Autor Wątek: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E  (Przeczytany 8931 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #30 dnia: 06 Kwiecień 2019, 19:22:07 »
Czyli do momentu wyłączenia ekspresu 0.5C.
Jak dla mnie ok. Aż z ciekawości sprawdzę u siebie. Takiego fachowego sprzętu ale po małej przeróbce mam możliwość zbicia przepływu.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #31 dnia: 06 Kwiecień 2019, 19:33:31 »
Czyli do momentu wyłączenia ekspresu 0.5C.
Nie wiem co przez to rozumiesz.

Pisałeś że można przelać 100-200ml bez ciastka i temperatura spada o 0,5st... a tu spada po 20ml...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #32 dnia: 06 Kwiecień 2019, 19:58:58 »
Do momentu zakończenia ekstrakci/przycisku kończącego ją.

I nie po 20sekundach tylko pomiędzy 25 a 30 sekundą
Jedno drugiego nie wyklucza, to system aktywny a nie całkowicie bazujący na zmagazynowanego cieple. Takie filmiki widziałem i jak sam kiedyś mierzyłem to było podobnie.
Mnie osobiście stabilność temperaturowa dla ekstrakcji na poziomie Slayera w zupełnoś mi wystarcza, szególnie w kontekście kwoty która zapłaciłem. Może i można lepiej na pewno nie za 1k PLN a na dyskusję na poziomie cudownych audiofilskich kabli raczej się nie piszę.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2019, 20:01:24 wysłana przez Bacek »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Kwiecień 2019, 20:21:30 »
I nie po 20sekundach tylko pomiędzy 25 a 30 sekundą
Kolego nie manipuluj... Jeżeli chcesz tak bardzo analizować to po 21s, jeszcze raz obejrzyj. To oznacza, że o 100-200ml z 0,5st to raczej bajka jakaś jest.

Takie filmiki widziałem
Post wyżej, chciałeś przykładów, czyli chciałeś mnie przetestować?

Może i można lepiej na pewno nie za 1k PLN

Chyba ten Sage kosztu sporo więcej, pisałeś coś 3,7tPLN, ja widziałem po 1,5tEUR.

dyskusję na poziomie cudownych audiofilskich kabli raczej się nie piszę.
Naciskasz na mój czuły punkt :)

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #34 dnia: 06 Kwiecień 2019, 20:36:11 »
Z ciekawości zapytam są gdzieś jakieś wykresy dla tego ekspresu? Chodzi mi głównie o temperaturę wody w bojlerze i temperaturę grupy . Jak zachowuje się pid pierwszy względem drugiego. Grzałka na grupie dogrzewa też pf a? Kawa smakuje tak samo z włączonym bojlerem pary i wyłączonym?  Na filmikach nie widać pierwszych sekund pomiaru co dużo mówi o wygrzaniu grupy. Scace nie pokaże też wygrzania pf a lub pokaże ale nie potrafimy jeszcze tego dobrze interpretować.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #35 dnia: 06 Kwiecień 2019, 20:46:04 »
Chodzi mi głównie o temperaturę wody w bojlerze i temperaturę grupy . Jak zachowuje się pid pierwszy względem drugiego.
Nie ma to większego wpływu, to czy jest 0,8 czy 1,2 bar. Ważne jest tylko jak sprawny jest HX i czy trzeba mieszać z zminą wodę czy nie. Nie znam dokładnie jego hydrauliki, ale obstawiam, że właśnie jest mieszanie wody z XH z zimną. Wnioskuję to właśnie po tym spadku temperatury. Ale to jest temat ciut bardziej złożony.

Również czas wypięcia NPF jest o 5s krótszy niż powinien, co ma wpływ na pomiary.

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Kwiecień 2019, 21:03:15 »
Tutaj interesujacy może być pid na grupie. Sposób jak jest zaprogramowany i jak wygrzewa sitko np przez pierwsze 15minut i jak później utrzymuje temperaturę względem temperatury wody w bojlerze . Dopływ ciepłej wody z hx a może tylko przyspieszać gotowość do następnej kawy. Bawię się troszkę ostatnio wygrzewaniem grupy i pfa temperaturą pary zmniejszając temperaturę wody w bojlerze o okolo 10c . Pid mam ustawiony na 0.5c. dopiero podgrzanie grupy i sitka daje większą stabilność . Nie wiem czy scace jest w stanie to pokazac lub wjaki sposób.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #37 dnia: 06 Kwiecień 2019, 21:19:08 »
To nie wątek o takich dywagacjach, ale coś skrobnę:
- nie ma prawie znaczenia jak jest sterowane grzanie grupy w pierwszych 15min. Czy PID czy On/Off. Grupa SAGE jest dosyć ażurowa i ma małą pojemność cieplną. On/Off nagrzeje w 6-7min PID w zależności od ustawień 7-9min (w zależności od mocy grzałek również). Jednak ma znaczenie w utrzymaniu stabilnej temp.
- samo SCACE nie nagrzeje się w 15 min do odpowiedniej temperatury, więc jakiekolwiek pomiary po 15 będą lekko zaniżone.
- duże znaczenie ma właśnie podgrzewanie grupy i sitka. Samo podpięcie zimnej kolby to spadek na sitku i grupie 1-1,5st.C.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Kwiecień 2019, 21:35:03 »
Filmiki widziałem o przelaniuwiekszej ilości wody ale bez takich fachowych pomiarów więc ciężko porównywać do tak dokładnych. A czy on przeleje z takim spadkiem 50ml, 100 czy 10 litrów nie ma znaczenia bo i tak tyle nie potrzeba.

Nigdzie nie pisałem że kupiłem nowy ekspres. Tyle mnie wyniósł z wstępnymi naprawami. A nowy można kupić w granicach 4k Pln.

Hx to Hx więc nie ma mieszania wody Hx z zimna. Woda płynie na hx z niego do bojlera kawowego a z niego na grupę. Grzanłka jest zatopiona w bloku grupy i jego grzje. A grupa grzeje co się z nią styka. To akurat część która jest w tym ekspresie kiepsko rozwiązana.
Bojler pary jest oczywiście odrębnym układem hydrauli. Nie można go wyłączyć czyli woda która idzie do bojlera kawowego jest zawsze w Hx podgrzewana.. schemat wklejalem we wklejonym wątku.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Kwiecień 2019, 21:53:50 »
Co do cen to są płynne. Oficjalna w Europie to faktycznie koło 1,5k euro. W tamtym tygodniu były Gastroback za 3,7pln na allegro teraz nie widzę. Ale np na eBay 799euro.
https://www.ebay.de/itm/Gastroback-42636-Advanced-Control-Espressomaschine-Dual-Boiler-Siebtrager-NEU/223281476571?hash=item33fc9cf3db:g:OgcAAOSwlelcEQxs

Solis albo Sage (czyli bes920) widziałem też w tamtym tygodniu tak za 100 EUR więcej niż to z eBay.
W Polsce, gdzie o ich serwis trudno tyle bym nie dał ale jak ktoś ma żyłkę majsterkowicza to czemu nie.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #40 dnia: 06 Kwiecień 2019, 22:41:51 »
Hx to Hx więc nie ma mieszania wody Hx z zimna.
Też tak myślałem, aż zacząłem myśleć inaczej.

A czy on przeleje z takim spadkiem 50ml, 100 czy 10 litrów nie ma znaczenia bo i tak tyle nie potrzeba.
Oczywiście, że nie ma większego znaczenia lecz Ty się upierałeś, że jednak można 100-200ml przelać bez "obciążenia" ze spadkiem 0,5st. Nie wymiguje się teraz.

Nie wgłębiałem się zbytnio w ten ekspres, jednak HX jest właściwie "narządem szczątkowym" i świadomie w tym schemacie został nazwany "pre-heat" zamiast "heat-exchanger". Taka U-rurka niewiele nagrzeje. Już teraz rozumiem czemu temperatura spada. Zresztą ten powód podałem wcześniej, słaba wymiana ciepła.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #41 dnia: 06 Kwiecień 2019, 23:19:57 »
A widziałeś Hx w innych ekspresach? Tam nie ma nic więcej niż zwykła rurka.

Tak na szybko podpiąłem PIDa chińskiego pod kolbę, niestety mierzy całe stopnie. Przelałem 85 ml w 60 sek (wg wagi i stopera) i temperatura nie zmieniła się. Także jeżeli coś się zmienia to poniżej 1 stopnia. Także 100ml w zasięgu z 200 może popłynąłem ale to naoczne obserwacje z filmów były a nie z wagi. Postaram się zdobyć coś dokładniejszego i wtedy coś nakręcę.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2019, 23:51:43 wysłana przez Bacek »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #42 dnia: 06 Kwiecień 2019, 23:48:36 »
Zmotywowałeś mnie. Po partyzancku 25sek 160ml, temperatura nie spadła a nawet podskoczyła o stopień. Waga niestety ma max 200g wiec musiałem łapać koniec żeby nie weszło w przeciążenie.

« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2019, 23:51:12 wysłana przez Bacek »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #43 dnia: 06 Kwiecień 2019, 23:51:44 »
Przelałem 85 ml w 60 sek
Czyli jednak z obciążeniem, zdecyduj się o czym piszesz (1,4ml).  I co to jest ten "poda".

Tam nie ma nic więcej niż zwykła rurka.
Rurka, rurze nie podobna... 

Dobra nie będę Ciebie męczył.

EDIT:
Jednak pomęczę Ciebie. Sorry, już kompletnie nie wiem o czym piszesz, co, jak i przede wszystkim czym mierzysz. Film jaki wkleiłem odnosi się do pomiarów SCACE, jak mniemam wstawiłeś w portafiter jakiś termistor w 4mm gilzie. Nijak się ma taki pomiar. Nic nie mówi. Jaką masz objętość wody między "ciastkiem" a czujnikiem?
« Ostatnia zmiana: 07 Kwiecień 2019, 00:05:27 wysłana przez hi_aro »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #44 dnia: 07 Kwiecień 2019, 00:06:33 »
Film bez obciążenia albo z minimalnym.

Jasne, rurka rurce nie równa ale przy przepływie 1-2ml na sekundę to raczej cudów nie trzeba. W kawiarnianych są trochę inne potrzeby więc w gastronomicznych maszynach może być większy hx ale nie róbmy z tego magii, fizyka jest fizyka.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi