Autor Wątek: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E  (Przeczytany 8930 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Marzec 2019, 08:41:59 »
W środku oczywiście że są teflonowe wężyki. Ale akurat w tym nic złego nie widzę. Inna filozofia budowy. Teflon może nie gromadzi ciepła jak brąz/miedź ale też ma minimalną pojemność cieplną więc nie odbiera ciepła zbytnio przepływającej wodzie. Po prostu projekt to całość, użyte materiały nie mogą abstrahować od konstrukcji i na odwrót.

Jedyne miejsce gdzie może następować mający jakiekolwiek teoretyczne znaczenie spadek temperatury na teflonach, to ten wężyk idący od palca z obrączką, połączanie bojler-grupa. Z pomiarów widać że problemu z tym nie ma, wariacje w granicach pół stopnia celcjusza raczej są pomijalne i wcale nie muszą wynikać z teflonu.

900XL.jpg

A co do strategii co w tym dziwnego. Kasy nie trzepią na tych modelach bo one są kilka razy droższe ale na całej reszcie.
« Ostatnia zmiana: 26 Marzec 2019, 08:44:12 wysłana przez Bacek »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Marzec 2019, 08:49:49 »
Spojrzałem sobie na cenę. Za 1200 $ mogliby jednak dać tam trochę miedzi. Za tą cenę jest już naprawdę spory wybór sprawdzonych rozwiązań. Filozofia nie bardzo mi się podoba, ale wiadomo, ma się podobać firmie. Ten ekspres to taka muchołapka, kilka dobrych opinii a ludzie i tak łykną marketowe tanie dziadostwo, bo przecież opinie o tej firmie są dobre.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Marzec 2019, 09:02:32 »
Za 1200 $ mogliby jednak dać tam trochę miedzi.

Jak coś się robi w dany sposób to należy sobie postawić pytanie dlaczego i po co. Jedyne miejsce w jakim widział bym tam miedź a w zasadzie brąz to grupa. Lepszy OPV też by się przydał (to akurat załatwiłem na własną rękę). Miedź/brąz nie jest cudownym panaceum na wszystko. Zamiast miedzi w wielu miejscach jest tam stal, co niektórzy bojący się ołowiu mogą uznać za duży plus. Zastosowanie miedzi znacznie zwiększyło by rozmiar tego ekspresu przy zachowaniu aktualnej funkcjonalności. Takie ekspresy już są, oni zrobili coś innego co może iść w szranki z wielokrotnie droższymi konstrukcjami i chwała im za to. A że produkt nie będzie wieczny jak proste włoskie konstrukcje, coś za coś. Ale nie przez teflon a przez elektronikę która i u włochów też występuje lub monolityczne bojlery które w razie czego trzeba wymienić w całości. Całą resztę da się naprawić z ogólnie dostępnych materiałów.

A to jeszcze trochę przekrojów z czasów nowszych niż stare Ferrari.

DualBoilerInside-2.jpg

Ten sam bojler wyciągnięty do innego ekspresu i inaczej zamontowany i do innej grupy wcale nie musi się sprawdzić. Tu cała konstrukcja jest przemyślana i pod kątem funkcjonalności spełnia swoje zadanie, co potwierdzają pomiary i nie kilka ale olbrzymia ilość pozytywnych opinii. A że ma swoje wady to też prawda, ale który ekspres nie ma? I ile on kosztuje?

Kolejna ciekawostka którą dopiero teraz wypatrzyłem, woda dopływająca do bojlera ma utrudnione mieszanie z tą przy odpływie co dodatkowo wpływa na stabilność temp ekstrakcji.

Offtopic zrobił się potężny, w końcu temat nie jest o BES900/920. Może lepiej kontynować tu

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=2835.msg73097#msg73097
« Ostatnia zmiana: 26 Marzec 2019, 09:22:46 wysłana przez Bacek »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Marzec 2019, 09:46:34 »
Wszystko się zgadza, nie widziałem na żywo, chętnie bym wpadł do Ciebie na display i zobaczył bo to pod kątem technologia&cena dobra propozycja.
Jeśli chcesz pogadać na żywo o Sage, to w warszawskiej palarni Story pracuje ich ambasador (jak to się dziś pięknie mówi), powinien mieć kilka modeli, wie o nich dużo, oczywiście też chce sprzedać, ale to gość z wieloletnim doświadczeniem za barem i warto z nim porozmawiać.

Offline dwapak

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Kitty, French Press Bodum
  • Młynek: Eureca Mignon silver
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Marzec 2019, 10:07:21 »
Koncentrujemy się na budowie dość mocnego modelu, dwa bojlery , podgrzewana grupa, PID'y. Dzięki za rozszerzenie tematu, to drogi sprzęt - 5.5klocka trzeba liczyć.
W takiej konfiguracji rozumiem że doskonale kontroluje temperaturę, co tu porównywać np. do RS który jak wiadomo nie ma PID itd. Czy warty czy nie i ile jest plastyku i jaka jest awaryjność osobny temat do dyskusji.
Kręciłem się raczej w około modeli podstawowych, jak w tytule. Tutaj szukam że więcej szczegółów ds.Lelita, może nie koniecznie tylko PL41E, ale mają tam teraz na promo model z zaworem 3-d, pre-infuzją, PLL/PID, cena prawie jak nowy RS + dobry PID z obudową alu.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Marzec 2019, 10:12:12 »
Dzięki za rozszerzenie tematu, to drogi sprzęt - 5.5klocka trzeba liczyć.

Na 900 wystarczy 3.7k
https://allegro.pl/oferta/ekspres-gastroback-42636-maschine-advanced-control-7471476225

920 widziałem po 4.2 k, jak się poszuka to pewnie się znajdzie

Offline dwapak

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Kitty, French Press Bodum
  • Młynek: Eureca Mignon silver
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Kwiecień 2019, 22:07:16 »
Jestem świeżutko po zakupie młynka Eureca Mignon w Konesso. Mogę ich polecić, komunikacja ok, wiedza też całkiem niezła.
Mam pierwszy raz w życiu młynek, więc będę zaczynał testy z przemiałem do french press'a i do kawiarki.
Włosi trochę tną na jakości wykonania, nie jest źle, ale jeśli ktoś jest estetą uwaga. Chrom cieńki i słabo położony, źle przygotowany materiał pod powłokę galwaniczną, plastikowa podstawa z wtryskarki z lat 80-tych, trzeba się przyjrzeć, ale jest niedopracowana, podstawka ze nierdzewki pod kolbę wycinana laserem, niezeszlifowana na krawędziach, ostre tak że można siebie krzywkę zrobić - dałem swojemu szlifierzowi, żeby mi to lekko obrobił kątówką i papierem 240.

Teraz czas na ekspres coraz bardziej zmierzam w kierunku Lelita, pasuje mi wyjątkowo stylistycznie, ale bardziej modele z serii VIP.
Czy ktoś miał do czynienia z PL81T albo PL91? używa, testował ?

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Kwiecień 2019, 08:41:38 »
Dzięki za miłe słowa  :uklony:
Na forum znajdziesz sporo info zarówno o Grace jak i Victoria, ale podrzucam Ci jeszcze link: http://popularcoffee.pl/lelit-victoria-test/
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Kwiecień 2019, 09:15:46 »
woda dopływająca do bojlera ma utrudnione mieszanie z tą przy odpływie co dodatkowo wpływa na stabilność temp ekstrakcji.

Ten problem jest ciężki do ominięcia. Mam go również w swoim bojlerze. Dopływająca woda jest jakby w "tunelu cieplnym" i pomimo wspawaniu kilku "przeszkadzaczy" efekt ciągle występuje. Dałem sobie już spokój z tym problemem.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Kwiecień 2019, 13:05:43 »
Ale ja to tu nie jako wadę opisuje tylko jako zaletę. To zwiększa stabilność przy ekstrakcji.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Kwiecień 2019, 13:36:07 »
Ja traktuję jako wadę. Zresztą po wykresach SAGE to widać, ma tendencję do opadania po 15s. Znaczy stabilność się pogarsza. Z założenia temperatura w bojlerze kawowym jest stała, a dopływa za zimna (SAGE), a w moim przypadku, za ciepła. 

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Kwiecień 2019, 14:44:16 »
Chyba nie piszemy o tym samym. Pomijając to nie ma znaczenia jaka jest temperatura w bojlerze ale jaka idzie na kawę. Ale wracając do poprzedniej myśli, jeżeli dopływająca woda ma problem ze zmieszaniem z odplywajacą/będąca w bojlerze to ma mniejszy wpływ a zmianę temperatury wody wypływającej czyli ta wypływająca ma bardziej stałą. Natomiast bez względu czy to działa czy nie to jeżeli w bes900 po przelaniu 100 czy 200ml wody i to bez oporu ciastka mamy spadek 0.5 c to dyskusja staje się czysto akademicka.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Kwiecień 2019, 17:12:39 »
mamy spadek 0.5 c to dyskusja staje się czysto akademicka
Dla mnie to nie jest jakiś rewelacyjny wynik... Zresztą chyba coś nie domawiasz. Oglądając pomiary, kilka filmików jasno widać, że przy użyciu SCACE, czyli z symulacją ciastka, temperatura spada po 15-20s. Skoro tak się dzieje, woda z HX jest znacznie poniżej zadanej a im dłuższe lub większy przepływ ten "problem" się powiększa. Aby była jasność, piszę o temperaturze "na kawę"...
Co nie zmienia faktu, że ten ekspress jest w samej czołówce. 

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Kwiecień 2019, 18:39:42 »
Na pewno piszesz o Breville bes900xl? Mógł byś mi podać linki do tych filmików i o ile temperatura spada na nich po tych 20 sek.
W sumie mogę swój nakręcić dla odświeżenia.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Sage BES810BSS (Breville, Gastroback) / Lelit ANNA PL41E
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Kwiecień 2019, 19:15:07 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi