten mały ekspres ma malutki bojler chyba 150ml, albo 200? nie pamiętam, tak czy inaczej malutki, jak zlejesz co w nim jest wracasz do nagrzewania. Henry fajnie sprawdził, że jeden kubek oblecisz i to raczej wszystko, nie powinieneś używać go jako docelowe źródło gorącej wody, nie o tym myślał jego producent.

ratio

  • Gość
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Kwiecień 2019, 20:48:58 »

Offline LukaszC89

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: La spaziale Rossini S1
  • Młynek: Fiorenzto Doge 63
Odp: Gaggia classic do americano
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Kwiecień 2019, 21:02:40 »
esz same dobre rady :) a może wystarczy informacja, że ten mały ekspres ma malutki bojler chyba 150ml, albo 200? nie pamiętam, tak czy inaczej malutki, jak zlejesz co w nim jest wracasz do nagrzewania. Henry fajnie sprawdził, że jeden kubek oblecisz i to raczej wszystko, nie powinieneś używać go jako docelowe źródło gorącej wody, nie o tym myślał jego producent.


Hmm to może bardziej rancilio Silvia albo LELIT Anna PL41LEM chociaż drugi chyba nie ma większego boilera niż gaggia

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi